اخبار و اطلاعیه ها

کم توجهی به سلامت اجتماعی در مناطق حاشیه نشین تبعات ملی دارد

عکس دسته جمعی

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه کسب و کار های نوین جوانان وندا:

مدیرکل مشارکت‌های اجتماعی و فعالیت‌های داوطلبانه وزارت ورزش و جوانان گفت: کم توجهی و بی توجهی به موضوع سلامت اجتماعی به‌ویژه مناطق حاشیه نشین مختص همان استان نیست بلکه تبعات ملی و کشوری در پی خواهد داشت.

 سجاد سالک روز چهارشنبه در نشست تخصصی فعالان سلامت اجتماعی جوانان و تدوین برنامه اجرایی نسخه‌نویسی اجتماعی سازمان‌های مردم نهاد جوانان کشور در اصفهان افزود: رسیدگی به وضعیت مناطق محروم و افراد مستضعف در سطح جامعه به‌خصوص آنانی که سلامت از سبد زندگی شان حذف شده و یا به خاطر مشکلات معیشتی به حاشیه و انزوا رانده شده، بسیار جدی و ضروری است.

وی ادامه داد: دامنه این معضلات نه تنها همان استان بلکه تمام کشور را تحت الشعاع خود قرار می‌دهد بنابراین نمی‌توان به این چالش بی‌تفاوت بود.

مدیرکل مشارکت‌های اجتماعی و فعالیت‌های داوطلبانه وزارت ورزش و جوانان خاطرنشان کرد: کشف و خلق ابتکارات تازه برای موضوعی که در همه سطوح حاکمیتی مساله است می تواند به بهترین شکل از سوی سازمان های مردم نهاد انجام گیرد زیرا این توانمندی در آنان وجود دارد.

سالک با اشاره به نسخه نویسی اجتماعی به عنوان یک رویکرد و برنامه تازه و بسیار بکر برای حل مشکلات مرتبط با سلامت اجتماعی اضافه کرد: بدون شک غلبه بر مشکلات اجتماعی مستلزم خلاقیت ها و ابداعات بیشتری نسبت به گذشته است و باید در میان همه محدودیت ها، سختی ها و مشکلات برای ارائه ایده های جدید و تدوین یک برنامه سازنده برای کاهش مشکلات مردم کوشید.

وی تصریح کرد:  نسخه نویسی اجتماعی برنامه بسیار سنگین، پرفشار و پیچیده ای است، لذا برای شروع ۲ استان اصفهان و البرز از لحاظ کمیت سازمان های مردم نهاد و هم کیفیت سازمان‌های مردم نهاد نقش بسیار خوبی را ایفا کرده اند به عنوان پایلوت طرح انتخاب شدند.

مدیرکل مشارکت‌های اجتماعی و فعالیت‌های داوطلبانه وزارت ورزش و جوانان گفت: وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی نیز همراهی خوبی داشته و از حامیان طرح بوده است.

سالک اظهارداشت: پیاده سازی و فعالیت مناسب استان‌های نامبرده سبب خواهد شد که طرح در دیگر مناطق کشور نیز با قوت و انگیزه بیشتر اجرا شود و تسری یابد.

وی با اشاره به فعالیت و همکاری مناسب شبکه سلامت اجتماعی استان اصفهان مجمع ملی تشکل‌های جوانان کشور خاطرنشان کرد: بدون شک مساعدت این مجموعه‌ها در اجرای طرح بسیار اثربخش بود.

به گزارش ایرنا، نشست تخصصی فعالان سلامت اجتماعی جوانان و تدوین برنامه اجرایی نسخه‌نویسی اجتماعی سازمان‌های مردم نهاد جوانان کشور روز چهارشنبه به منظور تدوین برنامه پایش سلامت اجتماعی،تعیین ساختار اجرایی و جدول زمانی طرح با حضور مسوولانی از وزارت‌خانه های ورزش و جوانان و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و سازمان‌های مردم نهاد در هتل کوثر اصفهان برگزار شد.

بر پایه گزارش های منتشر شده ۲ هزار و ۲۰ محله کم برخوردار در کشور وجود دارد که بیش از ۲۰ میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده است.

استان اصفهان با ۲۸ شهرستان افزون بر پنج میلیون نفر جمعیت دارد که بر اساس برخی برآوردها ۴۵۰ تا ۵۰۰ هزار نفر از آنان حاشیه نشین هستند.

کم توجهی به  سلامت اجتماعی در مناطق حاشیه نشین تبعات ملی دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.