تشریح فعالیت ۲۰ هسته فنّاور دانشگاه آزاد لنجان در صنایع خلّاق

دانشگاه لنجان

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه کسب و کارهای نوین جوانان وندا:

مدیر مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی لنجان با بیان اینکه ۲۰ هسته فنّاور فعال در حوزه صنایع خلّاق و فناوری در این مرکز فعال هستند بر لزوم راه‌اندازی دانشکده مهارت و کارآفرینی و مدارس عالی مهارت تأکید کرد.

 مجید اصلانی در تشریح برنامه‌های اجرایی و فعالیت‌های مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنجان در سال ۱۴۰۱ اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنان نوروزی خود، آغازین سال قرن جدید را سال «تولید دانش‌بنیان اشتغال‌آفرین» نامگذاری کردند و قرارگرفتن نام تولید در کنار دانش‌بنیان اهمیت فعالیت‌های دانش‌بنیان را در تولید دوچندان کرده است.

وی تأکید کرد که وظیفه اصلی دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و مراکز رشد تلاش در عملی کردن شعار «تولید دانش‌بنیان اشتغال‌آفرینی» حرکت به سمت تحول‌آفرینی در جامعه است.

مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنجان با تبیین چگونگی تشکیل مرکز رشد در این دانشگاه اظهار کرد: این مرکز در شانزدهمین جلسه شورای راهبری و سیاستگذاری مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی (شورای عالی تخصص مراکز رشد) خرداد ۱۳۹۴ با موضوع تخصصی «بهینه‌سازی و اتوماسیون» مورد موافقت قرار گرفت و مجوز راه‌اندازی این مرکز به امضای نمایندگان دانشگاه و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسید.

هدف از راه‌اندازی مراکز رشد واحدهای فناور در دانشگاه آزاد چیست؟

اصلانی افزود: مراسم گشایش مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنجان با حضور احمدعلی فروغی دبیر هیئت امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان شهریور ۱۳۹۴ برگزار و فعالیت این مرکز به صورت رسمی آغاز شد.

وی عنوان کرد: حمایت مادی، خدماتی و معنوی از ایده‌ها و فناوری‌های افراد، تیم‌های دانشجویی یا شرکت‌های صاحب ایده بدون محدودیت سنی و تحصیلات و چرخه حمایت از ایده‌های نوین و دانشی تا مرحله تبدیل آنها به محصولات یا خدمات فناورانه قابل تجاری‌سازی و عرضه به بازار، رسالت اصلی مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنجان محسوب می‌شود.

مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنجان یادآور شد: مرکز رشد سازمانی است که جریان دانش و فناوری را در میان دانشگاه‌ها، مؤسسات تحقیق و توسعه، شرکت‌های خصوصی، مخترعان و مبتکران به حرکت انداخته و ارتباط آنها را با بازار از طریق ایده‌های نو و کاربردی تسهیل می‌کند.

۱۰ هسته و سه واحد فناور در مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی لنجان حضور دارند که امید است با توجه به تحقق شعار امسال شرکت‌های فناور بتوانند مراحل دانش‌بنیان را طی و موفق به اخذ گواهی دانش‌بنیان شوند.

استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنجان بیان کرد: این دانشگاه در یک منطقه صنعتی در مجاور صنایع و واحدهای تولیدی بزرگ و متنوع واقع شده که مهم‌ترین مشکلات صنایع، پایین بودن سطح بازدهی و بهره‌وری، کیفیت فرآیند تولید و محصولات، توجه به نوآوری و تحقیق و توسعه، آلودگی‌های زیست‌محیطی و تکنولوژی‌های وارداتی و قدیمی -که به‌شدت نیازمند به‌روزرسانی و در بسیاری موارد بومی‌سازی بوده- است.

اصلانی توضیح داد: در این راستا بستر مناسبی برای تشکیل گروه‌های مختلف تحقیقاتی وجود دارد که در بسیاری از موارد به دلیل حمایت نکردن از ایده‌های مطرح شده، این گروه‌ها قادر به شکل‌دهی یک تشکل سازمان‌یافته به منظور ادامه حیات سازمانی نیستند. با توجه به این واقعیت‌ها، ضرورت وجود یک مرکز رشد برای حمایت و ارائه خدمات علمی ـ پژوهشی در حوزه‌های مختلف فنی و مهندسی و کشاورزی دیده می‌شد و دانشگاه آزاد اسلامی لنجان در این زمینه اقدام کرد.

مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنجان هدف تشکیل این مرکز را یادآور شد و بیان کرد: مرکز رشد واحد لنجان با مهیاکردن ﺑﺴﺘﺮهای لازم برای ﺗﺠﺎری ﻛﺮدن دﺳﺘﺎوردﻫﺎی تحقیقاتی، اﻳﺠﺎد زﻣﻴﻨﻪ ﻛﺎرآﻓﺮینی، ﺣﻤﺎﻳﺖ از ﻧﻮآوری و خلّاقیت پژوهشگران ﺟﻮان، کمک ﺑﻪ روﻧﻖ اﻗﺘﺼﺎد محلی و منطقه‌ای مبتنی ﺑﺮ ﻓﻨﺎوری، کمک به اﻳﺠﺎد ﻓﺮﺻﺖﻫﺎی شغلی ﻣﻨﺎﺳﺐ برای ﺟﺬب ﻛﺎرآﻓﺮﻳﻨﺎن و داﻧﺶآﻣﻮﺧﺘﮕﺎن دانشگاهی، کمک به ﮔﺴﺘﺮش و رﺷﺪ واﺣﺪﻫﺎی کوچک و ﻣﺘﻮﺳﻂ داﻧﺶﻣﺪار و ﻓﻨﺎورمحور، کمک به رونق اقتصاد مبتنی بر فناوری در حوزه استانی و ملی، کمک به جذب بیشتر کارآموزان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در بازار کار و ایجاد شغل و بسترسازی در راستای تجاری کردن دستاوردهای تحقیقاتی، اهداف و دورنمای مطلوبی را تبیین کرده است.

اصلانی با بیان فعالیت‌های مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنجان تشریح کرد: در این مرکز رشد ۱۰ هسته و سه واحد فناور حضور دارند که امید است با توجه به تحقق شعار امسال شرکت‌های فناور بتوانند مراحل دانش‌بنیان را طی و موفق به اخذ گواهی دانش‌بنیان شوند.

تولید محصولاتی به‌روز در دانشگاه‌ها با تجربه و دانش

وی تأکید کرد: مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنجان درخواست شرکت‌هایی که در زمینه‌های علوم فنی و مهندسی، مدیریت و بهره‌وری، رباتیک و اتوماسیون است را مورد بررسی قرار می‌دهد و هسته و واحدهای مستقر در این مرکز رشد در زمینه‌های علوم کامپیوتر، روباتیک، بینایی ماشین، هوش مصنوعی، طراحی و دوخت، کشاورزی و آموزشی مشغول به‌فعالیت هستند.

مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنجان اضافه کرد: با توجه به پیگیری‌های انجام‌شده تفاهم‌نامه‌ای با سرای نوآوری گیاهان دارویی دانشگاه آزاد اصفهان منعقد شده و با این تفاهم‌نامه در حوزه گیاهان دارویی هسته و واحدهای فناور جذب می‌شوند.

اصلانی گفت: از سال گذشته رویداد صنایع خلّاق و فناوری‌های فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی آغاز به کار کرد و دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنجان توسط یکی از هسته‌های فناور فعال در حوزه صنایع خلّاق و فرهنگی در این رویداد شرکت و موفق به اخذ مقام برتر کشوری شد.

وی با بیان اینکه تعداد ۲۰ هسته فنّاور فعال در حوزه صنایع خلّاق و فناوری در مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی لنجان فعال هستند، اهمیت موضوع تولید در دیدگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال‌های اخیر را یادآور شد و بیان کرد: دانش منجر به اشتغال و تولید باید در مراکز علمی به‌کارگیری شود.

مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنجان مطرح کرد: با کنار هم قراردادن تجربه و دانش می‌توان محصولاتی به‌روز تولید و با ایجاد مشاغل تولیداتی با ارزش‌ افزوده بهتر ایجاد کرد و از آنجا که تولید دانش‌بنیان از مسیر مراکز رشد می‌تواند به‌خوبی محقق شود، می‌توان با توجه به نیازهای منطقه با تربیت نیروی مهارتی لازم برای ورود به بازار کار برای راه‌اندازی دانشکده مهارت و کارآفرینی و مدارس عالی مهارت اقدام کرد.

اصلانی با بیان اینکه اقتصاد یک کشور وقتی شکوفا می‌شود که بستر لازم برای نوآوری و حضور در بازارهای رقابتی مهیا شود، تبیین کرد: حرکت به سوی نوآوری، ایجاد تغییر در ترکیب محصولات و خدمات یک کسب و کار دانش‌بنیان نقش مهمی در اثربخشی تولید، تولید ثروت و ارزش افزوده در یک جامعه ایفا می‌کند.

وی افزود: با توجه به پیشرفت‌های علمی صورت گرفته در دنیا اکنون فرصتی مناسب در راستای حرکت به سوی اقتصاد دانش‌بنیان ایجاد شده است؛ بنابراین با مدیریت و برنامه‌ریزی صحیح امکان رشد کسب و کارهای دانش‌بنیان و در نتیجه افزایش تولید ناخالص فراهم می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *