وبینار تحلیل رمان ر‌ه‌ش از رضا امیرخانی

وبینار تحلیل رمان ر‌ه‌ش از رضا امیرخانی

توضیحات وبینار

در باشگاه کتاب‌خوانی هنگام، به بررسی و تحلیل داستان‌های فاخر می‌پردازیم.

این بار ر‌ه‌ش از رضا امیرخانی را تحلیل می‌کنیم. 

دربارۀ کتاب

رضا امیرخانی در کتاب رهش به رابطه زوجی معمار پرداخته که بعد از تولد فرزند بیمارشان، از یکدیگر فاصله گرفته‌اند و هر کدام به شکلی با مشکلات زندگی در تهران درگیر هستند. این اثر که با محوریت آسیب‌ توسعه شهری بر کیفیت زندگی تالیف شده، توانست جایزه کتاب برگزیده جلال آل احمد را برای نگارنده خود به ارمغان آورد و با استقبال فراوان خوانندگان مواجه شد.

علا و لیا با عشق با همدیگر ازدواج کرده‌اند اما حالا در نقطه‌ای هستند که هیچ شباهتی بین یکدیگر نمی‌بینند. یکی از آن‌ها، حالا سمت معاون شهردار را به دست آورده و قبل از هر تصمیم، به اثر آن بر موقعیت شغلی‌اش فکر می‌کند. دیگری اما به دلیل بیماری آسم فرزندشان ایلیا، هر روز بیشتر و بیشتر از معماری مدرن بیزار می‌شود و بعد از تمسخر ایده‌هایش برای ساخت خانه‌هایی با استاندارد مناسب، احساس می‌کند از طرف همکارانش طرد شده و هیچ همراهی ندارد. زندگی این خانواده کوچک در شهر تهران و آسیب‌هایی که از شهرسازی بی‌رویه متحمل می‌شوند داستان کتاب رهش است که مانند سایر آثار رضا امیرخانی محتوایی اجتماعی دارد و می‌تواند خوانندگان گوناگونی را راضی نگه دارد.

دربارۀ نویسنده

رضا امیرخانی نویسنده و منتقد ادبی ایرانی است. او مدتی رئیس هیئت مدیره انجمن قلم ایران بود. او تاکنون آثار مختلف رمان، داستان بلند، مجموعه داستان کوتاه، سفرنامه و مقالات بلند تحلیلی اجتماعی را نگارش کرده‌است. برخی از آثار وی به زبان‌های روسی، اندونزیایی، عربی، اردو و ترکی ترجمه شده‌است.

او در آثار قبلی خود تلاش کرده است دنیای ایده‌آل خود را بسازد ولی در رهش تصمیم به خراب کردن گرفته است، خراب کردن دنیایی که از آن بی‌زار است و این بی‌زاری را با صراحت در کتاب بیان می‌کند. یکی از ویژگی‌های داستان‌های رضا امیر‌خوانی اشتراکات موجود میان آثار اوست، شباهت‌هایی مانند اسم اشخاص، در داستان‌های متفاوت. برای مثال در کتاب «ارمیا» و «من او» مصطفی به ‌عنوان فردی تاثیر گذار حضور دارد. او در داستان‌هایش ارتباط را حفظ می‌کند و به آن پایبند است. امیر‌خانی با توجه به فضای داستان‌هایی که می‌نویسد زبانش تغییر می‌کند و این بازی زبانی در همه‌ی آثارش وجود دارد، برای مثال در کتاب «قیدار» و «من او» زبانی متناسب با حال و هوای تهران قدیم استفاده کرده است.

دربارۀ تحلیلگر

سندی مؤمنی دانش‌آموختۀ علوم‌اجتماعی گرایش پژوهشگری در مقطع کارشناسی و روانشناسی عمومی در مقطع کارشناسی‌ارشد از دانشگاه پیام‌نورشیراز است. او تاکنون دو مجموعه داستان به نام‌های «اگر زنبق برای مرده باشد» و «کولی با شکلات تلخ» منتشر کرده است.

مؤمنی، بیش از یک دهه متمرکز بر نقد و تحلیل رمان‌ها و داستان‌های معاصر ایرانی است. رویکرد او در نقد، محتواگرایانه و با تمرکز بر مفهوم خشونت در ابعاد مختلف فرهنگی و اجتماعی و خصوصاً خشونت علیه زنان در آثار داستانی است. در همین زمینه مجموعۀ سه جلدی «جامعۀ متن و خشونت» را منتشر کرده است که تحلیل ۹ رمان و ۶ مجموعه داستان ایرانی است. این مجموعۀ سه جلدی برگزیدۀ دومین جایزۀ کتاب سال استان فارس در اسفندماه سال ۱۴۰۱ شده است.

همچنین از ایشان کتاب «پیوندهای ناامن» نیز منتشر شده است. این کتاب پژوهشی در ارتباط با رمان «سنگ صبور» بر اساس مفهوم خشونت علیه زنان در سه بُعد جسمی و جنسی و روانی است.

  • همکاری با مطبوعات

سندی مؤمنی در ابتدا با مجلۀ «عصر پنجشنبه» در انتشار داستان‌های کوتاهش همکاری داشت. بعد از آن مسئول صفحۀ ادبی روزنامۀ «تحلیل روز» و «افسانه» بود.  او در سال‌های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ در بخش معرفی و نقد کتاب ماهنامۀ «تجربه» فعالیت داشت و دو پروندۀ پنجاه سالگی سووشون و یادی از چوبک را ارائه داد. نقدهای او در حوزۀ کودک و نوجوان از سال ۱۳۹۴ در فصلنامۀ «کتاب کودک و نوجوان» منتشر می‌شد. او بعد از تعطیلی این فصلنامه با گاهنامۀ «شهرزاد» همکاری می‌کرد. نقدهای او در اواخر دهۀ نود به طور منظم و به مدت یک سال در «خبرگزاری ایبنا» منتشر می‌شد. مؤمنی در حال حاضر با مجلۀ ادبی هنری «آتش» همکاری مستمر دارد و داستان‌ها و نقدهایش به طور منظم در این ماهنامه منتشر می‌شود.

  •  جوایز( در بخش داستان و نقد):

برگزیدۀ داستان کوتاه نارنج داستان «وقتی خسته می‌شوی»

برگزیده داستان کوتاه تبریز «با خودم قرار می‌گذارم»

برگزیده داستان روایت ماندگار «به دنیای من شلیک کرده‌اند»

برگزیدۀ داستان مشهد «هنوز ذکر یونس جواب می‌دهد»

فیلم کوتاهی به نام «ایستگاه» با اقتباس از داستان کوتاه این نویسنده به نام «وقتی می‌خندم مسخره‌ام می‌کنند» ساخته شده است.

برگزیدۀ شانزدهمین جشنوارۀ کتاب و رسانه برای نقد کودک و نوجوان سال۱۳۹۶

برگزیده نقد مکتب جنوب سال۱۳۹۷

برگزیدۀ رمان کودک در جشنوارۀ بین‌الملی سرخ‌نگاران سال۱۴۰۰

سه مقاله از این نویسنده و منتقد در حوزۀ تحلیل رمان ایرانی، در ششمین همایش متن‌پژوهی علامه طباطبایی پذیرش و در سایت سیلیویکا منتشر شده است.

  • فهرست کتاب‌ها

اگر زنبق برای مرده باشد- کولی با شکلات تلخ – سرزمین مادری شهرزاد – دورۀ سه جلدی جامعۀ متن و خشونت – پیوندهای ناامن – ارادۀ ملوکانه تقدیم می‌کند – قسم نخور- بهمن ۶۵- معبروصولی – به ایثار تقدیم می‌شوم

  •  کتاب‌های در انتظار چاپ:
  • مرلین مونرو با موهایی بلند – زندگی به سبک گوهر

زمان برگزاری

شروع وبینار:  30 بهمن 02 – ساعت 17:00

مدت وبینار: 1 ساعت

برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام کلیک کنید. هنگام ثبت نام 20% تخفیف با کد تخفیف vanda

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *