بوم کسب و کار HYUNDAI

HYUNDAI

هیوندای موتور (به کره‌ای: 현대 자동차 주식회사) شرکت خودروسازی کره‌ای است، که در سال ۱۹۶۷ توسط چانگ جو-یانگ (بنیانگذار گروه شرکت‌های هیوندای) تأسیس شد.

هیوندای موتور به همراه کیا موتورز، از زیرمجموعه‌های گروه هیوندای موتور به‌شمار می‌روند، که اکنون این گروه پس از شرکت‌های تویوتا (ژاپن) و گروه فولکس‌واگن (آلمان) و یک جایگاه بالاتر از شرکت جنرال موتور (آمریکا) به‌عنوان سومین خودروساز بزرگ جهان شناخته می‌شود.

دفتر مرکزی این شرکت در شهر سئول قرار دارد. شرکت هیوندای موتور (بدون کیا) در سال ۲۰۰۸ در رتبه هشتم از بزرگترین شرکت‌های خودروسازی جهان قرار داشت. این شرکت در سال ۲۰۱۲ بیش از ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه خودرو در کشورهای مختلف به‌فروش رساند. بخشی از سهام شرکت هیوندای موتور در بازارهای بورس کره، بورس نزدک و بورس لندن مبادله می‌شود.

دفتر مرکزی

این شرکت مالک بزرگترین کارخانه یکپارچه خودروسازی در جهان است، که در شهر اولسان مستقر می‌باشد و سالیانه بالغ بر ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید می‌کند. امروزه شرکت هیوندای محصولات و خدمات خود را از طریق ۶ هزار مرکز فروش و نمایندگی رسمی خدمات، که در ۱۹۳ کشور جهان مستقر می‌باشند، عرضه می‌دارد

Hyundai بسیاری از افراد تصور می‌کنند لوگوی “هیوندای” کره جنوبی تنها حرف اول نامش است. اما حرف “H” نماد دو فرد است (مشتری و نماینده شرکت) که با هم‌دست می‌دهند بیشتر لوگوهای موجود برای شرکت‌های خودروسازی در جهان برای شرکت صاحب برند معنایی جز یک ارتباط بین جمعیت مشتری و گروه تولیدی آن شرکت ندارد. نمادی که طراحان آن در صورت زیبا جلوه دادن و قابل‌تشخیص و تمایز بودن آن از شرکت‌های دیگر به هدف خود خواهند رسید. اما اغلب و در کنار این لوگوهای بدون دید بلندمدت، لوگوهایی نیز وجود دارند که نمادی بیش از اسم و هویت شرکت خود را یدک می‌کشند.

معانی متفاوت و مخفی در این طراحی‌ها وجود داشته و این معانی توسط برند شرکت مذکور به مردم و مشتریان منتقل می‌شوند. نماد زیبا و مفهومی شرکت هیوندای که یک H کج در درون یک بیضی است نیز از این قانون جدا نبوده و توانسته هویت این شرکت و فلسفه رضایت‌مندی مشتریان آن را در خود همراه کند.

زمانی این شرکت نماد HD را به‌جای H تنها برای خود برگزیده بود و این انتخاب نیز تنها به این دلیل بود که خودروساز کره‌ای از اشتباه و تکراری شدن لوگوی خود با نماد H شرکت هوندا نگران بود. بااین‌حال، باوجود شباهت‌های بین این دو نماد از دو شرکت و کشور متفاوت، امروزه شاید کمتر کسی پیدا شود که لوگوی هیوندای را با هوندا اشتباه بگیرد.

در طول تاریخ خودروسازی شرکت‌هایی بوده و هستند که لوگوی آن‌ها نشانه‌های پنهان و زیبایی را در خود جای‌داده و علامت دست دادن دو نفر با یکدیگر که در لوگوی هیوندای قرارگرفته تنها قسمتی از این پیام‌های صنعت بزرگ خودروسازی است.

نماد لوگو

تاریخچه

هسته اولیه گروه شرکت‌های هیوندای در سال ۱۹۴۶ توسط چانگ جو-یانگ تأسیس شد و در طول دهه نخست فعالیتش، با استفاده از حمایت‌های دولتی، انواع فعالیت‌های صنعتی و تجاری همچون ساخت‌وساز، کارخانجات فولادسازی، حوضچه‌های کشتی‌سازی و تجهیزات الکترونیکی، همچنین ارائه خدمات پشتیبانی، خدمات مالی و تجاری را تحت پوشش این هلدینگ قرار داد و در ابتدای دهه ۱۹۶۰ به بزرگترین شرکت خوشه‌ای کره جنوبی تبدیل شد.

چانگ جو-یانگ در سال ۱۹۶۷ هیوندای موتور را به‌عنوان شرکت تابعه از گروه هیوندای و بازوی خودروسازی این گروه صنعتی، تأسیس کرد. نخستین خودروی عرضه شده توسط این شرکت، فورد کورتینا بود، که با مشارکت مستقیم شرکت فورد، اما با استفاده از نیروی انسانی در کره جنوبی مونتاژ می‌شد. مالکین شرکت هیوندای با هدف ساخت خودرویی مستقل، مدیرعامل پیشین شرکت خودروسازی انگلیسی بریتیش لیلاند؛ جورج ترنبول را در شرکت خودروسازی هیوندای استخدام کردند. ترنبول نیز ۵ مهندس بریتانیایی را برای پیشبرد توسعه و ساخت نخستین خودروی این شرکت کره‌ای، بکار گرفت.

مدیران هیوندای با مشارکت شرکت‌های ایتال‌دیزاین؛ به منظور طراحی خودرو و میتسوبیشی موتورز؛ برای تأمین اجزای خودرو و ساخت اکسل، نخستین خودرو کره‌ای، یعنی هیوندایی پونی را در سال ۱۹۷۵ تولید کردند، که در پی آن صادرات نخستین محصول بخش خودروسازی هیوندای، به کشور اکوادور نیز در همین سال آغاز گردید. هیوندای پونی عنوان سازنده پرفروش‌ترین خودرو کره‌ای را برای شرکت هیوندای به ارمغان آورد و هنوز نیز آمار فروش این خودرو، در مجموعه خودروسازی هیوندای، بدون رقیب باقی‌مانده‌است.

نسل دوم از خودروی هیوندای پونی در سال ۱۹۸۲ نقطه عطف دیگری را رقم زد و نخستین صادرات در مقیاس وسیع خودروهای هیوندای شکل گرفت. خودروی کوچک پونی، با بهره‌مندی از سود درآمد کارکنان کره‌ای، بازار خودرو کوچک کانادا را در سال ۱۹۸۳ دگرگون ساخت. پس از آن بود که جهان خودروسازی از به وجود آمدن یک سازنده دیگر خودرو در آسیای جنوب شرقی مطلع شد.

تا سال ۱۹۹۱ شرکت هیوندای طیف خودروهایش را به هیوندای الانترا بزرگتر، هیوندایی سوناتا و نخستین مدل کوپه‌اش، توسعه داده بود. این شرکت در همان سال نخستین موتور آلفا ۱٫۵ لیتر را نیز تولید نمود. میزان فروش شرکت هیوندای موتور به‌ویژه در بازارهای آمریکای شمالی، در حال افزایش بود، گرچه این رشد، اساساً به دلیل قیمت تولید پائین خودروهای هیوندای در ایالات متحده بود. در دهه ۱۹۹۰ خودروهای تولید شده توسط هیوندای، با مشکل پائین بودن کیفیت ساخت و نیز کم‌توجهی به جزئیات در طراحی‌ها، انگشت‌نما بودند.

در سال ۱۹۹۷ بحران مالی آسیا، زیان بسیاری به صنعت خودروسازی کره جنوبی وارد ساخت، اما شرکت هیوندای از این فرصت استفاده کرد، تا شرکت کیا موتورز که در آن دوران ورشکسته شده بود را خریداری و تصاحب نماید و موقعیت پیشتاز خود در بازار داخلی کره را تقویت کند. با این وجود این بحران قسمت تاریک فروش چند صنعتی را در شرکت مادر؛ یعنی گروه هیوندای آشکار ساخت.

در پی فشارهای دولت وقت کره جنوبی، سرانجام مالکان هیوندای اقدام به تفکیک بخش‌های مختلف از گروه هیوندای نمودند، که پس از تکمیل فرایند تفکیک بخش‌های مختلف این گروه، در سال ۱۹۹۸ چانگ مونگ-کو؛ فرزند ارشد چانگ جو-یانگ (بنیانگذار شرکت‌های هیوندای) کنترل صنعت خودروسازی این گروه را در دست گرفت، که امروزه همچنان نیز در جایگاه مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره هیوندای موتور، سکان رهبری این مجموعه صنعتی را در دست دارد. چانگ پس از تحویل شرکت در سال‌های نخست، مدیریت را سازماندهی کرد، کنترل کیفی را ارتقا بخشید و سرمایه‌گذاری در زمینه تحقیق و توسعه را در هیوندای موتور افزایش داد.

پس از جدا شدن از گروه هیوندای در سال ۲۰۰۰ شرکت هیوندای موتور توانست به همراه کیا موتورز، زیر چتر گروه هیوندای موتور، تنها بر روی صنعت خودروسازی تمرکز نماید. از آن زمان به بعد هیوندای موتور تحت مدیریت چانگ مونگ-کو، موفق شده تا حد چهارمین خودروساز بزرگ جهان، به همراه کیا و خود به تنهایی، تا رتبه هشتمین شرکت بزرگ خودروسازی جهان، رشد کند. برنامه هیوندای، پیشروی تا به دست آوردن مقام پنجم تا پایان دهه ۲۰۲۰ می‌باشد.در اروپا نیز امروزه سایت‌های تولید و نیز طراحی توسط هیوندای ایجاد شده‌اند.

در طول دهه ۲۰۰۰ میلادی، خودروهای هیوندای به صورت وسیع در کیفیت ساخت، فناوری و حتی طراحی ظاهری، توسعه یافتند، که تغییر ظاهر خودروها و طراحی بدنه آن‌ها، توسط مراکز طراحی جدیدی که از سال ۲۰۰۱ به بعد راه‌اندازی شده بودند، انجام می‌شود. تولید نسل چهارم از هیوندای سوناتا، در ابتدای دهه ۲۰۰۰ میلادی، با خودروهای ژاپنی پُرفروش و جدید ویژه خانواده، در بازار ایالات متحده آمریکا به رقابت پرداخت، در حالی‌که در این دوره زمانی، مدل‌های هیوندای آی۱۰، هیوندای آی۲۰ و هیوندای آی۳۰، بازار اروپا را هدف قرار داده بودند و فروش بسیاری را در اروپا به خود اختصاص دادند. این شرکت در سال ۲۰۰۸ هیوندای جنسیس را عرضه کرد، که رقیب خودروهای سایز بزرگ لکسوس و اینفینیتی به‌شمار می‌آید.

کارخانه جدید در جمهوری چک بنابر برنامه ظرفیت تولید سالانه‌ای در حدود ۳۰۰ هزار دستگاه خودرو را خواهد داشت. بعلاوه هیوندای هم‌اکنون بزرگترین کارخانه یکپارچه و سایت مجتمع تولید خودروی جهان، با ظرفیت تولیدی معادل ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه در سال را در اختیار دارد، که کارخانجات اصلی آن به‌صورت یکپارچه در شهر اولسان، کره جنوبی مستقر می‌باشند.

امروزه در کره جنوبی هیوندای موتور به تنهایی بیش از ۵۰٪ از بازار فروش خودرو را به خود اختصاص داده‌است. شرکت هیوندای موتور با پشتیبانی مالی جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان نیز وجهه خود را به خوبی بهبود بخشید. در حدود یک هزار دستگاه خودروی هیوندای، در این دوره از جام جهانی فوتبال، در کشور آلمان به‌صورت داوطلبانه فعال بودند.

هیوندا

مراکز تحقیق و توسعه

شرکت هیوندای موتور هم‌اکنون دارای ۷ مرکز تحقیق و توسعه برای بازارهای بین‌المللی خود می‌باشد، که ۳ مرکز آن در کره جنوبی، یک مرکز در آلمان، یک مرکز در ژاپن و یک مرکز نیز در کشور هند مستقر می‌باشد. بزرگترین مرکز تحقیق و توسعه این شرکت نیز در ایالت کالیفرنیا قرار دارد و فعالیت‌های این مرکز تنها بر تولیدات هیوندای موتور در بازار ایالات متحده آمریکا، متمرکز می‌باشد

میزان تولید

در جدول زیر، تولید خودروهای شرکت‌های زیرمجموعه گروه هیوندای موتور (شامل کیا موتورز و هیوندای موتور) در طول سال مالی ۲۰۰۹ به تفکیک خودروهای سبک (سواری) و سنگین (کامیون و اتوبوس) و میزان تولید سالیانه آنها مشخص شده‌است.

برندخودروکامیوناتوبوسمجموع
هیوندای۲٫۷۵۵٫۴۸۹۲۴۷٫۰۴۵۹۷٫۴۲۲۳٫۰۹۹٫۹۴۶
کیا۱٫۴۶۷٫۰۴۳۷۷٫۹۳۴۸۴۳۱٫۵۴۵٫۸۲۰
مجموع۴٫۲۲۲٫۵۳۲۳۲۴٫۹۷۹۹۸٫۲۶۵۴٫۶۴۵٫۷۶۶

.

محصولات

تولیدخودروتوضیحات
خودروهای شهری
۱۹۹۷-اکنونهیوندای آتوسخودرویی جمع‌وجور است، که برای رقابت با خودروهای فورد کا و فولکس‌واگن لوپو عرضه گردید. نسل دوم آتوس در سال ۲۰۰۲ و نسل سوم آن نیز در سال ۲۰۰۴ وارد بازار شد. از تابستان ۲۰۰۴ عرضه آتوس تنها در اروپا متوقف شد و هیوندای گتز جایگزین این مدل گردید. از سال ۲۰۰۸ نیز هیوندای آی۱۰ جای آن را در اروپا پر کرد. هیوندای آتوس همچنان در کشور هند بفروش می‌رسد.
۲۰۰۸-اکنونهیوندای آی۱۰خودرویی کوچک در کلاس خودروهای شهری است که جانشینی برای مدل هیوندای آتوس می‌باشد. این مدل در کارخانه‌های هیوندای موتور مستقر در چنای، هند و کولیم، مالزی تولید می‌شود.
خودروهای سوپرمینی
۲۰۰۲–۲۰۰۹هیوندای گتزاین مدل جانشین مدل هیوندای آتوس شد، که با توجه به تقاضای بالا برای فروش، در سال ۲۰۰۵ اصلاحاتی در آن انجام گردید و مدل توسعه یافته، به عنوان نسل دوم از گتز عرضه شد. در بازار خودروی اروپا، در میان همه مدل‌های عرضه شده توسط هیوندای، پس از هیوندای توسان، بیشترین فروش را در سال ۲۰۰۹ داشته‌است.
۲۰۰۸-اکنونهیوندای آی۲۰یکی از موفق‌ترین مدل‌های شرکت هیوندای موتور، در بازار اروپا به‌شمار می‌آید. آی۲۰ جانشینی برای هیوندای گتز است، که از نظر ابعاد، اندکی از گتز بزرگتر می‌باشد. این مدل از نظر ایمنی از استاندارد بالایی برخوردار است. سال ۲۰۱۲ نسل دوم آی۲۰ عرضه گردید، که از نظر فنی و ظاهری، تغییراتی در آن ایجاد شد.
خودروهای کامپکت
۱۹۷۵–۱۹۹۴هیوندای پونیاین خودرو در کلاس خودرو کامپکت کوچک قرار گرفته، طراحی آن خودروهای موتور جلو-محور عقب بوده‌است.
۱۹۹۴-اکنونهیوندای اکسنتنمونه توسعه یافته و جانشین هیوندای پونی می‌باشد، که در رده‌بندی خودروهای سایز کوچک هیوندای، بالاتر از هیوندای گتز و زیر هیوندای آی۳۰ قرار دارد.
۱۹۹۰–۲۰۰۰هیوندای الانترااین مدل تنها در اروپا و کره جنوبی عرضه شد. نسل دوم آن در سال ۱۹۹۵ با ایجاد تغییراتی در موتور و نسل سوم از الانترا در سال ۱۹۹۸ با ایجاد تغییراتی در ظاهر و طراحی بدنه آن، وارد بازار اروپا شد. هیوندای الانترا در عمل، نمونه اولیه از مدل هیوندای الانترا به‌شمار می‌آید.
۲۰۰۰-اکنونهیوندای الانترااین خودرو در کشورهای کره جنوبی، مالزی و ایران با نام هیوندای آوانته شناخته می‌شود. الانترا در سال ۲۰۱۱ عنوان خودروی سال آمریکای شمالی را از آن خود کرد. این مدل در بازار اروپا جانشینی برای هیوندای لانترا بود، که از سال ۲۰۰۷ تولید آن در اروپا متوقف شد و هیوندای آی۳۰ جایگزین آن گردید، اما در بازار آمریکای شمالی، از سال ۲۰۰۷ نسل چهارم و پس از آن نسل پنجم از الانترا عرضه شد.
۲۰۰۷-اکنونهیوندای آی۳۰
خودروهای اندازه متوسط
۱۹۸۳–۱۹۸۹هیوندای استلراین خودرو که در واقع بر پایه فورد کورتینا ساخته شده اس در کلاس خودرو سایز متوسط قرار گرفته‌است.
۱۹۸۷-اکنونهیوندای سوناتاخودرویی است، که در کلاس خودرو سایز متوسط و با طراحی خودروهای موتور جلو-محور جلو و چهار در سدان تولید شده‌است. نام این مدل، برگرفته از واژه سونات می‌باشد.
۲۰۱۱-اکنونهیوندای آی۴۰خودرویی طراحی شده برای بنابر متوسط بازار اروپا است. این مدل، بر پایه هیوندای سوناتا ساخته شده، که تغییرات بسیاری در طراحی ظاهری و طول خودرو انجام شده‌است. در تابستان ۲۰۱۱ نسخه استیشن واگن و در بهار ۲۰۱۲ نسخه سدان آی۴۰ عرضه گردید. این خودرو کیفیت بالاتری نسبت به سوناتا دارد و در طراحی جلو شبیه به هیوندای الانترا می‌باشد. البته این خودرو موتور ضعیف تری نسبت به سوناتا دارد.
خودروهای شرکتی
۱۹۹۸–۲۰۰۵هیوندای آزرانسل چهارم خودروهای سایز بزرگ هیوندای است که با موتور ۳٫۳ لیتری با قدرت ۲۳۵ اسب بخار عرضه می‌شود. این خودرو از یک گیربکس ۵ سرعته تیپ ترونیک استفاده می‌کند. سال ۲۰۱۱ تغییراتی در ظاهر و موتور آن داده شد. نوع لیمیتد آن با موتور ۳۸۰۰ سی‌سی عرضه شده بود.
