ایجاد ۱۶۰ هزار شغل خانگی طی ۲ سال گذشته

ایجاد شغل خانگی

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه کسب و کارهای نوین جوانان وندا:

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی حمایت از مشاغل خانگی وزارت کار گفت:در ۲سالی که گذشت بیش از ۳۹۰هزار مجوز مشاغل خانگی صادر شد و به اشتغال بیش از ۱۶۰هزار نفر انجامید که در هر ۲ زمینه رشد بی‌سابقه‌ای ثبت شد.

ظرفیت‌های اقتصادی کشور برای ایجاد اشتغال، کاهش نرخ بیکاری و بهبود وضعیت معیشتی مردم جامعه سال‌هاست که مد نظر مسئولان قرار دارد. مشاغل خانگی به‌دلیل برخورداری از مطلوبیت‌های فراوان و بازدهی بالا، ظرفیت بسیاری برای جامه عمل پوشاندن به برنامه‌های اشتغالزایی در کشور دارند.

به نقل از تسنیم، نقش مشاغل خانگی در توسعه اقتصادی به‌عنوان یک فعالیت کارآفرینانه امری اثبات‌شده است و در کشورهای توسعه‌یافته چند دهه از اجرای سیاست‌های حمایتی از مشاغل خانگی می‌گذرد و درصد زیادی از مشاغل در کشورهای پیشرفته به مشاغل کوچک و خانگی وابسته هستند.

*پرداخت 100هزار میلیارد تومان تسهیلات

آزیتا همتیان ، رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی حمایت از مشاغل خانگی وزارت کار  درباره اقدامات زیربنایی در بخش ساماندهی حمایت از حوزه اشتغال وزارت تعاون، تاکید کرد: به‌منظور بهبود وضعیت اشتغال در 2سال گذشته 100هزار میلیارد تومان تسهیلات در حوزه کشاورزی، صنعت و خدمات پرداخت شد، افزایش 10درصدی اشتغال فارغ‌التحصیلان را داشتیم و متناسب با بیانات و منویات رهبر معظم انقلاب همه این پیشرفت‌ها در نتیجه سیاست‌گذاری دقیق و قطعی دولت درباره حل مشکلات اقتصادی و ایجاد اشتغالی است که منجر به رونق تولید شود.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون افزود: دولت سیزدهم در عمل نشان داد با این هدف‌گذاری می‌توانیم به تغییر رویکردها در بحث اشتغال برسیم و رشدی که در 2سال داشتیم برگرفته از تغییر نگاهی است که در ادوار گذشته وجود نداشت.

دریافت 4همت تسهیلات اعتباری از بانک مرکزی

وی درباره ارتقا و توسعه کسب‌وکارهای خانگی تصریح‌کرد: یکی از ارکان سیاست‌گذاری اشتغال کشور، پایدارسازی و توسعه مشاغل خانگی است. نخستین اقدامی که در وزارت تعاون دولت سیزدهم رخ داد، حذف نگاه فرودستانه و حمایت از فعالان این حوزه با رشد 40درصدی اعتبارات تخصیصی از بانک مرکزی بوده است.

همتیان  گفت: در سال 1401سه هزار میلیارد تومان و امسال چهار هزار میلیارد تومان تسهیلات دریافت کردیم که این مهم منجر به شکوفایی و جهش در مشاغل خانگی شد. نگاه مدیران بانک مرکزی نیز تغییر کرد و در دیدگاه جدید، یکی از طرح‌های مثبت اشتغال‌زایی کشور می‌تواند مشاغل خانگی باشد.

وی بیان کرد: در 2سالی که گذشت بیش از 390هزار مجوز مشاغل خانگی صادر شد و به اشتغال بیش از 160هزار نفر انجامید که در هر 2 زمینه رشد بی‌سابقه‌ای ثبت شد.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون بیان‌داشت: امسال چهار هزار میلیارد تومان اعتبار از بانک مرکزی دریافت شد و به استان‌ها تخصیص یافت. باتوجه‌به این میزان تسهیلات دریافتی، هدف‌گذاری ما در حوزه مشاغل خانگی ایجاد اشتغال پایدار به‌وسیله «پشتیان» است؛ کسی که زنجیره ارزش و تأمین را برای افراد تحت پوشش در هر شهرستان و استانی ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *