آموزش‌وپرورش برای کاهش شهریه مدارس کاری انجام نداد/ وزیر باید پاسخگو باشد

حسینعلی حاجی‌دلیگانی

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه کسب و کارهای نوین جوانان وندا:

حاجی‌دلیگانی گفت: وزارت آموزش‌وپرورش امسال در راستای کاهش قیمت شهریه مدارس کار خاصی انجام نداده است؛ حتی در بخش مدارس دولتی تا یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای ثبت نام دریافت می‌کنند.

حسینعلی حاجی‌دلیگانی، عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا در مورد افزایش قیمت شهریه مدارس غیردولتی اظهار کرد: نه‌فقط مدارس غیردولتی؛ بلکه برخی مدارس دولتی نیز مبالغی را به‌اجبار برای ثبت‌ نام دریافت می‌کنند یعنی اگر فرد این مبالغ را پرداخت نکند؛ ثبت‌‌نام نمی‌شود که این صراحتاً برخلاف اصل ۳۰ قانون اساسی است.

حاجی‌دلیگانی بیان کرد: امسال متأسفانه وزارت آموزش‌وپرورش در راستای کاهش قیمت شهریه مدارس کار خاصی انجام نداده است حتی در بخش مدارس دولتی تا یک‌میلیون و ۵۰۰ هزارتومان برای ثبت‌ نام دریافت می‌کنند.

وی افزود: در بخش مدارس غیرانتفاعی دو بحث وجود دارد، یک بحث گرانی و میزان افزایش قیمت آن عددی که دریافت می‌کنند و بحث دیگر به نحوی عدد‌ها تغییر پیدا کرده که باعث به وجود آمدن شکاف طبقاتی در جامعه شده و وزیر آموزش‌وپرورش به‌تازگی در مصاحبه خود به‌نوعی به این موضوع صحه گذاشت که واقعاً جای تأسف دارد.

حاجی‌دلیگانی تصریح کرد: یکی از اهداف اساسی انقلاب اسلامی بحث عدالت‌محوری در همه ابعاد بود و وقتی عدالت در زمینهٔ آموزشی رعایت نمی‌شود، نباید در زمینه‌های دیگر نیز این انتظار را داشته باشیم؛ زیرا وقتی تربیت نیروی انسانی در شرایطی اتفاق می‌افتد که به‌عنوان‌مثال برخی مدارس در تهران تا ۱۵۰ میلیون تومان برای ثبت‌نام دریافت می‌کنند، نشان‌دهنده مشکل در نظام آموزشی است.

این نماینده مجلس گفت: وظیفه وزیر است که به این مسائل سامان دهد و وزیر آموزش‌وپرورشی داریم که نشان داده به این موارد اشراف و تسلط لازم را ندارد و یا عمل نمی‌کند.

حاجی‌دلیگانی در پاسخ به این سؤال که سازمان مدارس و مراکز غیردولتی شورایی دارند که آن شورا نرخ شهریه مدارس را تعیین می‌کند، گفت: اگر شورایی برای تعیین نرخ شهریه وجود دارد همه ذیل مسئولیت وزیر هستند و او باید پاسخگو باشد، زیرا مجلس به وزیر رأی اعتماد داده نه هیچ کس دیگری.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *