کشف ارتباط نقطه آبی مغز با خواب

کشف ارتباط نقطه آبی مغز با خواب

پژوهشگران موسسه دانشگاه لیژ (BE) بلژیک ، با استفاده از MRI با میدان بسیار بالا ۷ تسلا ، درصدد هستند تا درک بهتری از نحوه تنظیم خواب ارائه دهند.

یک تیم علمی از مرکز تحقیقات «ULiège Cyclotron» به تازگی نشان داده است که کیفیت خواب REM ما (بخشی از خواب که در طول آن بیشتر خواب می‌بینیم) با فعالیت «لوکوس سرولئوس»( یک هسته کوچک مایل به آبی در ساقه مغز) مرتبط است. این هسته کوچک مغز، به طول ۲ سانتی متر، در ساقه مغز قرار دارد.
لوکوس سرولئوس – به لاتین «نقطه آبی» نام خود را مدیون رنگ آن است که در کالبدشکافی مشاهده می‌شود. تقریباً به هر ناحیه از مغز (و نخاع) می‌رسد تا یک انتقال دهنده عصبی به نام نورآدرنالین ترشح کند.
نورآدرنالین نه تنها برای تحریک نورون‌ها و بیدار نگه داشتن آن‌ها مهم است، بلکه برای یک سری فرآیند‌های شناختی مانند حافظه، پردازش هیجانی، استرس و اضطراب نیز مهم است.
فعالیت محرک آن برای شروع خواب باید کاهش یابد و برای اجازه دادن به خواب REM متوقف شود.
«Gilles Vandewalle »، یکی از مدیران «GIGA CRC-IVI» می گوید : این به خواب REM اجازه می‌دهد بدون نورآدرنالین کار کند، سیناپس‌هایی که باید در طول خواب حفظ یا حذف شوند را مرتب و یک روز جدید پر از تجربیات جدید را ایجاد می‌کند.
تحقیقات روی حیوانات قبلاً نشان داده است که عملکرد این هسته کوچک برای خواب و بیداری ضروری است.
«اکاترینا کوشمانوا» محقق آزمایشگاه و اولین نویسنده مقاله منتشر شده در JCI Insight می گوید : در انسان، به شکل محدودی تایید شده است، زیرا اندازه کوچک هسته و موقعیت عمیق آن، مشاهده آن را در داخل بدن با MRI معمولی دشوار می‌کند.
به لطف وضوح بالاتر MRI با قدرت میدان ۷ تسلا، ما توانستیم هسته را بررسی کرده و فعالیت آن را در طی یک کار شناختی ساده در حین بیداری استخراج کنیم و بنابراین نشان دهیم که هر چه «لوکوس سرولئوس» ما در طول روز واکنش‌پذیرتر باشد، کیفیت خواب ما ضعیف‌تر است و خواب REM ما شدت کمتری دارد.
تحقیقات نشان می دهد که این امر به ویژه در مورد افزایش سن نیز صادق است، زیرا این اثر فقط در افراد بین ۵۰ تا ۷۰ ساله که در این مطالعه شرکت کردند و نه در بزرگسالان جوان بین ۱۸ تا ۳۰ سال مشاهده شد.
نتایج این تحقیقات نشان می دهد چرا برخی افراد با افزایش سن به تدریج بی خواب می‌شوند.
این نتایج اولیه همچنین پایه‌های مطالعات آینده را در مورد فعالیت این هسته کوچک در طول خواب و نقشی که می‌تواند در بی‌خوابی و ارتباط بین خواب و بیماری آلزایمر ایفا کند، ایجاد می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *