تسهیلات وزارت تعاون برای تولیدکنندگان محصولات مرتبط با حجاب

تسهیلات

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه کسب و کار های نوین جوانان وندا:

مدیرکل فرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تولیدکنندگان کالای مرتبط با حجاب در صورت مراجعه به وزارتخانه قطعا مورد حمایت قرار می‌گیرند، به عنوان مثال اگر یک تولیدکننده محصولات حجاب، تسهیلات بانکی برای رونق کسب و کار خود بخواهد، به نظام بانکی معرفی می‌کنیم.

احمد نقی‌پوران، در تشریح فعالیت‌‌ها و برنامه‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان یک دستگاه اجرایی در موضوع «حجاب»، اظهار داشت: بر اساس ابلاغ ستاد‌کل عفاف و حجاب مستقر در وزارت کشور و ستاد امر به معروف و نهی از منکر، برای هر یک از دستگاه‌های اجرایی یک سری وظایف عمومی مشترک و همچنین وظایف اختصاصی‌ تعریف شده است که این مساله در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز مصداق دارد.

به نقل از فارس، مدیرکل فرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: ما به عنوان نماینده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در همه برنامه‌ها و جلسات ستاد اصلی عفاف و حجاب در وزارت کشور و ستاد امر به معروف و نهی از منکر مشارکت می‌کنیم، امسال از ابتدای سال تاکنون 2 جلسه برگزار شده است و روز‌ چهارشنبه 21 تیر‌ نیز جلسه دیگری در وزارت کشور برگزار شد.

* ابلاغ دستورالعمل‌‌ و توصیه‌های‌ حجاب از طریق سامانه اتوماسیون اداری برای کارمندان

به گفته مدیرکل فرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ‌تبلیغات و فضاسازی محیطی در موضوع حجاب، تشویق کارکنان به حجاب، راهنمایی مراجعان بدحجاب و همچنین ابلاغ دستورالعمل‌ها و توصیه‌های رعایت حجاب از طریق سامانه اتوماسیون اداری و سامانه ستاد فرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جمله اقدامات انجام‌شده در زمینه حجاب است.

مدیرکل فرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد آموزش هم گفت: دوره‌های آموزش سبک زندگی برای کارکنان برگزار کرده‌ایم و ادامه دارد.

* ارسال هفته‌ای یک پیام در موضوع عفاف و حجاب برای کارمندان در اتوما‌سیون‌

مدیرکل فرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به راه‌اندازی ستاد فرهنگی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی‌، اظهار داشت: از طریق سامانه ‌پیام‌های تربیتی و اخلاقی در موضوع حجاب و عفاف به شیوه اتوماسیون اداری برای همکاران می‌فرستیم، به‌طور میانگین در هر هفته یک پیام در این زمینه ارسال می‌شود.

البته در هفته کار و کارگر از طریق معاونت فرهنگی و اجتماعی پیام‌های بی‌شماری ارسال می‌شود، اما به‌طور میانگین هر هفته یک پیام با موضوع عفاف و حجاب ارسال می‌شود.

* وضعیت حجاب در وزارت کار مطلوب ارزیابی می‌شود

وی همچنین گفت: در مورد فضاسازی مناسب برای کارکنان، سال گذشته یک‌سری بازرسی‌ها‌ از همه ساختمان‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام و گزارش آن به صورت محرمانه به ستاد مرکزی امر به معروف و نهی از منکر ارسال شد؛ البته از دید ما ‌چادر حجاب برتر است و بسیاری از کارکنان خانم از چادر استفاده می‌کردند، اما برخی از کارکنان خانم هم از مانتوهای مرسوم ادارات دولتی استفاده می‌کردند و در مجموع وضعیت حجاب در وزارت تعاون مطلوب بود.

مدیرکل فرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: همچنین طبق بخشنامه معاونت منابع انسانی،‌ مسئول دفتر مدیران‌کل نباید از جنس مخالف باشند، یعنی مدیری که خودش آقاست، نباید مسئول دفتر خانم داشته باشد و یا برعکس؛ و این مسئله علاوه بر مدیران کل در ستاد وزارتخانه هم رعایت می‌شود، اگر هر یک از مدیران کل از این قاعده تخلف کند، مدیرکل باید به معاونت توسعه منابع انسانی پاسخگو باشد.

نقی‌پوران اظهار داشت: برنامه‌های بلندمدت و کوتاه مدت در موضوع حجاب بر اساس مصوبه شورای فرهنگی عفاف و حجاب ‌که از سال گذشته در وزارت کار تشکیل شد‌، تدوین شده است؛ ‌این شورا مرکب از معاون فرهنگی وزیر کار، معاون توسعه مدیریت، مسئول حقوقی وزارتی و مدیرکل فرهنگی وزارت کار است، همچنین مشاور وزیر در امور بانوان و مدیرکل ارزیابی عملکرد نیز عضو این ستاد هستند. ‌

وی اضافه کرد: ما تابع سیاست‌های کلی ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور هستیم، سال گذشته هم از طریق این ستاد و در جشنواره شهید رجایی به عنوان دستگاه برتر در امر عفاف و حجاب شناخته و تقدیر شدیم.

مدیرکل فرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد خدمات‌دهی به ارباب‌رجوع ‌‌گفت: ‌طبق قانون حراست افراد بی‌حجاب قطعا اجازه ورود به ادارات ندارند و همه این موارد تأکید شده است؛ در بخش حراست وزارتخانه،‌ علاوه بر آقایان، خانم‌ها هم حضور دارند و اجازه ورود افراد بی‌حجاب به محیط اداری نمی‌دهند؛ ما از نظر قانونی‌ نمی‌توانیم خدماتی به افراد بی‌حجاب ارائه دهیم و با زبان نرم آنها از آنها می‌خواهیم حجاب را رعایت کنند، ‌اگر کسی با اصرار و بدون حجاب وارد شد، کارمندان نباید طبق قانون به او خدمات ارائه کنند.

* حمایت از تولیدکنندگان محصولات مرتبط با حجاب

نقی‌پوران در مورد وظیفه وزارت کار در قبال اقتصاد حجاب و حمایت از کالاهای تولیدی مرتبط با حجاب، گفت: این مسئله فرابخشی است و منحصر به وزارت تعاون نمی‌شود، اگر یک تولیدکننده حجاب مراجعه کرده باشد قطعا مورد حمایت قرار می‌گیرد، البته در حد ماموریت و صلاحیت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ اما عمده حمایت‌ها باید از طریق وزارت صنعت انجام شود.

وی اضافه کرد: حداقل حمایت ما این است‌ اگر یک تولیدکننده محصولات حجاب، برای رونق کسب و کار خود تسهیلات بانکی بخواهد، به نظام بانکی معرفی می‌کنیم، بحث صدور مجوزهای کسب و کار هم در حوزه ما نیست، اما مجموعه دولت در زمینه تولید محصولات مرتبط با حجاب با حمایت بیشتری رفتار می‌کند.

* برگزاری سالانه جشن تکلیف برای فرزندان کارمندان با هدف ترویج حجاب

مدیرکل فرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد فرهنگ‌سازی حجاب در بین فرزندان کارمندان وزارتخانه اظهار داشت: سال گذشته که بعد از کرونا، اولین سال برگزاری جشن‌ها بود، حدود 50 تا 60 نفر از فرزندان کارکنان در جشن مربوط به همان سال و حدود 60 نفر مربوط به سال‌های قبل در جشن تکلیف فرزندان کارکنان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شرکت کردند که از این طریق فرهنگ‌سازی خوبی برای فرزندان و نوتکلیفان انجام می‌شود. امسال هم قرار است جشن تکلیف برای فرزندان کارکنان وزارت کار برگزار شود.

* وزیر کار: ستاد عفاف و حجاب در وزارت کار تشکیل شده است

‌ پیش از این و در همین ماه جاری، سید صولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درباره عفاف و حجاب گفته بود: در حوزه عفاف و حجاب در این وزارتخانه ستاد تشکیل شده و دوستان ما در این ستاد در حال تلاش هستند و آن چیزی که در این حوزه وظیفه داریم را به خوبی انجام خواهد داد.

به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی‌ بحث عفاف و حجاب یک موضوع فرابخشی و فرا دستگاهی است و همه آحاد مختلف دستگاه‌های اداری موظف هستند، به ترویج فرهنگ عفاف و حجاب موظف هستند، ما هم از این قاعده مستثنی نیستیم، در بحث عفاف و حجاب در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ستاد تشکیل شده است و دوستان ما در این حوزه در حال تلاش هستند و وزارت کار تعاون، کار و رفاه اجتماعی آن چیزی که احساس می‌کند، در این حوزه وظیفه دارد را به خوبی انجام خواهد داد.

بنابراین گزارش مخاطبان خبرگزاری فارس با ثبت پویش‌هایی در سامانه‌ «‌فارس من» ‌از مسئولان دستگاه‌های اجرایی خواسته‌اند به وظایف خود در حوزه عفاف و حجاب عمل کنند.

در متن یکی از این پویش‌ها که با عنوان «‌26 نهاد مسئول متولی حجاب پاسخگو باشند» ثبت شده، آمده است: ‌وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت صنعت معدن و تجارت، سازمان صدا و سیما، نیروی انتظامی، سازمان ملی جوانان، سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت آموزش و پرورش، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت علوم، مرکز امور زنان و خانواده، وزارت ارتباطات، سازمان تربیت بدنی، شهرداری، وزارت بهداشت، ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر، سازمان بهزیستی، وزارت امور خارجه، وزارت کار و امور اجتماعی، مجلس شورای اسلامی، وزارت کشور، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، قوه قضاییه، وزارت راه و شهرسازی، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، نیروی مقاومت بسیج و وزارت راه و ترابری، ۲۶ دستگاهی هستند که از سال ۸۴ تاکنون موظف شده‌اند تا وظایفی را که شورای فرهنگ عمومیِ شورای عالی انقلاب فرهنگی برای آن‌ها تعیین کرده است، اجرا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *