اخبار و اطلاعیه ها

قانون تسهیل کسب و کار پایان دوران تاریک امضا های طلایی

قانون تسهیل کسب و کار

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه کسب و کار های نوین جوانان وندا:

رئیس مجلس گفت: قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار ریل‌گذاری لازم برای شکستن انحصارات شغلی و حلقه‌های بسته صنفی و همچنین پایان دادن به دوران تاریک رانت‌های شغلی و امضاهای طلایی را فراهم می‌کند.

محمدباقر قالیباف در نشست علنی (شنبه، ۱۰ اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود، گفت: راهپیمایی باشکوه ملت خداجو در روز قدس بیانگر آن بود که آتش فروزان آرمان قدس شریف در دل‌های مردم روشن‌تر از هر زمان دیگر است.

وی در ادامه تأکید کرد: امت اسلامی با حضور خود در خیابان‌ها و سر دادن شعار آزادی فلسطین، اتحاد خود را در برابر اشغالگران جنایتکار صهیونیستی نشان دادند و به تمام عدالت جویان عالم نابودی قریب‌الوقوع غده سرطانی رژیم صهیونیستی را وعده دادند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این زمان فلسطین روزهای متفاوتی را سپری می‌کند، تصریح کرد: مقاومت مثال‌زدنی مردم فلسطین، رژیم صهیونیستی را در مواجهه با این مخالفت گسترده مردمی درمانده کرده است و همه تلاش‌های نظام سلطه را برای عادی‌سازی حیات سیاسی این رژیم جعلی تحت‌الشعاع قرار داده و هزینه خیانت دولتمردان کشورهای اسلامی را به شدت افزایش داده است.

قالیباف اظهار کرد: امت اسلام بر سر آرمان آزادسازی قدس شریف معامله نخواهد کرد و با لطف خدا به این هدف دست پیدا خواهد کرد.

وی در ادامه ضمن تبریک فرا رسیدن روز جهانی کار و کارگر به تمامی کارگران زحمتکش و شریف ایران اسلامی، گفت: کارگران اساس توسعه و آبادانی کشور هستند و قدردانی از زحمت آن‌ها، تنها با تأمین عادلانه حقوق، تضمین نیازهای معیشتی، طراحی نظام تأمین اجتماعی فراگیر و مسئولیت‌پذیر ممکن است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما در مجلس یازدهم تلاش کردیم تا با برقراری امنیت مالی برای کارگران در بودجه ۱۴۰۱ و تصویب قوانین تسهیل‌کننده کسب و کار در جهت تأمین مطالبات بر حق کارگران قدم برداریم و در ادامه این مسیر نیز از آن جا که رویکرد این مجلس حمایت قانونی از فعالیت‌های تولیدی و بالا بردن هزینه فعالیت‌های غیرمولد و دلالی است، تلاش خواهیم کرد تا ریل‌گذاری قانونی حمایت از کارگران را با مشارکت خودِ کارگران عزیز تکمیل کنیم و در تدوین قانون برنامه هفتم توسعه، مطالبات و دغدغه‌های کارگران را به عنوان سیاست‌ محوری مدنظر قرار دهیم.

قالیباف همچنین دهم اردیبهشت ماه روز ملی خلیج فارس را به مردم شجاع و میهن دوست و به عموم مجاوران خلیج همیشه فارس و تمامی دریادلان شجاع نیروی دریایی ارتش و سپاه پاسداران که در همه این سال‌ها نقش بی‌بدیل در تأمین امنیت منطقه داشته‌اند، تبریک و تهنیت گفت.

وی در ادامه، درگذشت هنرمند خستگی‌ناپذیر، متعهد، انقلابی و مستندساز سال‌های پر افتخار دفاع مقدس حاج نادر طالب‌زاده را موجب تأسف و تأثر فراوان دانست و گفت: وظیفه می‌دانم به خانواده مرحوم، شاگردان و همه مجاهدان جبهه هنر و فرهنگ انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت تسلیت بگویم.

رئیس قوه مقننه همچنین نهم اردیبهشت ماه سالروز تشکیل شورای اسلامی شهر و روستا را به تمام منتخبان مردم در این نهاد تبریک گفت.

وی با اشاره به تأیید نهایی قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار در شورای نگهبان، گفت: همانطور که پیش از این گفته شد، این قانون ریل‌گذاری لازم برای شکستن انحصارات شغلی و حلقه‌های بسته صنفی و همچنین پایان دادن به دوران تاریک رانت‌های شغلی و امضاهای طلایی را فراهم می‌کند.

رئیس مجلس ادامه داد: در صورت اهتمام دستگاه‌های اجرایی در عمل به این قانون، دیگر برای دریافت مجوز یک کسب و کار ساده، نیاز به پوشیدن کفش آهنین و بالا و پایین رفتن از پله‌های اداره‌های دولتی نیست و سرنوشت شغلی یک جوان به امضای یک مدیر دولتی منوط نخواهد شد.

قالیباف تأکید کرد: جدیت وزارت امور اقتصاد و دارایی در اجرای قانون اصلاح مواد یک و ۷ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، به خصوص گزارش‌های پیگیرانه رسانه ملی جهت اجرای آن قانون، نقش مؤثری در شفاف شدن فضای صدور مجوزهای کسب وکار در کشور داشته است.

وی تصریح کرد: ان‌شاءالله با اجرای دقیق قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار و فراهم شدن زمینه حقوقی حذف مجوزهای زائد، این مسیر تکمیل می‌شود که بی تردید تأثیر به‌سزایی در بهبود فضای کسب و کار و در نتیجه ایجاد اشتغال خواهد داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: از کمیسیون ویژه جهش تولید مجلس می‌خواهم تا نظارت بر اجرای دقیق قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار را در دستور کار جدی خود قرار دهد و گزارش پیگیری نظارت‌های خود را در صحن مجلس ارائه کند.

قالیباف اظهار کرد: خاضعانه مراتب قدردانی خود و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی را از لطف رهبر معظم انقلاب اعلام می‌دارم که بار دیگر برایند کلی عملکرد انقلابی مجلس را تأیید فرمودند، این لطف ایشان قطعا مدال افتخاری برای مجلس است و باعث ثابت قدمی مجلس در انجام وظایف خود خواهد شد.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: ضروری است که به خود و دیگر همکارانم تذکر دهم از این پس بار مسئولیت ما در حفظ اعتباری که ایشان(رهبر انقلاب) به مجلس داده‌اند، بسیار سنگین‌تر از گذشته شده است، همه ما باید با جدیت و تلاش بیشتر موانع پیش رو را در جهت حل مسائل اصلی مردم برداریم و با تدبیر و تلاش جهادی، انقلابی‌گری عقلانی را سرلوحه کار خود قرار دهیم تا با ریل‌گذاری دقیق و نظارت مؤثر راه را برای موفقیت دولت در جهت کارآمدی بیشتر برای حل مسائل اصلی مردم هموار کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.