وبینار تحلیل رمان احتمالا گمشده‌ام نوشتۀ سارا سالار

وبینار تحلیل رمان احتمالا گمشده‌ام نوشتۀ سارا سالار

توضیحات وبینار

در باشگاه کتاب‌خوانی هنگام، به بررسی و تحلیل داستان‌های فاخر می‌پردازیم.

این بار احتمالا گمشده‌ام نوشتۀ سارا سالار را تحلیل می‌کنیم. 

فایل صوتی معرفی وبینار

دربارۀ کتاب

کتاب احتمالا گم شده‌ام نخستین رمان سارا سالار است  و جایزه ادبی «بنیاد گلشیری» را از آن خود کرده است. این رمان،  زندگی زنی را به تصویر می‌کشد که محدودیت‌های جامعه، روح سرکش و ماجراجوی او را به بند کشیده است.

راوی احتمالا گم شده ام دختری همدانی است با دو برادر، پدرش را از دست داده است و مادرش نیز اعتیاد دارد. او در دبیرستان با دختری به‌ نام گندم آشنا می‌شود و …

در این کتاب خیال و واقعیت در هم آمیخته می‌شود و اثری ماندگار در ذهن مخاطب به جا می گذارد.

دربارۀ نویسنده

سارا سالار، فعالیت خود را در حوزه‌ی نویسندگی با نگارش داستان‌های کوتاه آغاز کرد و پس از آن برای مدتی به کار ترجمه پرداخت. سارا سالار در ادامۀ مسیر نویسندگی خود، رمان احتمالا گمشده‌ام را نوشت که مورد استقبال مردم و منتقدان قرار گرفت. او همسر سروش صحت، نویسنده و کارگردان ایرانی است.

دربارۀ تحلیلگر

سندی مؤمنی دانش‌آموختۀ علوم‌اجتماعی گرایش پژوهشگری در مقطع کارشناسی و روانشناسی عمومی در مقطع کارشناسی‌ارشد از دانشگاه پیام‌نورشیراز است. او تاکنون دو مجموعه داستان به نام‌های «اگر زنبق برای مرده باشد» و «کولی با شکلات تلخ» منتشر کرده است.

مؤمنی، بیش از یک دهه متمرکز بر نقد و تحلیل رمان‌ها و داستان‌های معاصر ایرانی است. رویکرد او در نقد، محتواگرایانه و با تمرکز بر مفهوم خشونت در ابعاد مختلف فرهنگی و اجتماعی و خصوصاً خشونت علیه زنان در آثار داستانی است. در همین زمینه مجموعۀ سه جلدی «جامعۀ متن و خشونت» را منتشر کرده است که تحلیل ۹ رمان و ۶ مجموعه داستان ایرانی است. این مجموعۀ سه جلدی برگزیدۀ دومین جایزۀ کتاب سال استان فارس در اسفندماه سال ۱۴۰۱ شده است.

همچنین از ایشان کتاب «پیوندهای ناامن» نیز منتشر شده است. این کتاب پژوهشی در ارتباط با رمان «سنگ صبور» بر اساس مفهوم خشونت علیه زنان در سه بُعد جسمی و جنسی و روانی است.

همکاری با مطبوعات

سندی مؤمنی در ابتدا با مجلۀ «عصر پنجشنبه» در انتشار داستان‌های کوتاهش همکاری داشت. بعد از آن مسئول صفحۀ ادبی روزنامۀ «تحلیل روز» و «افسانه» بود.  او در سال‌های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ در بخش معرفی و نقد کتاب ماهنامۀ «تجربه» فعالیت داشت و دو پروندۀ پنجاه سالگی سووشون و یادی از چوبک را ارائه داد. نقدهای او در حوزۀ کودک و نوجوان از سال ۱۳۹۴ در فصلنامۀ «کتاب کودک و نوجوان» منتشر می‌شد. او بعد از تعطیلی این فصلنامه با گاهنامۀ «شهرزاد» همکاری می‌کرد. نقدهای او در اواخر دهۀ نود به طور منظم و به مدت یک سال در «خبرگزاری ایبنا» منتشر می‌شد. مؤمنی در حال حاضر با مجلۀ ادبی هنری «آتش» همکاری مستمر دارد و داستان‌ها و نقدهایش به طور منظم در این ماهنامه منتشر می‌شود.

 جوایز( در بخش داستان و نقد):

برگزیدۀ داستان کوتاه نارنج داستان «وقتی خسته می‌شوی»

برگزیده داستان کوتاه تبریز «با خودم قرار می‌گذارم»

برگزیده داستان روایت ماندگار «به دنیای من شلیک کرده‌اند»

برگزیدۀ داستان مشهد «هنوز ذکر یونس جواب می‌دهد»

فیلم کوتاهی به نام «ایستگاه» با اقتباس از داستان کوتاه این نویسنده به نام «وقتی می‌خندم مسخره‌ام می‌کنند» ساخته شده است.

برگزیدۀ شانزدهمین جشنوارۀ کتاب و رسانه برای نقد کودک و نوجوان سال۱۳۹۶

برگزیده نقد مکتب جنوب سال۱۳۹۷

برگزیدۀ رمان کودک در جشنوارۀ بین‌الملی سرخ‌نگاران سال۱۴۰۰

سه مقاله از این نویسنده و منتقد در حوزۀ تحلیل رمان ایرانی، در ششمین همایش متن‌پژوهی علامه طباطبایی پذیرش و در سایت سیلیویکا منتشر شده است.

فهرست کتاب‌ها

اگر زنبق برای مرده باشد- کولی با شکلات تلخ – سرزمین مادری شهرزاد – دورۀ سه جلدی جامعۀ متن و خشونت – پیوندهای ناامن – ارادۀ ملوکانه تقدیم می‌کند – قسم نخور- بهمن ۶۵- معبروصولی – به ایثار تقدیم می‌شوم

 کتاب‌های در انتظار چاپ:

مرلین مونرو با موهایی بلند – زندگی به سبک گوهر

زمان برگزاری

شروع وبینار:  25 دی 02 – ساعت 17:00

مدت وبینار: 1 ساعت و 15 دقیقه

برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام کلیک کنید. هنگام ثبت نام 20% تخفیف با کد تخفیف vanda

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *