جزئیات راهکارهای اشتغال و کارآفرینی در ۳ دهه گذشته + نمودار

مرکز پایش اشتغال

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه کسب و کار های نوین جوانان وندا:

معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال چکیده مهم‌ترین برنامه‌ها و راهکارهای اشتغال و کارآفرینی در سه دهه گذشته را منتشر کرد.

به نقل از تسنیم، دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی چکیده مهم‌ترین برنامه‌ها، راهکارهای اشتغال و کارآفرینی را در سه دهه گذشته(دولت‌ پنجم تا دولت سیزدهم) منتشر کرد.

طه رمضانی، مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال گفت: هدف از تدوین این مجموعه، ارائه تصویری جامع از راهکارهای اتخاذ شده طی سه دهه اخیر برای ایجاد و توسعه اشتغال و کارآفرینی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

وی با بیان این‌که یادگیری مبتنی بر تجربه می‌تواند برای برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌های حوزه بازار کار در سال‌های پیش‌رو مفید باشد، افزود: بررسی جوانب مختلف تصمیم‌های اتخاذ‌ شده و اثرات اجرای آن‌ها و در نهایت تحلیل صحیح همه زوایا، منجر به ارائه کار مطلوب و خدمت‌رسانی باکیفیت به جامعه هدف خواهد شد و در این زمینه، هرچه اطلاعات دقیق‌تر و مستندتری موجود باشد، سیاست‌گذاری بهینه‌تر و از خطاها و تلاش های تکراری جلوگیری می‌شود.

رمضانی گفت: ایجاد اشتغال یکی مهم‌ترین زمینه‌های تحقق اقتصاد مردمی است و پیشرفت اقتصادی اشتغال‌آفرین، پایداری اجتماعی بهتری را به همراه خواهد داشت. بنابراین اتخاذ سیاست‌های مناسب با بهره‌گیری از تجارب گذشته و توجه به ظرفیت‌های کشور می‌تواند در ایجاد فرصت‌های شغلی و کاهش بیکاری نقش به‌سزایی داشته باشد.

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار افزود: در این راستا طی دهه‌های اخیر در قالب برنامه‌های پنج‌ساله و رویکرد و اهتمام دولت‌ها به اشتغال، طرح‌ها و برنامه‌های اشتغال‌زایی متعددی در قالب سیاست‌های بازار کار به تصویب رسیده و به مرحله اجرا گذارده شده‌اند.

وی اظهار کرد: آگاهی از موانع و چالش‌های تحقق طرح‌ها و برنامه‌های اشتغال و کارآفرینی، بهسازی راهبردها و سیاست‌های آن و استفاده مجدد از بهترین سیاست‌ها و برنامه‌ها در زمینه حل مسئله اشتغال و بیکاری می‌تواند راهگشای حل مشکلات موجود در حوزه بازار کار باشد.

رمضانی تأکید کرد: بر این اساس معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به‌عنوان مرجع سیاست‌گذاری اشتغال برای جمع‌آوری اطلاعات دقیق و مستند درباره اهم سیاست‌های اتخاذشده از سوی دولت‌ها در جهت کاهش نرخ بیکاری و افزایش اشتغال کشور(فارغ از نتایج و تبعات حاصل از آن بر تحولات بازار کار) اقدام کرده است. 

وی افزود: در مراحل بعد نیز مقرر است اثربخشی هر یک از طرح‌ها و برنامه‌های اشتغال و کارآفرینی مورد ارزیابی قرار گیرد. 

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر تربیت نیروی انسانی متخصص در زمینه آشنایی با سیاست‌ها، تکنیک‌های برنامه‌ریزی و تحلیل مسائل بازار کار در ابعاد مختلف مدیریتی، جنسیتی، سنی، تحصیلی و منطقه‌ای خاطرنشان ساخت: امیدواریم با این تلاش گامی مؤثر در تولید دانش برای برگزاری دوره عالی سیاست‌گذاری اشتغال برداشته و دانش کاربردی‌تری به نسل آینده منتقل شود.

 این سیاست ها شامل سیاست های فعال بازار کار,سیاست های کلان بازار کار  ساختاری و نهادی است. 

 سیاست فعال بازار کار 

سند ملی مهارت آموزی و اشتغال کارکنان وظیفه نیروهای مسلح

برگزاری جشنواره های اشتغال و کارآفرینی

تسهیل و تسریع صدور مجوز مشاغل خانگی و صدور مجوزهای مستقل رشته های ثبت محور

پرداخت حق بیمه بیکاران به بنگاه های اقتصادی

طرح تعیین وضعیت شغلی اتباع خارجی

شناسایی و توسعه رشته های مشاغل خانگی 

برگزاری چهاردهمین جشنواره کارآفرینان برتر

بازطراحی و تصویب آیین نامه توسعه دفاتر مشاوره شغلی و کاریابی غیردولتی

 سیاست های کلان بازار کار 

 تهیه پیوست اشتغال برای طرح ها و برنامه های سرمایه گذاری و افزایش تولید

تدوین گفتمان سازی وراهبری زیست بوم اشتغال

تعیین تعهد اشتغال و برنامه ریزی برای ثبت بیش از یک میلیون شغل در سامانه رصد اشتغال کشور در قالب سند زیست بوم ملی اشتغال

تهیه بسته اشتغال مرزی

  ساختاری و نهادی 

 طراحی و اجرای اطلس الگوی اشتغال کشور

تشکیل کانون کارآفرینان برتر رسمی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *