گسترش سرمایه گذاری در امور مالی آبی

دانش بنیان

موج رو به افزایش چین: گسترش سرمایه گذاری در امور مالی آبی

خط ساحلی و منابع دریایی گسترده چین، این کشور را به عنوان یک بازار کلیدی برای پروژه‌های «مالی آبی» قرار می‌دهد که رشد اقتصادی و حفاظت از محیط زیست را متعادل می‌کند.

هدف سرمایه گذاری های مالی آبی حفاظت از اقتصاد اقیانوسی 3 تریلیون دلاری و حمایت از فعالیت هایی مانند احیای اکوسیستم دریایی، گردشگری پایدار و کشتیرانی و انرژی های تجدیدپذیر فراساحلی است.

یکی از ارکان کلیدی استراتژی حفاظت از این گستره آبی، مشارکت بین بخش خصوصی و دولتی است.

  1. بر اساس تحقیقات سوئیس ری، طی 10 سال گذشته، سیاست گذاران چین در توسعه اقتصاد دریایی خود با هدف ایجاد تعادل مناسب بین رشد اقتصادی و حفاظت از محیط زیست، وحمایت از کسب و کارهای کوچک و بزرگ پیشرفت زیادی داشته اند. یکی از ارکان کلیدی استراتژی حفاظت از این گستره آبی، مشارکت بین بخش خصوصی و دولتی است.

شرکت مالی بین‌المللی بانک جهانی فاینانس آبی را به عنوان «منطقه نوظهور در تأمین مالی اقلیم» تعریف می‌کند که به «حفظ دسترسی به آب پاک، حفاظت از محیط‌های زیر آب و سرمایه‌گذاری در اقتصاد آب قابل توجه» کمک می‌کند.

اقیانوس ها: زندگی و معیشت

بیش از 3 میلیارد نفر در سراسر جهان برای غذا، شغل و معیشت و حفظ و گسترش کسب و کارخود به اقیانوس متکی هستند . به این ترتیب ارزش بازار منابع و صنایع اقیانوسی و ساحلی حدود 3 تریلیون دلار در سال است که حدود 5 درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی است. با این حال، تهدید ناشی از تغییرات آب و هوایی، صید بیش از حد و آلودگی، 40 درصد از اقیانوس های جهان را در معرض خطر قرار داده است.

حفظ این زیستگاه‌های آبی نه تنها برای تضمین بقای آن‌ها مورد نیاز است، بلکه اقیانوس‌های سالم با تنوع زیستی پر رونق نیز فرصت‌های تجاری و زمینه برای ایجاد و توسعه کسب و کارها را فراهم می‌کنند که حفاظت و ایجاد شغل، به‌ویژه در اقتصادهای بازار نوظهور، ایجاد می‌کنند. اقتصاد اقیانوسی می تواند بین سال های 2010 تا 2030 دو برابر شود و به 3 تریلیون دلار برسد و 40 میلیون نفر را استخدام کند. بخش عمده ای از این رشد توسط «مالی آبی» هدایت خواهد شد .

با تکیه بر موفقیت “مالی سبز”، “اوراق قرضه آبی” و “وام آبی” ابزارهای مالی هستند که برای سرمایه گذاری در فعالیت هایی مانند مدیریت آب و فاضلاب، کاهش آلودگی پلاستیکی اقیانوس ها، احیای اکوسیستم دریایی، کشتیرانی پایدار، سرمایه جمع آوری و اختصاص می دهند.

گردشگری دوستدار محیط زیست یا انرژی های تجدیدپذیر فراساحلی.

در سال 2020، بانک مرکزی چین اولین اوراق قرضه آبی آسیا را منتشر کرد و تقریباً 1 میلیارد دلار برای توسعه پروژه های مرتبط با دریا مانند انرژی های تجدیدپذیر فراساحلی و تصفیه فاضلاب جمع آوری کرد.

پتانسیل آبی چین

فرصت مالی آبی در چین بسیار زیاد است. خط ساحلی آن به تنهایی تقریباً 18000 کیلومتر است که شامل بسیاری از اسکله ها و بندرها می شود که اکثر آنها بدون یخ هستند و می توان در تمام طول سال از آنها برای توسعه و ایجاد کسب و کار استفاده کرد. بر اساس داده های رسمی چین، سرزمین اصلی چین از شرق و جنوب توسط دریاهای بوهای، زرد، شرق چین و جنوب چین احاطه شده است که مساحت کل دریایی آن 4.73 میلیون کیلومتر مربع است. علاوه بر این، بیش از 1500 رودخانه در این کشور جاری است.

تمرکز بر این حوزه نوظهور تامین مالی آب و هوا در حال نتیجه دادن است. در سال 2019، تولید ناخالص ملی اقیانوسی (GOP) نزدیک به 9 تریلیون یوان (1.26 تریلیون دلار) رسید که 17 درصد از تولید ناخالص داخلی ساحلی و 9 درصد از تولید ناخالص داخلی چین را در آن سال تشکیل می داد. در همین حال، به گفته وزارت منابع طبیعی چین، ارزش افزوده صنایع دریایی در حال ظهور از سال 2015 دو برابر شده است.

طبق گزارش کمیسیون تنظیم مقررات بانکی و بیمه چین، تا پایان سال گذشته، مانده وام برای تولید تجهیزات مهندسی فراساحل، نمک‌زدایی آب دریا، خدمات زیست محیطی دریایی و سایر زمینه‌ها نسبت به سال گذشته 28.3 درصد افزایش یافته است.

بیمه برای ثبات اقتصادی

بیمه‌گران و بیمه‌گران اتکایی هم برای کسب‌وکارهای دریایی و هم برای دولت‌های محلی و مرکزی شریک هستند و حفاظت طولانی‌مدت موثری از دارایی‌های طبیعی را فراهم می‌کنند و امکان عملیات قابل اعتماد را برای کسب‌وکارهای دریایی فراهم می‌کنند.

شرکت هایی مانند Swiss Re با محافظت از دارایی ها،  کسب و کارها و بهینه سازی بودجه دولتی و ایجاد ثبات مالی کمک می کنند. این تخصص در بیمه دریایی به توسعه اصول پوزیدون برای بیمه دریایی در سال 2021 کمک کرد که از کربن زدایی صنعت کشتیرانی حمایت می کند.

این دانش و تخصص می تواند به کسب و کارها و دولت چین در مدیریت ریسک در طول گذار به اصول مالی آبی کمک کند. وجود برنامه های بیمه قوی کمک می کند تا تأثیر رویدادهای نامطلوب بر تنوع زیستی، خدمات زیست محیطی و فعالیت های تجاری مرتبط با انواع کسب و کاربه حداقل برسد. با به اشتراک گذاری داده ها، می توانیم از بینش عمیق تر، توسعه محصول و نوآوری پشتیبانی کنیم.

Swiss Re  نقش مهمی در توسعه اولین برنامه بیمه تولید ناخالص اکوسیستم (GEP) چین در سال گذشته ایفا کرد – برای غرق‌های کربن تالاب در پارک تالاب ملی خلیج هانگژو در منطقه نینگبو، که اکنون بهشتی برای پرندگان مهاجر و حشرات است . سینک های کربن دی اکسید کربن را از جو جذب می کنند و برای سلامت سیاره حیاتی هستند.

در این پروژه، این شرکت با استفاده از الگوریتم‌های مدل ریسک کشاورزی و مدل‌سازی کلان داده، بستر ریسکی را فراهم کرد که ارتباط بین بلایای طبیعی بزرگ و ارزش محصولات زیست‌محیطی را ایجاد می‌کند. این نمونه بارز این است که چگونه مشارکت بین دولت، بیمه، بانکداری و مدیریت تالاب به دستیابی به اهداف بی طرفی کربن کمک می کند.

چین با سرمایه گذاری هنگفت در حفاظت از زیستگاه های دریایی خود، گام های مهمی را به سوی اقتصاد آبی برمی دارد که رشد اقتصادی را با انعطاف پذیری زیست محیطی متعادل می کند. در حالی که جهان چالش های تغییر آب و هوا و نیاز فوری به حفظ محیط زیست را دنبال می کند، نمونه هایی مانند چین نشان می دهد که چگونه همکاری بین دولت و جامعه مالی به حفاظت از اقیانوس های ما برای نسل های آینده به کسب و کارها کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *