گزارش جدید خواستار اصلاحاتی برای بهبود آموزش فنی و حرفه ای در کشورهای در حال توسعه است

شرکت در دوره های کارافرینی

گزارش جدید بانک جهانی، ILO و یونسکو نشان می دهد که سیستم های آموزش فنی و حرفه ای و آموزش در کشورهای کم درآمد و متوسط ​​با مهارت ها و نیازهای بازار کار مطابقت ندارد.
در کشورهای با درآمد کم و متوسط، آموزش اغلب به دلیل مشکلاتی که فراگیران با آن مواجه هستند، معلمان بدون حمایت و انگیزه های ضعیف برای ارائه دهندگان، کمتر از انتظارات است.
با توجه به اینکه کشورهای با درآمد پایین و متوسط ​​کمتر از 0.2 درصد تولید ناخالص داخلی را در مقایسه با 0.46 درصد برای کشورهای با درآمد بالا هزینه می کنند، بسیج تأمین مالی خصوصی می تواند راه حل هایی را ارائه دهد.

بر اساس یک مطالعه مشترک جدید، سیستم‌های آموزش فنی و حرفه‌ای و آموزش فنی و حرفه‌ای در بسیاری از کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​با مهارت‌ها و نیازهای بازار کار مطابقت ندارند و برای پاسخگویی به افزایش تقاضا برای آموزش فنی و حرفه‌ای در سال‌های آینده آمادگی ندارند. توسط بانک جهانی، سازمان بین المللی کار (ILO) و یونسکو.

گزارش «ساختن سیستم‌های رسمی آموزش و پرورش بهتر: اصول و عملکرد در کشورهای با درآمد کم و متوسط» که پیش از روز جهانی مهارت‌های جوانان (15 ژوئیه) آغاز شد، اولین تحلیل جهانی دقیق از چالش‌ها و اصلاحات آموزش فنی و حرفه‌ای در اقتصادهای در حال توسعه است.

در زمینه بازارهای کار به سرعت در حال تغییر و نیازهای مهارتی در حال تکامل به دلیل جهانی شدن، پیشرفت فناوری، دگرگونی جمعیتی و تغییرات آب و هوایی، نیاز به آموزش فنی و حرفه ای با عملکرد خوب برای اطمینان از انتقال روان شغلی حتی بیشتر است. این امر به ویژه مهم است زیرا بیکاری جهانی جوانان در سال 2022 به 16 درصد رسیده است که بسیار بالاتر از نرخ بیکاری کلی است. این میانگین‌ها نابرابری‌های بزرگ بین کشورها، به‌ویژه در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​را پنهان می‌کنند

با این حال، علیرغم پتانسیل بالای آن، آموزش اغلب در کشورهای با درآمد پایین و متوسط ​​کمتر از انتظارات است. این امر عمدتاً به دلیل مشکلاتی است که فراگیران با آن روبرو هستند، معلمان بدون حمایت و انگیزه های ضعیف برای ارائه دهندگان.

«بسیاری از کشورها با جمعیت جوان رو به رشدی روبرو هستند. در عین حال، تقریباً یک چهارم جوانان در سراسر جهان در آموزش، اشتغال یا آموزش نیستند. مامتا مورثی، معاون توسعه انسانی بانک جهانی، گفت: و در میان زنان جوان، این نرخ تقریبا به یک سوم می رسد. «سیستم های خوب آموزش فنی و حرفه ای به کشورها کمک می کند تا در مهارت ها و مشاغل جوانان سرمایه گذاری کنند و از سود جمعیتی بهره مند شوند. آنها همچنین به مردم کمک می کنند تا تغییرات اقلیمی، جمعیتی و تکنولوژیکی را که در حال حاضر اتفاق می افتد، هدایت کنند.

میا سپو، دستیار مدیر کل در امور مشاغل و حمایت اجتماعی گفت: «ما شاهد تعمیق بی‌سابقه نابرابری‌ها در داخل و بین کشورها، افزایش فقر شغلی، چالش‌های مهم برای اشتغال جوانان و خطر غیر رسمی شدن اقتصاد رسمی هستیم. در ILO مهارت‌های مؤثر و سیستم‌های یادگیری مادام‌العمر مؤلفه‌های حیاتی برای مقابله با این چالش‌ها و پیشبرد عدالت اجتماعی هستند. آنها همچنین افراد را قادر می سازند تا به دنبال شغل بهتر، دستمزد بهتر و زندگی بهتر باشند. بنابراین، آنها عامل اصلی توسعه انسانی و کار شایسته برای همه هستند.»