۲۰۰۵-اکنونهیوندای گرندرمدل گرندر، مدل توسعه یافته از هیوندای آزرا می‌باشد، که طول آن اندکی بیشتر از آزرا است و تنها در بازار اروپا عرضه می‌شود. مدل گرندر با طول ۴٫۹ متر، یکی از بزرگترین خودروهای تولیدشده توسط هیوندای می‌باشد.
۲۰۰۸-اکنونهیوندای جنسیساین خودرو که نخستین بار در نمایشگاه خودرو نیویورک رونمایی شد، اکنون مدرن‌ترین و به لحاظ فنی پیچیده‌ترین در ترکیب را در میان همه خودروهای هیوندای دارا می‌باشد.
خودروهای لوکس
۱۹۹۶–۲۰۰۵هیوندای دیناستی
۱۹۹۹-اکنونهیوندای ایکوئساین مدل که با نام هیوندای سنتنیال نیز شناخته می‌شود، دارای پلتفرم و موتور مشترک با میتسوبیشی پرودیا می‌باشد. مدل ایکوئس، با طول ۵٫۱ متر، رقیب خودروهایی چون مرسدس-بنز کلاس-اس، ب‌ام‌و سری ۷، آئودی ای۸ و لکسوس ال‌اس به‌شمار می‌آید.
خودروهای اس‌یووی
۲۰۰۰-اکنونهیوندای سانتافهاین مدل که طرح توسعه یافته از نسل دوم هیوندای گرندر بود، با طول ۴٫۵ متر، یکی از نخستین تولیدات در در این کلاس خودرو محسوب می‌شد. نسل سوم این خودرو در بازار ایران به دلیل طراحی زیبای خود به محبوبیت فراوانی دست یافت.
۲۰۰۵–۲۰۱۰هیوندای توسانسومین خودروی اس‌یووی طراحی شده توسط هیوندای می‌باشد. هیوندای موتور در این مدل، برای نخستین بار از سامانه کنترل پایداری الکترونیکی استفاده نمود.
۲۰۰۶-اکنونهیوندای وراکروزطراحی این مدل موتور جلو، خودرو محور جلو و چهار چرخ محرک بوده، طول آن ۴٬۸ متر است. وراکروز در سال ۲۰۰۶ جهت رقابت با لکسوس آرایکس و ب‌ام‌و ایکس۵ (ای۷۰) به بازار عرضه شد. این مدل که جز کراوس اورهای بزرگ دسته‌بندی شده‌است، با نام آی‌ایکس۵۵ نیز شناخته می‌شود.
۲۰۰۹-اکنونهیوندای آی‌ایکس۳۵جانشینی برای هیوندای توسان است و از سال ۲۰۱۰ در اروپا و آسیا به فروش می‌رسد.
خودروی بیابانگرد
۱۹۹۱–۲۰۰۳هیوندای گالوپراین مدل نسل دوم از خودروی میتسوبیشی پاجرو می‌باشد، که لیسانس آن توسط هیوندای خریداری شده‌است.
۲۰۰۱–۲۰۰۶هیوندای تیراکانطراحی آن موتور جلو و خودرو چهار چرخ محرک بوده‌است. سامانه جعبه‌دندهٔ آن ۵ دنده به دو صورت خودکار و دستی است.
خودروهای اسپورت‌کوپه
۱۹۸۹–۱۹۹۶هیوندای اس‌کوپهاین خودرو در کلاس خودرو اسپورت قرار گرفته‌است. سامانه جعبه‌دندهٔ آن ۵ دنده به دو صورت خودکار و دستی است.
۱۹۹۶–۲۰۰۹هیوندای کوپهاین خودرو در کلاس خودرو اسپورت قرار گرفته، طراحی آن خودروهای موتور جلو-محور جلو بوده‌است.
۲۰۰۸-اکنونهیوندای جنسیس کوپهیک خودرو اسپورت کوپه دیفرانسیل عقب است که نخستین خودروی کوپه دیفرانسیل عقب هیوندای محسوب می‌شود و بر روی پلتفرم سدان هیوندای جنسیس ساخته شده‌است. شتاب صفر تا صد این خودرو با گیربکس ۶ سرعته تیپ ترونیک ۵٫۴ ثانیه‌است. جنسیس کوپه رقیب خودروهای اینفینیتی جی و آئودی ای۵ به‌شمار می‌آید.
۲۰۱۱-اکنونهیوندایی ولاسترخودرویی کوپه و سه در است، که در کلاس خودروهای کامپکت کوچک قرار گرفته و طراحی آن خودروهای موتور جلو-محور جلو بوده‌است. ولاستر در سال ۲۰۱۱ به عنوان طراحی سال شناخته شد.
خودروهای مینی‌ون
۱۹۹۵–۲۰۰۲هیوندای سانتامواین مدل که بر پایه میتسوبیشی چاریوت تولید شده بود، لیسانس آن توسط هیوندای موتور، از شرکت میتسوبیشی موتورز خریداری شده‌است.
۲۰۰۱–۲۰۱۰هیوندای لاویتاخودرویی است که در کره جنوبی، ترکیه و مالزی تولید شده‌است. طول آن ۴٬۰۲ متر است و در کلاس کامپکت ام‌پی‌وی رده‌بندی می‌شود.
۲۰۰۶-اکنونهیوندای انتروجاین مدل که بر پایه کیا کارنیوال ساخته شده‌است، در کلاس مینی‌ون قرار می‌گیرد.
۲۰۱۰-اکنونهیوندای آی‌ایکس ۲۰خودرویی در کلاس وانت است، که دارای پلتفرم مشترک با کیا ونگا می‌باشد.
وسایل نقلیه تجاری
۱۹۷۷-اکنونهیوندای پورتر
۱۹۸۶–۲۰۰۴هیوندای گریساین مدل که بر پایه میتسوبیشی ال-۳۰۰ تولید شده بود، حق تولید آن توسط هیوندای موتور، از شرکت میتسوبیشی موتورز خریداری شده‌است.
۱۹۹۷-اکنونهیوندای استارکسخودرویی در کلاس ون است که از سال ۱۹۹۷ تاکنون در کره جنوبی، اندونزی و ترکیه تولید شده‌است. استارکس بر پایه میتسوبیشی دلیکا تولید شده و حق ساخت آن توسط هیوندای موتور، از شرکت میتسوبیشی موتورز خریداری شده‌است.
۲۰۰۰–۲۰۰۷هیوندای لایبرتواین مدل بر پایه هیوندای اچ-۱ ساخته شده‌است.

تولیدات کنونی

هیوندای آی۱۰

هیوندای آی۱۰ کوچکترین عضو خانواده هیوندای موتور است، که یک هاچ‌بک ۵ در می‌باشد و بیشتر برای بازار هند طراحی و ساخته شده‌است. این ماشین با موتورهای ۱٫۱ لیتری و ۱٫۲ لیتری دیزلی، بنزینی و الکتریکی عرضه شده‌است.

هیوندای آی۲۰

هیوندای آی۲۰ خودرویی کوچک و جمع و جور است، که از سال ۲۰۰۸ در هند و ترکیه تولید می‌شود. این خودرو نشان ۵ ستاره ایمنی را دریافت کرده‌است. هیوندای آی۲۰ با موتورهای ۱٫۴ و ۱٫۶ لیتری و طراحی بدنه ۵ در تولید شده و به صورت انحصاری در اروپا عرضه می‌شود.

هیوندای اکسنت

هیوندای اکسنت از سال ۱۹۹۴ در فهرست تولیدات هیوندای موتور قرار گرفت و تاکنون ۴ نسل از آن طراحی و تولید شده‌است. مدل‌های مختلفی از اکسنت به صورت هاچ بک ۳ و ۵ در و سدان ۴ در تولید می‌شوند. موتورهای کنونی ۱٫۴ لیتری بنزینی، با توان ۱۰۷ اسب بخار و ۱٫۶ لیتری بنزینی، با توان ۱۲۳ اسب بخار می‌باشند. موتورهای دیزلی نیز برای این مدل خودرو قابل انتخاب می‌باشند.

هیوندای الانترا

هیوندای الانترا یکی از محبوب‌ترین خودروهای هیوندای موتور محسوب می‌شود، که تاکنون یک بار نیز به عنوان خودروی سال در آمریکای شمالی برگزیده شده‌است. الانترا به عنوان یک سدان کوچک و فشرده، اما کامل و با موتورهای ۱٫۶ و ۱٫۸ لیتری عرضه می‌شود. این خودرو از سال ۱۹۹۰ در خط تولید هیوندای موتور قرار گرفته و تاکنون ۵ نسل از آن، طراحی و تولید شده‌است.

هیوندای آی۳۰

هیوندای آی۳۰ در نمایشگاه خودروی پاریس ۲۰۱۲

هیوندای آی۳۰ اشتراکات فراوانی با الانترا دارد، اما بزرگترین تفاوت آن در سبک هاچ‌بک بدنه می‌باشد. در کانادا و ایالات متحده آمریکا با نام الانترا واگن یا نسل چهارم الانترا عرضه می‌شود. پلتفرم این خودرو با کیا سید یکسان و مشترک است. مشخصات این مدل شامل: طول*عرض*ارتفاع ۴۳۰*۱۷۸*۱۴۸ سانتی‌متر، فاصله ۲ محور جلو و عقب ۲۶۵ سانتی‌متر و وزن خالص آن معادل ۱۱۸۵ کیلوگرم می‌باشد.

هیوندای آی۴۰

هیوندای آی۴۰ یکی از جوانترین خودروهای هیوندای است، که در سال ۲۰۱۱ معرفی شد و در رده خودروهای خانوادگی متوسط و بزرگ قرار می‌گیرد. این خودرو در ۲ نوع سدان ۴ در و واگن ۵ در تولید می‌شود و در پلتفرم، با سوناتا یکی است و آن را نسخه اروپایی سوناتا می‌دانند. مدل آی۴۰ بجز اروپا، در استرالیا و نیوزیلند نیز به فروش می‌رسد. این خودرو کیفیت بالاتری نسبت به مدل سوناتا دارد و در طراحی جلو، شبیه به هیوندای الانترا می‌باشد. البته این خودرو موتور ضعیف‌تری نسبت به سوناتا دارد.

هیوندای سوناتا

هیوندای سوناتا یکی از پرفروش‌ترین مدل‌های شرکت هیوندای موتور در دهه ۲۰۱۰ میلادی به‌شمار می‌آید. پیشینه تولید این خودرو به سال ۱۹۸۵ بازمی‌گردد. نسل ششم سوناتا، دیگر یک خودرو فول سایز شناخته می‌شود. موتورهای ۲ و ۲٫۴ لیتری روی پلتفرم این خودرو قرار می‌گیرند.

هیوندای آزرا

هیوندای آزرا در شرکت هیوندای موتور، پیشینه‌ای طولانی دارد و از سال ۱۹۸۶ تاکنون در خط تولید هیوندای قرار دارد و فاصله میان ۲ خودروی سوناتا و جنسیس سدان را پر می‌کند. این خودرو در کلاس لوکس قرار گرفته و اکنون موتورهای ۲٫۴ لیتری، ۳ لیتری و ۳٫۳ لیتری روی پلتفرم این خودرو قرار می‌گیرند.

هیوندای ولاستر

هیوندای ولاستر یکی از جدیدترین خودروهای اسپرت کامپکت هیوندای است، که نخستین بار در سال ۲۰۱۱ عرضه شد و در کلاس کوپه و ۳ در می‌باشد. این خودرو داری حجم موتور ۱۶۰۰ سی‌سی، دارای امکانات چون کروز کنترل، رینگ‌های ۱۷ اینچی، گرمکن صندلی‌های جلو، بلندگوهای همراه با ساب‌ووفر، آینه‌های تاشو برقی همراه با گرمکن، گیربکس ۶ سرعته و ۲ کلاچه، در مدل‌های جدیدتر دارای موتور جی‌دی‌آی و طراحی سقف پانوراما می‌باشد.

هیوندای جنسیس کوپه

هیوندای جنسیس کوپه را می‌توان تلاش طراحان خودروهای هیوندای، برای تمایز میان محصولات عادی و لوکس خود دانست. جنسیس کوپه از سال ۲۰۰۸ وارد بازار شد. این خودرو نخستین مدل کوپه دیفرانسیل‌عقب هیوندای بود، که در پلاتفرم با جنسیس سدان اشتراکاتی دارد. اکنون ۲ موتور ۲ لیتری ۴ سیلندر توین توربو و ۶ سیلندر ۳٫۸ لیتری، روی پلتفرم جنسیس کوپه قابل انتخاب می‌باشند. مدل ۴ سیلندر ۲۷۴ اسب بخار نیرو و ۲۷۵ پوند فوت گشتاور تولید می‌کند. این اعداد برای مدل ۶ سیلندر به ترتیب ۳۴۸ اسب و ۲۹۵ پوند فوت می‌باشند.

هیوندای جنسیس سدان

هیوندای جنسیس سدان، یکی از خودروهای لوکس هیوندای است، که برای رقابت با خودروهای لوکس اروپایی و ژاپنی وارد بازار شده‌است. خودروی جنسیس سدان در سال ۲۰۰۸ رونمایی شد. از نگاه کارشناسان طراحی خودرو، سدان لوکس جنسیس همان راهی را می‌رود که نیسان با اینفینیتی و تویوتا با لکسوس پیموده‌اند.

هیوندای ایکوئس

هیوندای ایکوئس گرانترین و لوکس‌ترین خودروی هیوندای موتور است، که یک سدان اندازه بزرگ می‌باشد و در بازار خودروی خاورمیانه بنام سنتنیال شناخته می‌شود. نسل نخست این خودرو تا سال ۲۰۰۸ تولید می‌شد. اما از سال ۲۰۰۹ نسل دوم با الهام از مرسدس و بی‌ام‌و و لکسوس با موتور ۸ سیلندر ۵ لیتری عرضه می‌گردد. یک مدل لیموزین نیز از این خودرو وجود دارد، که در طراحی بدنه آن، ۳۰ سانتی‌متر فضای بیشتری میان ۲ محور اصلی آن ایجاد شده‌است.

هیوندای وراکروز

هیوندای وراکروز از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۳ پرچمدار شاسی‌بلندهای هیوندای موتور بود. این مدل از نظر امنیت بدنه، امن‌ترین خودروی این کلاس محسوب می‌شود. طول*عرض*ارتفاع ۴۸۴*۱۹۵*۱۸۱ سانتیمتر، فاصله میان دو محور ۲۸۰ سانتی‌متر و وزن خالص ۱۹۳۶ برای مدل‌های دیفرانسیل جلو و ۲۰۱۱ کیلوگرم برای مدل‌های ۲ دیفرانسیل می‌باشد. خط تولید هیوندای وراکروز از سال ۲۰۱۳ متوقف شده‌است.

هیوندای سانتافه

هیوندای سانتافه را باید محبوب‌ترین خودروی شاسی‌بلند هیوندای موتور دانست. سانتافه در پلاتفرم با کیا سورنتو شریک می‌باشد. از ماه ژوئن نسل سوم سانتافه در مدل ۵ نفره و از ماه نوامبر مدل ۷ نفره آن توسط هیوندای عرضه شد. مدل‌های با ۷ صندلی از فاصله میان ۲ محور بیشتری برخوردارند و همچنین هواکش موتور، رینگ‌های ۱۸ اینچی، اگزوز و فرم بدنه آن‌ها نیز متفاوت می‌باشد.

هیوندای توسان

هیوندای توسان نخستین بار در سال ۲۰۰۹ توسط هیوندای موتور در نمایشگاه خودروی فرانکفورت به نمایش درآمد. هیوندای برای تولید این مدل، ۳۶ ماه زمان و ۲۲۵ میلیون دلار هزینه توسعه و پژوهش نموده‌است. موتورهای بنزینی ۱٫۶، ۲ و ۲٫۴ لیتری روی هیوندای توسان قابل نصب‌اند. موتور ۴ سیلندر ۲ لیتری ۱۶۵ اسب بخار نیرو تولید می‌کند و مدل ۲٫۴ لیتری هم ۱۷۶ اسب بخار. هیوندای توسان، همانند برادر بزرگتر خود در ۲ نوع؛ دیفرانسیل جلو و ۲ دیفرانسیل عرضه می‌شود.

بازار اروپا

داستان موفقیت هیوندای موتور در بازار خودروی اروپا، سال ۱۹۹۵ با معرفی مدل کوچک هیوندای پونی آغاز شد، که با قیمت پایین خود، مورد استقبال قرار گرفت. ۹ سال پس از آن هیوندای با معرفی هیوندای سانتافه، مهم‌ترین گام را برای تبدیل شدن به یک خودروساز جهانی برداشت. آن مدل اس‌یووی دروازه بازارهای پر منفعت و جدید اروپا را برای این خودروساز گشود. از نسل نخست سانتافه در کشورهای مختلف، بیش از یک میلیون دستگاه به فروش رفت.

امروزه از هر ۱۰ خودروی کلاس اس‌یووی در آلمان، یکی هیوندای است. این شرکت هم‌اکنون برای هر کلاس خودرو یک مدل پرفروش را ارائه کرده‌است، برای نمونه برای بزرگ‌راه، خارج از شهر و حتی دشت‌های سنگلاخی، مدل‌هایی چون تیراکان، توسان و سانتافه را طراحی و تولید نموده‌است. در فهرست‌های زیر، آمار فروش خودروهای سبک شرکت هیوندای موتور، در ۳ کشور اروپایی درج شده‌است. اعداد درج شده، در ستون زیر نام هر کشور، نمایان‌گر تعداد خودروهای به‌فروش رسیده می‌باشد.

سال آلمان سهم بازار ۱۹۹۵ ۲۳٫۷۰۴ ۰٬۷۲٪ ۱۹۹۶ ۳۱٫۹۴۳ ۰٬۹۱٪ ۱۹۹۷ ۱۶٫۶۲۲ ۰٬۴۷٪ ۱۹۹۸ ۲۱٫۱۸۵ ۰٬۵۷٪ ۱۹۹۹ ۱۹٫۶۱۰ ۰٬۵۲٪ ۲۰۰۰ ۲۱٫۶۶۶ ۰٬۶۴٪ ۲۰۰۱ ۱۹٫۸۹۴ ۰٬۶۰٪ ۲۰۰۲ ۲۷٫۸۹۷ ۰٬۸۶٪ ۲۰۰۳ ۳۴٫۴۷۶ ۱٬۰۷٪ ۲۰۰۴ ۴۵٫۶۶۷ ۱٬۴۰٪ ۲۰۰۵ ۵۱٫۷۰۴ ۱٬۵۵٪ ۲۰۰۶ ۵۲٫۴۰۵ ۱٬۵۱٪ ۲۰۰۷ ۴۷٫۵۲۳ ۱٬۵۱٪ ۲۰۰۸ ۵۱٫۶۷۷ ۱٬۶۷٪ ۲۰۰۹ ۹۱٫۳۳۰ ۲٬۴۰٪ ۲۰۱۰ ۷۴٫۲۸۷ ۲٬۵۵٪ ۲۰۱۱ ۸۶٫۸۶۶ ۲٬۷۰٪ ۲۰۱۲ ۱۰۰٫۸۷۵ ۳٬۳۰٪ ۲۰۱۳ ۱۰۱٫۵۲۲ ۳٬۴۴٪سال اتریش ۲۰۰۳ ۶٫۰۸۳ ۲۰۰۴ ۷٫۶۵۷ ۲۰۰۵ ۹٫۲۲۲ ۲۰۰۶ ۸٫۱۳۵ ۲۰۰۷ ۸٫۰۸۷ ۲۰۰۸ ۶٫۸۶۴ ۲۰۰۹ ۱۲٫۱۴۸ ۲۰۱۰ ۱۵٫۷۴۵ ۲۰۱۱ ۱۸٫۱۲۰ ۲۰۱۲ ۱۹٫۲۸۴سال سوئیس ۱۹۹۹ ۵٫۵۳۶ ۲۰۰۰ ۷٫۱۳۹ ۲۰۰۱ ۷٫۳۳۹ ۲۰۰۲ ۸٫۶۱۴ ۲۰۰۳ ۷٫۶۹۹ ۲۰۰۴ ۷٫۰۵۰ ۲۰۰۵ ۶٫۹۱۷ ۲۰۰۶ ۶٫۱۷۹ ۲۰۰۷ ۴٫۶۸۱ ۲۰۰۸ ۵٫۷۹۵ ۲۰۰۹ ۵٫۷۶۱ ۲۰۱۰ ۶٫۲۴۹ ۲۰۱۱ ۵٫۵۵۵

هیوندای در ایران

شرکت راین خودرو که از زیرمجموعه‌های شرکت کرمان موتور می‌باشد، برای نخستین بار نمایندگی مونتاژ و فروش دو مدل از خودروهای هیوندای، به نام‌های هیوندای ورنا و هیوندای آوانته ، در ایران را برعهده داشت. با بالا گرفتن تحریم اقتصادی ایران این شرکت به دلیل قطع همکاری شرکت هیوندای، به ناچار خط تولید این مدل ها را متوقف کرد.

از سال ۱۳۸۵ شرکت آسان موتور نمایندگی انحصاری واردات خودروهای هیوندای موتور به ایران را در اختیار گرفت. شرکت آسان موتور از سال ۲۰۰۶ مجوز واردات ۵ مدل هیوندای آزرا، هیوندای سوناتا، هیوندای توسان، هیوندای سانتافه و هیوندای کوپه را دریافت کرد، سپس در سال ۲۰۰۹ نیز اقدام به واردات سری دوم از خودروهای شرکت هیوندای، مطابق با استانداردهای اروپایی از جمله هیوندای جنسیس، هیوندای آی‌ایکس۵۵ و هیوندای آی۳۰ نمود.

پس از امضای توافقنامه برجام در سال ۱۳۹۴ موج بازگشت شرکت های خودروسازی جهانی به ایران شدت گرفت. در این راستا شرکت هیوندای همکاری خود را با شریک تجاری سابق مجددا آغاز کرد. در فاز اول شرکت کرمان موتور نسبت به واردات خودروهای آماده هیوندای اقدام نمود و مدل های اکسنت، النترا، سوناتا، توسان و سانتافه روانه بازار ایران شد. در فاز دوم شرکت کرمان موتور برنامه مونتاژ خودروهای اکسنت، النترا، توسان و کونا را در کارخانه خود در شهر بم کلید زد اما پس از مدتی با خروج دونالد ترامپ از توافقنامه برجام همکاری دو شرکت پس از تولید تعداد محدودی خودروی اکسنت و النترا مجددا ناکام ماند.

خودروهای هیوندای موتور که اکنون در بازار ایران موجود می‌باشند، در فهرست زیر درج شده‌اند.

تولیدخودرو
خودروهای سواری
۱۹۸۵-اکنونهیوندای سوناتا
۱۹۹۴-اکنونهیوندای اکسنت
۱۹۹۰-اکنونهیوندای الانترا
۱۹۹۷-اکنونهیوندای آزرا
۲۰۰۸-اکنونهیوندای آی۲۰
۲۰۰۷-اکنونهیوندای آی۳۰
۲۰۱۱-اکنونهیوندای آی۴۰
۲۰۱۱-اکنونهیوندای ولاستر
خودروهای لوکس
۱۹۹۹–۲۰۱۶هیوندای سنتنیال
۲۰۰۸–۲۰۱۶هیوندای جنسیس
۲۰۰۸–۲۰۱۶هیوندای جنسیس کوپه
خودروهای شاسی‌بلند
۲۰۰۶–۲۰۱۵هیوندای وراکروز
۲۰۰۰-اکنونهیوندای سانتافه
۲۰۰۴-اکنونهیوندای توسان
۱۹۹۷-اکنونهیوندای اچ۱

جستارهای وابسته

  • هیوندای
  • گروه هیوندای
  • گروه هیوندای موتور
  • کیا موتورز
  • چانگ جو-یانگ
  • چانگ مونگ-کو

معنی اسم خودروها (کره ای : هیوندایی و کیا)

بدون شک انتخاب نامی مناسب برای یک خودرو همواره عاملی مهم در بازار فروش و چالشی بزرگ برای خودروسازان محسوب می شود که اگر این اتنخاب صحیح باشد می تواند در بازار فروش خودروی مورد نظر نیز موثر باشد.
انتخاب اسم برای خودرو توسط هر کمپانی متفاوت است.گروهی از یک نام خالی استفاده می کنند،گروهی از ترکیب یک اسم و عدد که معمولا عدد مورد نظر یکی از ویژگی های خودرو را وصف می کند و گروهی هم مثل کمپانی های مرسدس و بی ام دبلیو خودروهای خود را در کلاس و سری مورد نظر خود جای می دهند.
در این پست به بررسی معنی نام مدل های دو خودروساز کره ای می پردازیم و خواهیم دید که این خودروهایی که هر روز،روزی چند بار جلوی چشم ما رژه می روند،بعضا دارای چه نام های با مسمایی هستند.


اگر در همین لحظه نگارش این نوشتار به پایگاه اینترنتی کمپانی هیوندایی سری بزنید مدل های زیر را آماده فروش خواهید دید:


Accent
Elantra/Avante
Veloster
Sonata
Azera/Grandeor
Tuscan
Santa Fe
Genesis(Sedan ana Coupe)
Equus/Centennail


در ادامه یک به یک معنی نام مدل های کمپانی هیوندایی را خواهید شناخت.

Accent:
معنی : لهجه ، گویش

Elantra/Avante
شخصا هر چه بدنبال معنی نام الانترا گشتم چیزی پیدا نکردم ولی،آوانته نام یکی از روزنامه هایی است که منتسب به حذب کمونیست کشور پرتغال است!
همچنین در زبان کشور پرتغال کلمه آوانته به معنای جلو است؛شاید هم آوانته برگرفته از کلمه آوانت گارد است که به معنای پیشرو و موجد است.

Sonata
در میان محصولات دو کمپانی کره ای کیا موتورز و هیوندایی یک یا دو مدل پیدا می شود که نام انها برگرفته از اصطلاحات موسیقیایی است.سوناتا هم در همین دسته جای می گیرد.کلمه سوناتا به معنی قطعه موسیقی است که برای یک یا بیش از دو ساز نوشته شده باشد.

Azera/Grandeur
آزرا نام یک زبان بسیار قدیمی مربوط به افریقاست.
گرنجور،به معنای شکوه و عظمت است.

Tuscan
توسان نام شهری است در ایالت آریزونا ایالات متحده امریکاست که دومین شهر بزرگ پس از فیسنیکس محسوب می شود.

Santa Fe
یکی از مشهور ترین مدل های هیوندایی(حدااقل در ایران!)که در نسل جدید با نام IX45 نیز عرضه می شود.سانتافه مد نظر هیوندایی احتمالا یکی از موارد زیر یا شاید همه آنهاست!

(ضمن ارائه این توضیح که سانتافه نام تعداد زیادی از شهرها در قاره امریکاست که یقینا هیوندایی به علت ایجاد محبوبیت این مدل نزد مردم این شهرها اقدام به نام گذاری مدلی به نام سانتا فه کرده است)
مرکز ایالت نیومکزیکو کشور ایلات متحده امریکا.این شهر سومین شهر بزرگ این ایالت است.این نام در زبان اسپانیایی به معنای  ایمان مقدس  است.
سانتافه نام دهستانی است در استان گرانادای کشور اسپانیا.
سانتافه نام یکی از 23 ایالت کشور آرژانتین است.
همچنین نام پارک ملی است در ایالت نیومکزیکو کشور ایالات متحده است.

و…

Genesis
معنای اصلی این کلمه در زبان انگلیسی تکوین یا پیدایش است.

Equus/ Centennial
ای کیوس : شاید من اشتباه می کنم،اما این کلمه نام نوعی گورخر است!
سنتینیال : نام دوم این خودرو؛یه معنی صد ساله یا سده است،همچنین نام شهری در ایالت کلرادو است.


همچنین Hyundai Veracruz
که در با نام IX55 نیز شناخته می شود از سال 2006 تا 2012  از تولیدات هیوندایی بود که به دلیل محبوبیت و خرید و فروشش در ایران بد نیست توضیحی درباره نام این مدل که وراکروز است بدهم.وراکروز با مرکزیت خالاپا نام یکی از ایالت های کشور مکزیک است.

KIA
کیا موتورز،خودروسازی که پراید را به ایران معرفی کرد.خودروسازی که طی چند سال اخیر محبوبیت و البته مقبولیتی برای خودش دست و پا کرده است.در ادامه معنای نام برخی از مدل های این کمپانی را با هم مرور خواهیم کرد.

Optima
نوعی انگور سفید که در آلمان می روید.
شاید هم از واژه اوپتیمال در زبان انگلیسی به معنای مطلوب برگرفته شده است.

Forte
فورته که نام دیگر کیا سراتوست به معنای لبه تیز شمشیر است.
از باب موسیقیایی هم فورته به معنی نوعی موسیقی با صدایی بلند و قوی است.
فورته همچنین نام مخفف Fast On-orbit Rapid Recording of Transient Events ماهواره ای بود.

Rio
ریو معانی مختلفی می تواند داشته باشد:
محله ای در یکی از شهرستان های ایالت فلوریدا در کشور ایلات متحده امریکا
روستایی در ناکس کانتی در ایالت ایلینوی
محله ای در ویرجینیای غربی
البته این توضیح را هم باید داد که ریویی که مدنظر کمپانی کیاموتورز است شاید خارج از این موارد باشد.

Cadenza
کدنزا هم نامی است هنری و البته موسیقیایی که به معنی موسیقی یا آواز یک نفره است.

Soul
روح

Sorento
روستایی در باندکانتی ایالت ایلینوی کشور ایالات متحده امریکا.

Mohave/Borrego
موهاوی شهری است در شمال غربی ایالت آریزونا کشور ایالات متحده امریکا
بورگو نام پارکی دولتی در صحرای کلرادو در جنوب کالیفرنیا

Carnival
کارناوال،شادی و جشن هایی که به صورت رژه های همگانی در خیابان صورت می گیرد.

Sedona
شهری در ایالت آریزونا

Rondo
که نام دیگر کیا کانز است.در لغت به معنای گرد و حلقه وار است.از باب موسیقیایی به معنای آوازی است که رقصی حلقه ای و دایره وار او را همراهی می کند . جزیی از موسیقی فولکلور فرانسه محسوب می شود.


در پایان ذکر این نکته را باید مد نظر قرار داد که در اکثر موارد که خودروسازان مدلی را معرفی می کند درباره معنای اسم مدل مربوطه یا تاریخچه اسم آن توضیحی نخواهند داد.

تغییرات لوگو

مدل درامد

هسته اولیه گروه شرکت‌های هیوندای در سال ۱۹۴۶ توسط چانگ جو-یانگ تأسیس شد و در طول دهه نخست فعالیتش، با استفاده از حمایت‌های دولتی، انواع فعالیت‌های صنعتی و تجاری همچون ساخت‌وساز، کارخانجات فولادسازی، حوضچه‌های کشتی‌سازی و تجهیزات الکترونیکی، همچنین ارائه خدمات پشتیبانی، خدمات مالی و تجاری را تحت پوشش این هلدینگ قرار داد و در ابتدای دهه ۱۹۶۰ به بزرگترین شرکت خوشه‌ای کره جنوبی تبدیل شد.

این شرکت در سال ۲۰۱۲ بیش از ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه خودرو در کشورهای مختلف به‌فروش رساند. بخشی از سهام شرکت هیوندای موتور در بازارهای بورس کره، بورس نزدک و بورس لندن مبادله می‌شود.این شرکت مالک بزرگترین کارخانه یکپارچه خودروسازی در جهان است، که در شهر اولسان مستقر می‌باشد و سالیانه بالغ بر ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید می‌کند. امروزه شرکت هیوندای محصولات و خدمات خود را از طریق ۶ هزار مرکز فروش و نمایندگی رسمی خدمات، که در ۱۹۳ کشور جهان مستقر می‌باشند، عرضه می‌دارد.

خروجی تولید۴٫۸۵۸٫۰۰۰ دستگاه (۲۰۱۶)
درآمد۸۵٫۷ میلیارد دلار (۲۰۱۳)
سود خالص۸٫۳ میلیارد دلار (۲۰۱۳)
مجموع دارایی۱۰۹ میلیارد دلار (۲۰۱۲)
مجموع سهام۴۳ میلیارد دلار (۲۰۱۲)
تعداد کارکنان۵۷،۱۰۵ نفر (۲۰۱۲)
مادرگروه هیوندای موتور
شرکت‌های وابستهجنسیس موتور