دهقانی: تا آخر پاییز بازار ویژه دانش‌بنیان‌ها در بورس افتتاح می‌شود

دهقانی

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه کسب و کارهای نوین جوانان وندا:

به نقل از آنا، روح‌الله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور در مراسم امضای تفاهم‌نامه افزایش سرمایه ثبتی صندوق‌های پژوهش و فناوری در وزارت اقتصاد تأکید کرد: وزارت اقتصاد از دستگاه‌های پیشرو در تقویت دانش‌بنیان کشور است که با برنامه و جدیت موضوع را پیگیری می‌کند.

وی با یادآوری اینکه نزدیک به دو دهه است که ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان در مسیر تبدیل علم و فناوری به ثروت از ایده تا اجرا در کشور دنبال می‌شود افزود: سه دسته شرکت در زیست‌بوم شرکت‌های نو تأسیس وجود دارد که یک دسته استارتاپ‌ها، دسته دیگر شرکت‌های پایدار شده و دسته سوم صنایع دانش‌بنیان هستند که در این حوزه سودهای ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصدی می‌سازند که هر کدام از این شرکت‌ها نظام تأمین مالی متفاوتی دارد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور ادامه داد: شرکت‌های استارتاپی کمک‌های بلاعوض نیاز دارند؛ شرکت‌های متوسط که به سود ماهیانه ۴ تا ۵ درصد رسیده‌اند نیاز به کمک‌های بزرگ‌تر ولی ترجیحی دارند و شرکت‌های دانش‌بنیانی که صنعت شده‌اند به پول‌های بزرگ سریع و حتی معادل سود بازارشان نیاز دارند.

دهقانی فیروزآبادی تأکید کرد: اگر بودجه عمومی دولت ۲ هزار میلیارد تومان باشد باید ۲۰ تا ۶۰ هزار میلیارد تومان منابع تحقیق و توسعه از جنس صندوق‌های پژوهش فناوری داشته باشیم و الان این نسبت بسیار کم است و نه تنها بخش دولتی که بخش خصوصی این صندوق‌های ضمانت باید در این زمینه همراه و تقویت شود.

او اشاره به‌ضرورت استفاده از ظرفیت بازار سرمایه برای شرکت‌های بزرگ گفت: دو ماه پیش نظام جدید ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود را داشتیم و با این نظام بسیاری از مشکلات و بحث ارزش‌گذاری حل خواهد شد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور در ادامه به سه اتفاق مهم که به‌زودی در این زمینه رخ خواهد داد اشاره کرد و گفت: تا آخر پاییز بازار ویژه دانش‌بنیان‌ها در بورس افتتاح می‌شود. شاخص دانش‌بنیان در بازار سرمایه ارزش‌گذاری می‌شود و اولین اوراق بدهی دانش‌بنیان‌ها نیز به‌زودی منتشر خواهد شد.

دهقانی فیروزآبادی تقویت اقتصاد دانش‌بنیان را یکی از نقاط قوتی دانست که در تعامل با کشورهای دنیا نیز محوریت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *