اخبار و اطلاعیه ها

سامانه«جستجوی شغل»با بارگذاری200هزار فرصت شغلی رونمایی شد

سامانه جست و جو شغل

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه کسب و کار های نوین جوانان وندا:

معاون اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اقدامات اجرایی برای تولید دانش بنیان و اشتغال در ماه‌های گذشته و برنامه های این وزارت در سال جاری را تشریح کرد.

در پی نامگذاری سال جاری به نام «تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرینی» نقش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نسبت به سالهای گذشته پررنگ‌تر خواهد شد.

در این خصوص محمود کریمی بیرانوند معاون اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ از زیست بوم ملی اشتغال با حضور رئیس جمهور رونمایی کردیم، گفت: این زیست بوم از ۵ حلقه زیرساخت، علم و فناوری (دانش بنیان مورد نظر رهبر انقلاب)، بازار، تأمین مالی و حقوقی و صدور مجوز تشکیل شده است که آئین نامه اجرایی آن آخر سال گذشته نهایی و ابلاغ شد.

وی اشتغال را بعد دوم تولید عنوان و تصریح کرد: اگر تولید اولویت نباشد اشتغال هم رخ نمی‌دهد یا اگر اشتغالی ایجاد شود، پایدار نخواهد بود.

معاون وزیر کار گفت: عنوان انتخابی سال جاری، به نوعی تأیید رهبر معظم انقلاب نسبت به برنامه‌های وزارت کار برای توسعه اشتغال بود.

کریمی بیرانوند اظهار داشت: متغیر تولید می‌تواند هم بر شاخص رکود و هم بر بیکاری فائق آید. از این روست که تولید را اکسیر می‌نامیم چون هر دو جنبه اشتغال و هم خروج از رکود را در برمی گیرد.

وی با تأکید بر اینکه تولید باید اشتغال آفرین و دانش بنیان باشد، تصریح کرد: در ۵ ماهه پایانی ۱۴۰۰ اطلس الگوهای اشتغال شامل ۲۲۲ الگو و تعیین ۵۲ دستگاه دولتی و مردمی برای شناسایی فرآیند اشتغال طراحی شد.

معاون وزیر کار تأکید کرد: صدور مجوز ۵۰۰ شغل خانگی را در دوره چند ماهه دولت سیزدهم آنی کردیم که شامل دو سوم مشاغل خانگی است. مجوز یک سوم دیگر نیز سه روزه صادر می‌شود. به این معنا که اگر کارشناسان ظرف سه روز کاری درخواست صدور مجوز مشاغل خانگی را بررسی نکنند، متقاضی می‌تواند مجوز خود را اخذ کند.

وی ادامه داد: با این کار سرعت فرآیند صدور مجوز کسب و کار ۳۰ برابر شد. همچنین سامانه جستجوی شغل را رونمایی کردیم که قریب به ۲۰۰ هزار شغل در سامانه بارگذاری شده است. متقاضیان می‌توانند در این سامانه به عنوان کارفرما و یا کارجو، پروفایل خود را تکمیل کنند.

معاون اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: هشت کارگروه ذیل شورای عالی اشتغال تشکیل شد که مجموعاً ۵۰ جلسه در آن برگزار شده و همه دستگاه‌هایی که اشتغال زایی برعهده آنهاست، عضو این کارگروه‌ها هستند.

کریمی بیرانوند با تأکید بر اینکه ما در بازار کار نهاد سیاستگذار هستیم نه دستگاه اجرایی، بیان داشت: تلاش‌های ما در حوزه تأمین مالی منابع مورد نیاز ایجاد مشاغل روستایی تبصره ۱۸ و خانگی به نتیجه رسید که سقف آن ۲ هزار میلیارد تومان بود. تا پیش از دولت سیزدهم ۳۰ درصد این منابع جذب شد که با آغاز به کار دولت جدید باقی منابع مورد نیاز نیز از بانک‌ها جذب و به متقاضیان اعطا می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.