اخبار و اطلاعیه ها

تامین مالی جمعی طرح های دانش بنیان

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه کسب و کار های نوین جوانان وندا:

تمرکز صندوق نوآوری و شکوفایی بر روش تامین مالی جمعی طرح‌های دانش‌بنیان است. معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی ضمن بیان مطلب فوق گفت: برای راه‌اندازی یک کسب و کار به متخصص و سرمایه موردنیاز برای تامین مالی آن کسب و کار نیاز است که در این راستا در دنیا چهار مدل تامین مالی جمعی شامل خیریه مبتنی بر پاداش اعم از مادی و معنوی، بانک و مشارکت در پروژه وجود دارد. مدل مبتنی بر پاداش در حوزه‌های هنری و سینمایی رایج است و در مدل بانکی نیز افراد مبلغی را قرض گرفته و در زمان تعیین شده، بازپرداخت می‌کنند.

علی ناظمی در مورد مزیت روش تامین مالی جمعی اظهار کرد: مهم‌ترین مزیت این روش این است که همزمان با تامین مالی، بازاریابی هم اتفاق می‌افتد؛ به طور مثال ۸۰ هزار نفر در تامین مالی یک پروژه شرکت کرده و توانستند تا ۲۰ میلیون دلار تامین مالی داشته باشند که کسب و کارها از این طریق فعالیت خود را آغاز می‌کنند. معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی در مورد تاریخچه تامین مالی جمعی گفت: این پلتفرم سابقه محدودی دارد و حمایت دولت‌ها در قوانین ساختاریافته و نظارت‌های مشخص به سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ به بعد برمی‌گردد و جهش اصلی آن نیز مربوط به ۲۰۱۲ است که قانونی در آمریکا برای حمایت از کارآفرینان تصویب و ابلاغ شد که در آن قانون، بر سامانه‌های تامین مالی مبتنی بر مشارکت تاکید شده است. ناظمی ‌دلیل ایجاد پلتفرم روش تامین مالی جمعی را عدم توانایی کسب و کارها در جلب اعتماد بانک‌ها و عدم تامین وثیقه برای سرمایه‌گذاری در بانک‌ها اعلام کرد و افزود: یک کمپین تامین مالی برای موفقیت، نیاز دارد تا کارآفرین اعتماد مردم را جلب کند که بخشی از آن شامل سرمایه اجتماعی است. بخش منفی آن نیز این است که اگر کمپین‌های کارآفرین به‌طور مرتب با شکست مواجه شوند، آن کسب و کار این برچسب را به خود می‌گیرد که موفق نبوده است.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به میزان تامین مالی جمعی در دنیا اشاره کرد و گفت: در سال ۲۰۱۸ به میزان ۴۰۰ میلیارد دلار تامین مالی در دنیا صورت گرفت، این در حالی است که رشد شرکت آمازون در سال ۲۰۰۸ نسبت به سال ۱۹۹۷ به میزان ۴۸۰۰ برابر می‌شود که از آن تاریخ تا امروز، این عدد ۷۲۰۰ برابر شده است. این رقم یعنی حوزه‌های دانش‌بنیان، نوآوری و اقتصاد دیجیتال با اعداد مرسومی‌ که در سرمایه‌گذاری سنتی داریم، قابل مقایسه نیست. معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی تامین مالی جمعی را از انواع ابزارهای گذر از ابتدای عمر چرخه کسب و کارهای نوآورانه عنوان کرد و گفت: پلتفرم‌های تامین مالی جمعی از حدود سال ۹۳ در کشور در قالب خیریه و مبتنی بر پاداش ایجاد شد که چندان نظام‌مند نبود تا اینکه در سال ۹۷ سازمان بورس مصوب می‌کند با کمک وزارت ارتباطات و معاونت علمی ‌و فناوری، طی دستورالعملی به برخی پلتفرم‌ها مجوز ارائه شود که در نهایت در بهمن ۹۹، چهار پلتفرم مجوز رسمی ‌دریافت و تامین مالی جمعی را روی وب‌سایت خود برای انجام سرمایه‌گذاری طراحی می‌کنند. ناظمی ‌موفقیت کمپین‌های تامین مالی جمعی در جهان را حدود ۸۰درصد و نرخ موفقیت آن در ترکیه را حدود ۲۵درصد اعلام کرد و گفت: میزان موفقیت کمپین‌های تامین مالی کشور از بهمن ۹۹ تا امروز، ۹۰درصد بوده است و در حال حاضر از هفت پلتفرم تامین مالی برخورداریم که مجوز دریافت کردند. وی در مورد  بستر تامین مالی جمعی در کشور که در قالب برگزاری مسابقه تلویزیونی «کارویا» فراهم شده است، بیان کرد: دلیل تهیه این برنامه، فرهنگ‌سازی تامین مالی جمعی با مشارکت مردم بوده تا کسب و کارها نیز از این طریق تامین مالی شوند. در این روش، صندوق نوآوری اصل پول مردم را بیمه می‌کند که در صورت موفقیت، کسب و کار از ۵۰ درصد سود بهره‌مند و در صورت شکست کسب و کار نیز، پول مردم پرداخت می‌شود.  معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی در مورد افق روش تامین مالی جمعی در کشور نیز اظهار کرد: ما در کشور نیاز به تسهیل فرآیند کسب‌وکار داریم، چرا که کسب و کارهای ما در تامین مالی، بسیار بانک‌محور هستند و بانک هم به‌واسطه مدیریت ریسک، کسب و کارها را با مشکلاتی مواجه می‌کند. ناظمی در پایان ضمن اشاره به توسعه روش تامین مالی جمعی در کشور با توجه به پتانسیل‌های موجود از نظر کارآفرینی اظهار امیدواری کرد که جوانان خلاق بتوانند از این طریق ایده‌های خود را بازگو و سرمایه موردنظر خود را تامین کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.