وی همچنین اطلاع داد که سازمان بین المللی کار به تازگی استراتژی خود را در مورد مهارت ها و یادگیری مادام العمر 2030 برای توسعه سیاست ها و سیستم های مهارت های ملی انعطاف پذیر منتشر کرده است و یک استاندارد بین المللی جدید کار در زمینه کارآموزی با کیفیت را برای حمایت از کشورهای عضو در طراحی و بهبود سیستم های ملی کارآموزی اتخاذ کرده است.

بورن چاکرون، مدیر بخش سیاست‌ها و سیستم‌های یادگیری مادام‌العمر، گفت: «بیکاری جوانان یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های عصر ما است و توجه بی‌وقفه، عزم جمعی، و تعهد کامل ما به یادگیری و ارتقای مهارت‌های مادام العمر فراگیر و در دسترس را می‌طلبد. ، یونسکو از طریق آموزش فنی و حرفه ای ما می توانیم جوانان را به مهارت ها و دانشی مجهز کنیم که نه تنها برای برتری در بازارهای کار امروزی، بلکه برای اینکه بتوانند از پیشرفت های تکنولوژیک بهره ببرند و در دنیایی که به سرعت در حال تغییر است یک قدم جلوتر بمانند، مجهز کنیم.

این گزارش نشان می دهد که عوامل بسیاری بر عملکرد آموزش فنی و حرفه ای تأثیر می گذارد، مانند دسترسی، برابری، کیفیت و ارتباط.بسیاری از مؤسسات بر آنچه می دانند چگونه ارائه دهند، که اغلب مهارت های فنی است، تمرکز می کنند.اما نه آنچه دانش‌آموزان یا شرکت‌ها به آن نیاز دارند، مانند مهارت‌های شناختی، دیجیتالی یا کارآفرینی.

همچنین معلمان ناآماده و تجهیزات قدیمی به خوبی به دانش آموزان خدمات رسانی نمی کنند.به طور بحرانی، آموزش فنی و حرفه ای معمولاً یک مسیر آموزشی درجه دوم در نظر گرفته می شود که فراگیران چالش برانگیز به سمت آن هدایت می شوند.این می تواند دانشجویان بالقوه را از ثبت نام یا شرکت ها از استخدام فارغ التحصیلان آموزش فنی و حرفه ای منصرف کند.

در حالی که اولویت‌های اصلاحات برای آموزش فنی و حرفه‌ای در کشورهای مختلف متفاوت است، این گزارش کشورها را تشویق می‌کند تا نیازهای یادگیرندگان و شرکت‌ها را اولویت‌بندی کنند و بودجه را مجدداً برای پاداش دادن به اصلاحات تنظیم کنند. از آنجایی که این اصلاحات ممکن است به ثمر بنشیند، این گزارش همچنین از کشورها می‌خواهد که موفقیت‌های سریع را شناسایی و دنبال کنند، مانند شروع با بخش‌های اولویت‌دار.

این گزارش خاطرنشان می‌کند که تغییر سیستم‌های آموزش فنی و حرفه‌ای در کشورهای با درآمد کم و متوسط با استفاده از داده‌ها و فناوری‌های جدید و استفاده از درس‌های آموخته‌شده از تجربیات قبلی، از جمله از همه‌گیری کووید-19 امکان‌پذیر است. بسیج منابع مالی خصوصی می‌تواند منابع اضافی را به آموزش و پرورش فنی و حرفه‌ای تزریق کند، که اغلب مورد نیاز است، زیرا کشورهای با درآمد پایین و متوسط کمتر از 0.2 درصد از تولید ناخالص داخلی را در آموزش فنی و حرفه‌ای خرج می‌کنند در مقایسه با 0.46 درصد برای کشورهای با درآمد بالا.

طی دو دهه آینده، روندهای جمعیت شناختی و نرخ تکمیل بالاتر در سطوح پایین تر آموزش احتمالاً باعث افزایش تصاعدی در تعداد دانشجویان آموزش فنی و حرفه ای می شود. در بروندی، مالی و اوگاندا، تعداد دانش‌آموزان دوره متوسطه TET بیش از چهار برابر می‌شود. در نیجر، انتظار می رود که این تعداد ده برابر افزایش یابد. در حال حاضر، بسیاری از این کشورها با فشار فزاینده ای از سوی سهم بالای جوانانی که در زمینه آموزش، اشتغال یا آموزش نیستند، مواجه هستند.

این گزارش تاکید می‌کند که وقتی آموزش فنی و حرفه‌ای به خوبی عمل می‌کند، فارغ‌التحصیلان آن مهارت‌های مناسب برای مشاغل امروزی دارند، اما همچنین آماده هستند تا در آینده با تغییر نیازهای مهارت‌ها سازگار شوند. سیستم های آموزش فنی و حرفه ای قوی می تواند به کشورها کمک کند تا با حمایت پایدار و کارآمد از اشتغال و بهره وری، به اهداف توسعه پایدار دست یابند.

منبع: .weforum

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *