برای ایجاد اشتغال «نمی‌توانیم» وجود ندارد

صولت مرتضوی

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه کسب و کارهای نوین جوانان وندا:

تبریز- وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه ایجاد اشتغال اولویت این وزارتخانه است، گفت: برای ایجاد اشتغال «نمی‌توانیم» وجود ندارد.

به نقل از مهر، سید صولت مرتضوی ظهر روز شنبه در جلسه بررسی مسائل استان آذربایجان شرقی که با حضور اعضای کمیسیون امور اجتماعی مجلس شورای اسلامی و مدیران استانی در استانداری آذربایجان شرقی برگزار شد، اظهار کرد: بخشی از وظایف کاری ما در حوزه‌ی درمان بوده که بار درمان جامعه بر دوش پرستاران و پزشکان است و ضمن تبریک میلاد حضرت زینب کبری (س) از تلاش‌های همکاران در بخش بهداشت و درمان تشکر می‌کنم.

وی ادامه داد: متولی حمایت از معلولین وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و به‌ویژه بهزیستی است، از درگاه خداوند رحمان دوام توفیقات افزون برای افراد خدمت‌رسان را دارم که امیدواریم مشکلات جامعه هدف روزبه‌روز رو به کاهش باشد.

وی گفت: در این نشست‌ها مشکلات را بررسی و آنها را به برنامه تبدیل می‌کنیم که در دولت و قوه مجریه هیچ دلیلی برای اینکه بگوییم نسبت به ایجاد اشتغال «نمی‌توانیم» وجود ندارد؛ اولاً مسئولیت و هدایت اشتغال را باید به دوش بگیریم و تحت تکفل اجتماعی که رسالت حاکمیت است، در بیاوریم و به آن بیاندیشیم.

برای برون رفت در بعضی از حوزه‌ها غفلت شده است

وی همچنین یادآور شد: محدودیت داریم، اگر با این وضع پیش رویم به رشد منفی هم در حوزه سرمایه‌گذاری و تأمین می‌رسیم اما برای برون رفت در بعضی از حوزه‌ها غفلت شده است؛ در حوزه‌ی معدن به شدت غفلت کرده‌ایم چراکه می‌تواند ما را بی‌نیاز از صدور نفت کند و اساس توسعه باید مبتنی بر آمایش و توسعه‌ی استانی باشد که این اصول را برای اطلاع نوشته‌اند و باید دست به دست هم دهیم و این مشکلات را برطرف کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی متذکر شد: اگر تاریخ شفاهی پیش از انقلاب اسلامی را روایت کنیم، متوجه می‌شویم از کجا به کجا رسیده‌ایم اما غفلت ما از روایت باعث تشویش اذهان عمومی شده است درحالیکه جمهوری اسلامی منشأ خدمات بسیاری بوده است اما باید این خدمت رسانی بیشتر شود.

بین منابع و مصارف ناترازی داریم

وی اضافه کرد: در اشتغال و تکفل اجتماعی و بخش اقتصاد و دارایی مسئولیت داریم و متناسب با ظرفیت‌های موجود باید اقدامات خود را انجام دهیم اما بحث دیگر منابع و مصارف است و گزارش‌ها حاکی از آن است که ناترازی داریم.

وی خاطرنشان کرد: بر این باور هستیم که دوستان ما در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید اقدامات بایسته‌ای را انجام دهند؛ عبور از بنگاه داری به سهام داری نمونه‌ای از آن است که در این صورت به مؤلفه ۲۵ درصد اقتصاد تعاونی هم دست می‌یابیم و باید بخش دیگری از دارایی‌ها را به تعاونی‌ها واگذار کنیم و منابع و مصارف را متعادل کنیم.

غفلت یک شرکت دارویی در کاهش معنادار تولید آنتی بیوتیک

مرتضوی گفت: ۹۰ درصد سود شرکت‌ها میان سهامداران تقسیم شده است. برخی غفلت باعث شده است تا تولید ۹۰ میلیون واحد آنتی بیوتیک در یکی از شرکت‌های داروسازی به ۲۴ میلیون واحد برسد.

وی در ادامه بیان کرد: مأمور، معذور و مسئول هستیم، کشور ما ظرفیت دارد باید از ظرفیت کشور به بهترین نحو استفاده کنیم، بخش خصوصی ما فعال است و باید هنر به‌کارگیری آن را داشته باشیم البته از طرح‌های فاقد توجیه اقتصادی باید پرهیز کرد و به سمت واجد توجیهات فنی و اقتصادی حرکت کرد.

وی گفت: در بسیاری از بخش‌ها امکان صادرات وجود دارد و تولیدات ما باید آنچنان مطلوب باشد که در بازارهای جهانی رقابت کند و از دانشی که وجود دارد، استفاده کرد به‌ویژه از ظرفیت توریسم درمانی بهره برد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: باید نقد را به استخدام در بیاوریم و برنامه‌ریزی کنیم، تمام طرح‌های نیمه تمام تأمین اعتبار شوند و آستین همت را بالا بزنیم اما مراکز درمانی نیمه تمام اولویت یک ما است.

وی در پایان تاکید کرد: عدالت این نیست که فقط در مرکز درمانی توزیع عادلانه داشته باشیم، خدمات باید توزیع عادلانه شوند که با منابع موجود بهترین درمان را داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *