تحقق رشد اقتصادی نیازمند جمعیت خلاق و جوان

رشد اقتصادی

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه کسب وکارهای نوین جوانان وندا:

مسئول شورای زنان و خانواده با بیان اینکه تحقق رشد اقتصادی نیازمند جمعیت خلاق و جوان است، گفت: قدرت و ثروت یک کشور وابسته به جمعیت است و بر همین اساس، قانون جوانی جمعیت تصویب شد.

به نقل از صدا و سیما، کبری خزعلی مسئول شورای زنان و خانواده ، در نشست بررسی مهم‌ترین چالش‌های جمعیتی ایران که در سازمان برنامه و بودجه برگزار شد؛  افزود: درباره چالش‌های جمعیتی موضوع نیازمند بررسی است، زیرا تغییرات جمعیتی از جمله موالید، ازدواج و طلاق نیازمند ارائه آمار است که مرکز آمار آن را اعلام می‌کند.

وی  اضافه کرد: با توجه به تحقیقات انجام شده جوانی جمعیت در رشد اقتصادی بسیار موثر است و تحقق رشد اقتصادی نیازمند جمعیت خلاق و جوان است، البته استفاده صحیح از جمعیت می‌تواند به اقتصاد کمک کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: موضوع دیگر برای رشد جمعیت به حوزه بهداشت و باروری برمی‌گردد، البته مسائل فرهنگی و تاثیرات تغییرات فرهنگی بر روی رشد جمعیت نیز موثر است.

خزعلی افزود: همه محور‌ها باید در کنار هم بررسی شود و براساس شرایط موجود و تاریخچه ۵۰ سال گذشته، باید بر روی کنترل جمعیت کار شود و نیازمند آینده پژوهی هستیم.

وی همچنین گفت: در سال‌های ۷۲ به بعد با وسعت بسیار زیادی شرایط کاهش جمعیت را فراهم کردیم، اما وقتی می‌خواهید تغییر در جامعه ایجاد کنید، باید بررسی کنید که چگونه این شرایط ایجاد شده و از همان طریق تغییرات را اعمال کنید.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه مقایسه اقدامات کشور‌ها در افزایش جمعیت باید بررسی شود، گفت: قدرت و ثروت یک کشور وابسته به مسئله جمعیت است و بر همین اساس قانون جوانی جمعیت در مجلس تصویب شد.

کبری خزعلی همچنین گفت: باید بین رشد جمعیت در بخش‌های مختلف جمعیت نظیر سالمندان و نوجوانان تعادل وجود داشته باشد و برای ایجاد تعادلی باید سیاست‌های جدید جمعیتی اعمال شود و این سیاست‌ها باید به طور مداوم مورد پایش قرار بگیرد تا از حالت تعادلی خارج نشود.

وی تاکید کرد: حق عائله مندی در حوزه قانون بسیار متنوع است، البته عدد زیادی نیست، اما این درخواست وجود دارد تا خانم‌ها نیز بتوانند از این امکان استفاده کنند؛ به طور مثال اگر همسر کارمند نیست، یکی از اعضای خانواده بتواند از این شرایط استفاده کند. استفاده از خانه‌های چند نسلی که در سایر کشور‌ها مانند سوئد مشاهده می‌شود نیز از جمله سیاست‌های پیشنهادی است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: شناخته شدن خانه‌داری به عنوان شغل در چند استان به صورت آزمایشی اجرایی شد، اما به علت کمبود بودجه متوقف شد که در این مورد تشکیل صندوقی پیشنهاد شود تا منابعی از محل جرایم آسیب‌زا برای آن تامین شود.

خزعلی با بیان اینکه این پیشنهاد وجود داشت که اگر مادر بخواهد زودتر بازنشسته شود این امکان وجود داشته باشد تا براساس سنوات بازنشسته شود، گفت: به دلیل بار مالی برای دولت این پیشنهاد پذیرفته نشد؛ همچنین خدمت سربازی متناسب با شرایط و تعداد فرزندان از دیگر موارد است که بخش قابل توجهی انجام شده و خود نیرو‌های مسلح نیز امتیازات ویژه‌ای در نظر گرفتند.

وی افزود: بهترین سیاست‌ها برای افزایش جمعیت، سیاست‌های اجتماعی مانند مرخصی‌ها است. سیاست‌های یارانه‌ای برای فرزند سوم هم تاثیر چندانی نداشته است. در نتیجه سیاست‌های اقتصادی برای شروع حرکت در جهت رشد جمعیت خوب است، اما برای ادامه باید سیاست‌های اجتماعی را گسترش دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *