قراردادهای موقت قدرت چانه‌زنی را از کارگران می‌گیرد/ ضرورت توجه به معیشت کارگران

ثبت قرارداد ها

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه کسب وکار های نوین جوانان وندا:

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران گفت: کارگری که امنیت شغلی ندارد چگونه می تواند برای دستمزد خود چانه زنی کند؟ در طول تاریخ ثابت شده است که کارگران به دلیل ترس از بیکاری حق و حقوقشان پایمال می شود زیرا ترجیح می دهند کار خود را از دست ندهند.

سمیه گلپور، رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران، در واکنش به اظهارات وزیرکار مبنی بر اینکه کارگران خودشان چانه زنی برای افزایش دستمزد داشته باشند گفت: کاهش قدرت خرید کارگران بسیار زیاد است و فاصله زیادی بین دستمزدی که دریافت می کنند و هزینه هایی که در سبد معیشت برای آنها وجود دارد دیده می شود. انتظار می رفت دولت با کنترل تورم شرایط را برای کارگران قابل تحمل تر کند.

 به نقل از تسنیم، وی با اشاره به اینکه وزیرکار تنها راهکار دولت برای کمک به کارگران را اجرای طرح کالابرگ بیان می کند ادامه داد: کارگران در شرایطی هستند که ترجیح می دهند حتی مبلغ اندک یارانه را به صورت نقدی دریافت کنند، تا شاید بتوانند در بخشی از مشکلاتشان آن را هزینه کنند.

 وی با بیان اینکه دولت وعده داده بود که در صورت عدم کنترل تورم دستمزد اصلاح شود گفت:متأسفانه کنترل تورم در حد کلام باقی مانده است. قیمت کالاهای اساسی که نقش بسزایی در هزینه های مردم دارند، روز به روز در حال افزایش است.

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران بیان کرد: کارگری که امنیت شغلی ندارد چگونه می تواند برای دستمزد خود چانه زنی کند؟ در طول تاریخ ثابت شده است که کارگران به دلیل ترس از بیکاری حق و حقوقشان پایمال می شود، زیرا ترجیح می دهند کار خود را از دست ندهند. آقای وزیر به امنیت شغلی و قراردادهای کوتاه مدت کارگران واقف است؟

گلپوربا بیان اینکه  کاهش قدرت خرید کارگران بیشترین ضربه را به تولید زده چراکه کارگران به عنوان مهم‌ترن جامعه‌ی هدف تولیدات داخل توان خرید ندارند ادامه داد: متاسفانه مسئولان فکر می‌کنند هرچه از حقوق کارگران کم کنند، رشد اقتصادی بیشتر خواهد شد، اما برای توسعه باید اول از همه به نیروی کار توجه کرد. اگر فریز مزد کارگران سبب رشد اقتصادی می‌شد، امروز نباید این وضعیت را داشتیم، چراکه سیاستهایی که تا به امروز پیاده شده همه در راستای کاستن از حقوق کارگران بوده است.

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با انتقاد از عدم سه‌جانبه‌گرایی دولت در دعوت برای جلسات شورای‌عالی اشتغال گفت: خواستار حضور در جلسه شورا هستیم، چرا که تصمیم‌سازی برای اشتغال نیروی کار در این محل است. 

وی بیان کرد: دولت با اطلاعاتی که از کارگران دارد،از دهک بندی های زندگی کارگران مطلع است،بنابراین منتظرهستیم تا ببینیم چه اقدامی برای این قشر صورت می گیرد.به عنوان نماینده کارگر نسبت به وضعیت کوچک شدن سفره کارگران هشدار می دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *