هوش مصنوعی در توسعه کسب‌و‌کارهای تخصصی چه نقشی دارد؟

پدر هوش مصنوعی

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه کسب و کار های نوین جوانان وندا:

به نقل از آنا، این روزها با مطرح شدن هوش مصنوعی در دنیای فناوری، کسب‌وکارها تحت تأثیر جنبه‌های منفی بسیاری قرار گرفته‌اند و برخی از افراد نگران جایگزین شدن ربات‌ها هستند؛ اما هر تغییری در دنیای تکنولوژیکی هم شغل ایجاد می‌کند و هم از بین می‌برد.این روزها با مطرح شدن هوش مصنوعی در دنیای فناوری، کسب‌وکارها تحت تأثیر جنبه‌های منفی بسیاری قرار گرفته‌اند و برخی از افراد نگران جایگزین شدن ربات‌ها هستند؛ اما هر تغییری در دنیای تکنولوژیکی هم شغل ایجاد می‌کند و هم از بین می‌برد.

اتکا مدل‌های هوش مصنوعی به آموزش داده‌های دنیای واقعی

«کیتلین بنتلی»، مدرس آموزش هوش مصنوعی در کالج کینگ لندن می‌گوید: «به‌طور خلاصه، می‌توانم بگویم که این بهترین چشم‌انداز برنامه‌نویسی نیست، زیرا کدنویسی تغییر خواهد کرد. حرفه جدید و برانگیختن دستورالعمل‌های دقیق به هوش مصنوعی برای گرفتن خروجی با کیفیت بهتر ممکن است کوتاه مدت باشد. در عوض، ما به مهارت‌های بهتر و طولانی‌ مدت نیاز داریم.»

مدل‌های هوش مصنوعی بر آموزش داده‌های دنیای واقعی متکی هستند. برای زبان، این داده‌ها به طور طبیعی وجود دارند، اما برای کاربرد‌های دیگر مانند شناسایی چراغ‌های راهنمایی، هوش مصنوعی نیاز به آموزش خاصی دارد. بدیهی است که این نقش‌ها برای همیشه ماندگار نخواهند بود. به‌عنوان مثال، شرکت‌های خودران همگی از رانندگان آزمایشی برای خودرو‌های بدون راننده خود استفاده می‌کنند. اما بسیاری از نقش‌ها هدف مشابهی را دنبال می‌کنند، البته به مراتب کمتر.

سال گذشته یک مثال کامل در گزارش دفتر روزنامه نگاری تحقیقی آمده بود که کارگران آمازون در انبار‌های بریتانیا باید اقلام را به شیوه‌ای خاص دسته بندی می‌کردند تا هوش مصنوعی بتواند آن را تشخیص دهد. با توسعه هوش مصنوعی از انسان‌ها خواسته می‌شود تا مانند ربات‌ها رفتار کنند تا به آموزش آن‌ها کمک کنند. به کارگران هند و کاستاریکا پول پرداخت می‌شد تا به آموزش هوش مصنوعی کمک کنند. یک کارگر در این راستا می‌گوید: «این وضعیت عجیبی است که در آن انسان‌ها درگیر کار رباتی‌هایی باشند که یک انسان قبلا وظیفه آن‌ها را انجام می‌داد. ربات‌های هوشمند در چین بسته‌ها را دسته بندی می‌کنند. این برای نیروی کار معمولا اتفاق ترسناکی است.»

ایجاد نقش‌های ویرایشگر برای هوش مصنوعی

«آلیسون گو»، یکی از مدیران ارشد سابق «ریچ» (Reach) معتقد است که بهترین چشم‌انداز برای هوش مصنوعی، تقویت یا تغییر نقش‌های موجود و انجام وظایف یکنواخت انسانی است.

وی می‌گوید: «من انتظار دارم که شاهد ایجاد نقش‌های ویرایشگر برای هوش مصنوعی باشیم، چرا که در نهایت یک نفر باید مسئولیت‌پذیر باشد و یک نگاه ژورنالیستی به محتوای تولید شده داشته باشد. انتظار دارم شاهد اتوماسیون بیشتر محتوای کاربردی مانند گزارش‌های آب‌و‌هوا و مسابقه ورزشی باشیم.»

گو از جمله کسانی است که دیدگاه متفاوتی دارد و معتقد است که در دادگاه‌ها، پارلمان، اتحادیه‌ها و موارد دیگر از قانون کپی‌رایت گرفته تا قانون اشتغال و فراتر از آن، مسائل دشواری برای حل کردن وجود دارد و کسب‌و‌کار‌ها به تیم‌های بزرگتری برای حل آن‌ها نیاز خواهند داشت. بخش‌های منابع انسانی و حقوقی در حال گسترش هستند تا تخصص‌های بیشتری را در خود جای دهند یا با کارشناسان مستقل قرارداد ببندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *