آموزش مهارت فارغ التحصیلان با طرح نخلستان

سرای مهارت در دانشگاه ها

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه کسب و کارهای نوین جوانان وندا:

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای با اشاره به طرح نخلستان برای فارغ التحصیلان دانشگاهی گفت:در راستای این طرح برای فارغ التحصیلان دانشگاهی که رشته تحصیلی آنها در بازار کار مشتری ندارد، آموزش مهارتی قرار می دهند.

به گزارش خبرنگاراقتصادی خبرگزاری تسنیم، داشتن مهارت و قابلیت های کافی برای مشارکت نه فقط در زندگی شغلی بلکه در زندگی اجتماعی و شهروندی افراد حیاتی است. مهارت اساس انسجام اجتماعی است که بر دموکراسی ،‌ درک متقابل ،‌ احترام به تفاوت ها، مسئولیت شهروندی ،‌ خلاقیت ،‌ آزادی و مهارت های بین فردی مبتنی است و برای رسیدن به خوشبختی و تکامل فردی ضروری هستند.

سطح مهارت شهروندان دغدغه کلیدی است، اما اطمینان از داشتن مهارت های مناسب که بتواند قابلیت اشتغال افراد را افزایش دهد و به ایجاد شغل در زمان حال و آینده کمک نماید نیز مهم است . عدم پیش بینی صحیح عرضه و تقاضای مهارت در زمان حال و آینده ، ‌ناکارآمدی نظام های آموزش شغلی و حرفه ای در کنار نقص بازار کار مانع از انطباق بهتر عرضه و تقاضا (مهارت‌های موجود و مهارت های مورد نیاز بازار کار) می شود .

غلامحسین حسینی نیا، رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای درباره مهارت آموزی می گوید: آموزش های مهارتی در کشور در نقطه عطف و زمان به یاد ماندنی در کشور قرار دارد و نیازمند تغییر جهت به سمت رشد نمایی است. شبیه سازی، بیگ دیتا، واقعیت افزوده، روبات های خودکار، یکپارچه سازی سیستم ها، رایانش ابری، تولید افزایشی، امنیت سایبری و اینترنت اشیاء از تکنولوژی های کلیدی پایه های انقلاب صنعتی چهارم می باشد و با وجود اینترنت اشیاء، تحولی بزرگ در زندگی افراد ایجاد شده است و در آینده ما با بیکارانی روبرو می شویم که در حال حاضر اشتغال به کار دارند.وی با بیان اینکه تقریبا دو سوم دانش آموزانی که در سال 2016 مدرسه را شروع کرده اند، در مشاغلی که هنوز وجود ندارند، کار خواهند کرد.

وی افزود: با توجه به پیچیدگی های عصر حاضر و مقوله آینده مشاغل و مشاغل آینده که متأثر از تکنولوژی های روز و روند پر شتاب آن است، عمر سودمند مهارت ها بسیار کوتاه است و از این رو نیازمند کسب آموزش های مهارتی ضمن کار در صنایع و ارتقاء مهارت و فعالیت حرفه ای کارکنان و افزایش کیفیت تولیدات هستیم.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با بیان اینکه در دانشگاه ها، برای تعریف دانش بنیان ها سه مفهوم، start up آپ ها، skill up و scale up را بنا کرده اند، اظهار داشت: اساس استارت آپ ها برخاسته از دانش و تولید فناوری است؛ اما مفهوم اسکیل آپ، به معنای ارتقاء مهارت مطابقت محصولات و خدمات استارت آپ ها بر اساس نیازهای بازار می باشد.

وی گفت: سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به عنوان متولی اصلی مهارت آموزی در کشور، نقش حلقه بین start upها و scale up ها را با ارائه آموزش های مهارتی بر اساس نیاز استارت آپ ها در جهت تولید محصولات و خدمات در مقیاس بالا ایفا می کند.

حسینی نیا، مهارت آموزی را هنر ایجاد و پایداری اشتغال برای جوانان و همچنین، هنر تبدیل علم نافع به عمل صالح برشمرد و اظهار داشت: اولیا و انبیای خداوند نیز به یک هنر و مهارتی آراسته و حرفه ای را پیشه کرده بودند.

وی طرح های کهاد، نخلستان و محیط کار واقعی را از برنامه های جدید سازمان عنوان کرد و افزود: درطرح کهاد، دوره های آموزشی تلفیقی یا هیبریدی مهارتی همزمان با آموزش های کلاسیک، برای دانشجویان در نظر گرفته می شود که شامل 540ساعت آموزش معادل 18واحد درسی می باشد.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای اظهار داشت: در طرح نخلستان نیز برای فارغ التحصیلان دانشگاهی که رشته های تحصیلی آنها در بازار کار، مشتری ندارد نیز، طرح آموزش مهارتی در حوزه های فناوری اطلاعات و ارتباطات در قالب دوره های 6ماهه و یک دوره سه ماهه کارورزی در مراکز پارک علم و فناوری و توسعه مهارت پیش بینی شده است.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بهترین نوع آموزش را آموزش در محیط کار واقعی خواند و اظهار داشت: تجربه و مطالعات نشان می‌دهد که بهترین شیوه آموزش، آموزش در محیط واقعی کار است و 30درصد از آموزش های مهارتی ارائه شده از طریق این سازمان به صورت تئوری و 0درصد آموزش ها به صورت عملی است و افراد در آموزش محیط واقعی کار به واحدهای کارگاهی معرفی شده و تحت پوشش بیمه حوادث قرار می‌گیرد.

حسینی نیا بیان کرد: طبق آمار بیش از 80درصد این افراد جذب بازار کار می‌شوند و این طرح باعث افزایش بهره‌بری ملی می‌شود.مهارت آموزی  سرحلقه زنجیره سعادت و خوشبختی جوانان  است.  مهارت، کلید اشتغال پایدار است و هر جوان باید یک مهارت یاد بگیرد؛ زیرا مسیر خوشبختی جوانان از مهارت آموزی شروع می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *