داروی دانش‌بنیان برای پیشگیری از ابتلای زائران اربعین به بیماری‌های ویروسی

اقتصاد نوین و کارافرینی صنایع دارویی بیولوژیک

به گزارش مرکز توسعه کسب و کارهای نوین جوانان وندا:

پژوهشگران یک شرکت دانش‌بنیان موفق به تولید دارویی برای پیشگیری و درمان بیماری‌های ویروسی تنفسی شده‌اند که احتمال ابتلا به این بیماری‌ها در مسیر پیاده‌روی اربعین به دلیل کثرت جمعیت زائران وجود دارد.

به نقل از فارس، با هدف شناسایی نیازها و ضرورت‌ها در مسیر پیاده‌روی اربعین و استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان، فناور، خلاق و استارت‌آپی دارای محصولات و خدمات ویژه برای خدمت‌رسانی به زائران اربعین، «رویداد همکاری فناورانه در خدمت‌رسانی به زائران اربعین» در تاریخ 23 مردادماه جاری برگزار شد.

در این رویداد و نمایشگاه، دستاوردهای 51 شرکت دانش‌بنیان در معرض دید بازدیدکنندگان از جمله نهادها و سازمان‌های همکار در برگزاری راهپیمایی عظیم اربعین حسینی قرار گرفت. یک شرکت حاضر در نمایشگاه، مجموعه‌ای در حوزه داروسازی است که فعالیت خود را در زمینه تولید دارو از سال 1398 آغاز کرده است. این شرکت دانش‌بنیان با معرفی محصول کُلدانیز (Coldanese) در «رویداد همکاری فناورانه در خدمت‌رسانی به زائران اربعین» حضور داشت.

این محصول، یک اسپری بینی است که به منظور جلوگیری از خشک شدن مخاط بینی و مرطوب نگه داشتن آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین این فرآورده در پیشگیری و درمان بیماری‌های ویروسی از جمله سرماخوردگی و آنفلوانزا کاربرد دارد.

با توجه به حجم بالای تردد در مراسم پیاده‌روی اربعین و احتمال انتشار و تکثیر ویروس‌های عامل سرماخوردگی و آنفلوانزا، این محصول برای زائران اربعین حسینی (ع) کاربرد فراوانی دارد. 

مهدی روحی رازلیقی، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان در خصوص این محصول گفت: اسپری بینی کُلدانیز در پیشگیری و درمان بیماری‌های ویروسی به خصوص سرماخوردگی، حفظ رطوبت مجاری بینی، جلوگیری از آلرژی، رینیت آلرژیک و درمان آبریزش بینی کاربرد دارد.

وی تأکید کرد: مهم‌ترین خصوصیت این محصول، پیشگیری و درمان بیماری‌های ویروسی تنفسی از جمله سرماخوردگی و آنفلوانزا است که احتمال ابتلا به این بیماری‌های در مسیر پیاده‌روی اربعین به دلیل کثرت جمعیت زائرین وجود دارد. 

روحی خاطر نشان کرد: این محصول کاملا طبیعی بوده و فاقد هرگونه عوارض جانبی است. از اسپری کُلدانیز می‌توان سه تا چهار بار در روز استفاده کرد که میزان ابتلا به سرماخوردگی را به صورت قابل‌قبولی کاهش می‌دهد؛ در عین حال اگر فرد دچار سرماخوردگی نیز شده باشد، این اسپری به کاهش طول دوره سرماخوردگی کمک می‌کند.

وی تصریح کرد: این محصول تنها توسط دو شرکت آمریکایی و اتریشی در دنیا تولید می‌شود که به همت پژوهشگران شرکت نفس زیست فارمد، بومی‌سازی شده است.

مدیرعامل این شرکت فناور گفت: برنامه‌ریزی کرده‌ایم با توزیع مناسب این محصول در سطح تمامی داروخانه‌های کشور، زمینه استفاده عموم مردم و از جمله برای خادمانی که در موکب‌ها درحال خدمت‌رسانی به زائران هستند را فراهم کنیم. 

روحی تأکید کرد: در مراسم پیاده‌روی اربعین امسال، بیش از هزار عدد از اسپری بینی کُلدانیز در اختیار پرسنل و کادر درمانی دانشگاه بقیه الله و مرکز تحقیقات هلال احمر که درحال خدمت‌رسانی به زائرین در این مراسم هستند، قرار داده شده است. 

وی افزود: در عین حال، در آینده تولید سبدی از محصولات مکمل را مدنظر داریم که به پیشگیری از خستگی و افزایش قوای جسمانی زائرین در طول پیاده‌روی اربعین کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *