اخبار و اطلاعیه ها

مانع تراشی گمرک سد راه صادرات دانش بنیان ها

گمرک

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه کسب و کارهای نوین جوانان وندا:

یک فعال اقتصادی گفت: مانع تراشی مسئولان گمرک موجب می شود زمان طلایی فروش محصول از بین برود و سفارش لغو شود.

رضا باقری با بیان این که در گذشته بسیاری از صنایع همانند خودرو بسیاری از مواد اولیه خود را وارد می کردند اما به مرور وابستگی صنایع به کشور های خارجی کم تر شده و به خرید از محصولات داخلی روی آوردند، اظهار کرد: در حال حاضر بخش قابل توجهی از نیازهای مورد نیاز صنعت پایین دستی توسط شرکت های داخلی تولید و عرضه می شود

وی افزود: لازم است برای رقابت با شرکت های مشابه خارجی و رضایت مشتریان و صنایع خارجی کیفیت کالا را ارتقا و هزینه تولید را کاهش دهیم.

باقری با بیان اینکه هر شرکت تولیدی متناسب با نیاز مشتری باید از یک آزمایشگاه کیفیت سنجی برخودار باشد،یادآور شد:در راستا لازم به صورت روزانه و دوره ای و مستمر باید کیفیت محصولات خود را امتحان وآزمایش کند .

استاد دانشگاه با بیان اینکه آزمایشگاه استاندارد در این زمینه نداریم،عنوان کرد:به عبارتی در اکثر موارد شرکت های بنیان برای آنکه بتوانند اقدام به صادرات کنند لازم است که برخی از تاییدهای آزمایش های تخصصی را به بگیرند.

وی ضمن تاکید بر لزوم ارتباط ایران در سطح بین اللملی ،عنوان کرد: زمانی می توانید در حوزه،تولید ،آزمایش موفق باشیم که ارتباط خوبی با همه کشورها برقرار کنیم ،در واقع لازم است که ارتباطی سیاسی،اقتصادی ،بانکی با کشورهای دیگر داشته باشید در این صورت می توان انتظار داشت تولید کنندگان و شرکت های دانش بنیان عملکرد خوب و قابل قبولی داشته باشند و از طرفی دیگر صنعت رشد یابد
این فعال حوزه دانش بنیان با اشاره به مشکلات حوزه صادرات ،گفت: در حال حاضر مشکلات بسیار زیادی در حوزه صادرات و بعضا واردات محصولات وجود دارد.

باقری با بیان اینکه قانون حداکثر استفاده از ظرفیت داخلی در برخی مواقع اجرا می شود،اظهار کرد: هر قانونی برای اجرا نیاز به مولفه های همچون منطقی بودن،قابل اجرا بودن،کامل بودن،فراهم کردن بستر امکانات و تجهیزات و غیره لازم است.

فعال اقتصادی افزود:به نظر می رسد لازم است که این قانون انعطاف بیشتری باشد به عبارتی ممکن شرکت داخلی محصول مورد صنایع را تولید کند اما کیفیت بسیار پایینی نسبت به نمونه خارجی داشته باشد لذا صنعت نمی تواند ریسک کند و محصول داخلی را خریداری کند .

وی ایجاد و تغییر قوانین دست وپا گیر را مهم ترین مشکل شرکت های تولیدی و دانش بنیان دانست و گفت:به طور مثال ممکن گمرک ،وزرات اقتصاد،بانک مرکزی و غیره بدون اطلاع نسبت به تغییر قوانین اقدام می‌کنند که این امر می تواند آسیب جدی به عملکرد شرکت های دانش بنیان بزند.
باقری با بیان اینکه تمام مراحل تولید تحت تاثیر تغییر قوانین قرار می گیرد و ممکن است آسیب های جبران ناپذیری مالی ،تولیدی و غیره به شرکت ها وارد کند،اذعان کرد: در حوزه صادرت هم شرکت های دانش بنیان و تولیدی با انبوهی از مشکلات مواجه هستند.

فعال اقتصادی با بیان اینکه مانع تراشی مسئولان گمرک باعث می شود زمان طلایی فروش محصول از بین برود و سفارش لغو شود،اذعان کرد:هیچ کجای دنیا اندازه ایران قانون وجود ندارد ،اما متاسفانه این قوانین هم دستور العمل اجرایی ندارد و فقط قوانین وضع می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *