ناسا نمونه‌های سنگ سیارکی را با چتر نجات به زمین می‌فرستد و دیگر اخبار فناوری که باید بدانید

پدر هوش مصنوعی

این گردآوری دو هفته‌ای جدیدترین داستان‌های دنیای فناوری را برای شما به ارمغان می‌آورد.
داستان‌های برتر فناوری: ناسا نمونه‌های سنگ سیارکی را با چتر نجات به زمین می‌فرستد. سازندگان واکسن بیوتکنولوژی برنده جایزه نوبل شدند. باستان شناسان از رادار نفوذی زمین برای نقشه برداری از خرابه های باستانی استفاده می کنند.

 1. ناسا نمونه های سیارکی را روی زمین فرود می آورد
  در پایان یک ماموریت فضایی شش ساله برای رهگیری یک سیارک، ناسا کپسولی حاوی نمونه های سنگی را در صحرای یوتا فرود آورد.

این کپسول روی کاوشگر فضایی OSIRIS-REx ناسا حمل شد که نمونه‌ها را از سطح سیارکی به نام Bennu در 20 اکتبر 2020 جمع‌آوری کرد. این نمونه‌ها پس از خروج از سطح سیارک در ماه می 2021، 1.9 میلیارد کیلومتر به زمین سفر کردند.

این نمونه ها توسط 200 دانشمند در 60 آزمایشگاه در سراسر جهان مورد مطالعه قرار خواهند گرفت. آنها به دنبال شواهدی خواهند بود تا به ما در درک منشأ منظومه شمسی و چگونگی کمک مواد حاصل از سیارک ها در شکل گیری حیات روی زمین کمک کنند.

ناسا پس از فرود آمدن کپسول گفت: «امروز یک نقطه عطف فوق‌العاده نه تنها برای تیم OSIRIS-REx، بلکه برای کل علم است.» «در حالی که ممکن است این پایان یک فصل باورنکردنی به نظر برسد، اما واقعاً شروع فصل دیگری است. ما اکنون فرصت بی‌سابقه‌ای برای تجزیه و تحلیل این نمونه‌ها و کاوش عمیق‌تر در اسرار منظومه شمسی داریم.»

 1. پیشگامان واکسن بیوتکنولوژی برنده جایزه نوبل شدند
  جایزه نوبل پزشکی 2023 به دو دانشمند بیوتکنولوژی اعطا شد.

کاتالین کاریکو و درو وایزمن پیشگام فناوری mRNA بودند که بعدها توسعه سریع واکسن‌های کووید-19 را تسهیل کرد – اما کار اولیه آنها نتوانست به رسمیت شناخته شود.

Kariko و Weissman در سال 2005 اصلاحات پایه نوکلئوزیدی را توسعه دادند. این تغییرات از حمله سیستم ایمنی به mRNA ساخت آزمایشگاهی که مانع اصلی در استفاده درمانی از این فناوری است، جلوگیری می کند.

ویزمن گفت: “ما نتوانستیم مردم را به RNA به عنوان یک چیز جالب توجه کنیم.” “تقریباً همه از آن دست کشیدند.”

همه اینها زمانی که کووید-19 در سال 2020 سراسر جهان را فرا گرفت، تغییر کرد. به گفته دنیای ما در داده ها، اکنون حدود 13.5 میلیارد دوز واکسن تزریق شده است که از هر ده نفر در سراسر جهان از هفت نفر محافظت می کند.

کمیته اعطای جایزه نوبل به دانشمندان به دلیل ارائه فناوری به مؤسسات مراقبت بهداشتی جهانی برای مقابله مؤثر با همه‌گیری کووید-19 اعتبار می‌دهد و می‌گوید: «برندگان این جایزه به سرعت بی‌سابقه توسعه واکسن در یکی از بزرگترین تهدیدات سلامت انسان در دوران مدرن کمک کردند. “

 1. به طور خلاصه: سایر داستان های فناوری که باید بدانید
  اولین جریمه زباله های فضایی که توسط کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده صادر شد، شرکتی که ماهواره های پخش را اداره می کند، مورد اصابت قرار گرفت. جریمه 150,000 دلاری علیه اپراتور DISH مربوط به عدم انتقال ماهواره EchoStar-7 خود به مدار امن در هنگام از کار افتادن آن بود.

یک استارت آپ اسرائیلی پرواز آزمایشی یک پهپاد را انجام داده است که می گوید می تواند به عنوان آمبولانس هوایی عمل کند. به گزارش یورونیوز، Cando در حال توسعه یک سرویس تاکسی پهپادی برای فعالیت در اورشلیم است. کاندو اخیراً هواپیمای عمودی برخاست و فرود خود را به بیمارستان هداسه عین کرم شهر رساند، جایی که پارکینگ خودرو به یک سکوی هلی‌پیما موقت تبدیل شد.

باستان شناسان در ایتالیا در حال نقشه برداری از خرابه های مدفون تمدن های باستانی با استفاده از جدیدترین رادار زمینی هستند. وایر گزارش می دهد که شکارچیان تاریخ شواهدی از یک کلیسای 1200 ساله در زیر کلیسای جامع 800 ساله سیه نا پیدا کرده اند.

یک مجموعه انیمیشن محبوب ژاپنی الهام بخش ساخت یک ربات 3 میلیون دلاری است. ARCHAX با ارتفاع 4.5 متر می تواند به عنوان یک ربات عمودی – که توسط انسان هدایت می شود – یا در حالت وسیله نقلیه افقی استفاده شود. به گزارش رویترز، این ربات که توسط صنایع Tsubame مستقر در توکیو ساخته شده است، در نمایشگاه تحرک ژاپن در این ماه راه اندازی خواهد شد.

 1. اطلاعات بیشتر در مورد فناوری در دستور کار
  فروش خودروهای الکتریکی در نتیجه بهبود فناوری و کاهش هزینه ها در حال افزایش است. بر اساس تجزیه و تحلیل و تحلیل داده های آژانس بین المللی انرژی، از هر ده وسیله مسافربری فروخته شده در سال 2022، یک دستگاه تمام الکتریکی ساخته شده است. دریابید که کدام کشور در فروش خودروهای الکتریکی در جهان پیشتاز هستند.

هیدروژن مجموعه به عنوان سوخت سبز آینده ذکر می شود. یکی از راه های ایجاد آن، تجزیه آب دریا به اجزای سازنده آن است. اما سوالات زیادی در مورد استفاده از این فناوری وجود دارد. این مقاله داده‌ها را بررسی می‌کند تا ببیند آیا ادعاها روی هم می‌آیند یا خیر.

اگر برای ایجاد هیدروژن از آب دریا تلاش کنیم، گزینه بهتری برای نوشیدن آن باشد. ابتدا باید نمک را بیرون بیاوریم. نمک‌زدایی ده‌ها سالی است که وجود دارد، اما این فناوری جدید با انرژی خورشیدی می‌تواند این فرآیند را از مصرف آب معمولی به خانه‌ها کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *