4 مرحله ای که کسب و کارها می توانند برای رفع ابهام از انتقال عادلانه انرژی بردارند

اولین رویداد هفتگی برای شبکه سای در حوزه انرژی

ما نمی‌توانیم سیستم انرژی فردا را بدون در نظر گرفتن و مدیریت دقیق تأثیرات تغییر بر مردم امروز طراحی کنیم.
ما باید سوخت های فسیلی را به تدریج کنار بگذاریم و انرژی های تجدیدپذیر را به طور گسترده افزایش دهیم تا سیستم انرژی پاک، انعطاف پذیر، قابل اعتماد، ایمن و پایدار بسازیم.
انتقال عادلانه انرژی برای مردم، تجارت و کره زمین خوب است، برای کمک به شرکت‌ها در این سفر، BSR، تیم B و ائتلاف تجاری We Mean پلتفرم منابع Just Transition را راه‌اندازی کرده‌اند.

سیستم انرژی آینده را تصور کنید. چه چیزی به ذهن می رسد؟ ممکن است به انرژی خورشیدی و بادی، برق رسانی گسترده، فناوری شبکه هوشمند، خطوط انتقال ارتقا یافته، ذخیره انرژی طولانی مدت یا وسایل نقلیه الکتریکی فکر کنید. همچنین ممکن است به جهانی امیدوار باشید که همه به انرژی پاک دسترسی داشته باشند و بتوانند از پس آن برآیند، جهانی که در آن کارگران انرژی در مشاغل سبز و مناسب به کار گرفته می‌شوند، جایی که خانه‌ها به خوبی عایق‌بندی شده و انرژی کارآمد هستند، جایی که هوای پاک‌تری تنفس می‌کنیم و جوانان احساس می‌کنند. نسبت به آنچه در آینده در انتظار شماست مطمئن باشید.

دنیای ما باید به سرعت تغییر کند. ما نمی‌توانیم سیستم انرژی فردا را بدون در نظر گرفتن و مدیریت دقیق تأثیرات تغییر بر مردم امروز طراحی کنیم. ما باید سوخت های فسیلی را به تدریج کنار بگذاریم و انرژی های تجدیدپذیر را به طور گسترده افزایش دهیم تا سیستم انرژی پاک، انعطاف پذیر، قابل اعتماد، ایمن و پایدار بسازیم. و، ما باید به گونه ای تغییر کنیم که اطمینان حاصل شود که مزایا و بارهای تلاش های کربن زدایی ما به طور عادلانه در جامعه تقسیم می شود. اینگونه است که ما همه افراد را وارد مرحله انتقال انرژی می کنیم و تا سال 2030 انتشار گازهای گلخانه ای را به نصف کاهش می دهیم.

دولت نقش مهمی دارد. تجارت هم همینطور. و در حالی که شرکت‌ها در سراسر جهان در حال ایجاد تحول اقتصادی، ایجاد شغل و سرمایه‌گذاری در راه‌حل‌های انرژی پاک هستند، نقش کسب‌وکار در ایجاد اقتصادی عادلانه‌تر و فراگیرتر هنوز به خوبی درک نشده است. با این حال، شرکت‌ها زمانی می‌توانند بازیگران تغییرات اجتماعی مثبت به سمت صفر خالص باشند که در مورد نحوه تعاملشان با سهامداران تحت تأثیر استراتژیک و عمدی باشند.

چگونه انجام می شود
بیایید یک مثال بزنیم. در سال 2015، Enel، شرکت انرژی ایتالیایی، متعهد شد تا سال 2050 کربن خنثی شود. اندکی پس از آن، پروژه Future-e خود را برای تعطیلی و تغییر کاربری 23 نیروگاه سوخت فسیلی در ایتالیا تا سال 2030 آغاز کرد. از طریق یک فرآیند مستقیم و مشارکت فعال کارگران، جوامع و دولت محلی، شرکت درک درستی از زمینه ای که در آن فعالیت می کرد ایجاد کرد و راه حل های پایداری را برای تبدیل مجدد نیروگاه های از کار افتاده با کارخانه هایی که تحت تأثیر قرار می گرفتند طراحی کرد. انل با اتحادیه‌های کارگری بر سر توافق‌نامه‌های انتقال عادلانه به توافق رسید و اطمینان حاصل کرد که کارگران حفظ، آموزش مجدد و استخدام خواهند شد.

4 مرحله برای شروع سریع انتقال انرژی
پروژه Future-e Enel یک مثال مجزا نیست. بسیاری از شرکت ها در حال انجام اقداماتی برای مدیریت اثرات انتقال کم کربن خود بر نیروی کار، مشتریان، جوامع محلی و جامعه به طور کلی هستند. به هر حال، این هسته اصلی حاکمیت شرکتی خوب و کاری است که شرکت ها همیشه انجام داده اند: نگاه به آینده و تلاش برای انطباق برای اطمینان از انعطاف پذیری و سودآوری بلندمدت. اما همه شرکت ها ارزش یک رویکرد جامع و یکپارچه برای برنامه ریزی صرفاً انتقال انرژی را درک نکرده اند. در ائتلاف We Mean Business ما چهار مرحله را برای کمک به شرکت‌ها برای شروع کار تعیین کرده‌ایم:

 1. جاه طلبی شرکت خود را تعیین کنید
  تعهد خود را نسبت به انتقال عادلانه به صفر خالص در بالاترین سطح شرکت خود درک و تأیید کنید. تعهد خود را در داخل و خارج به عنوان اولین گام برای جاسازی یک انتقال انرژی عادلانه در استراتژی و عملیات شرکت خود به اشتراک بگذارید.

درک درستی از بافت اجتماعی که شرکت شما در آن فعالیت می‌کند، از جمله اینکه چگونه برنامه اقدام انتقال آب و هوا ممکن است به توسعه اقتصادی مناطقی که شرکت شما در آن‌ها فعالیت تجاری دارد کمک کند، و متعهد به توسعه راه‌حل‌های مشترک با سهامداران متاثر شوید.

به عنوان مثال، 27 شرکت بزرگ از سراسر بخش‌های انرژی و صنعتی، تعهد تیم B Just Transition و Decent Jobs را امضا کرده‌اند و متعهد می‌شوند در هر کشوری که در آن فعالیت می‌کنند، مشاغل سبز مناسب ایجاد کنند و از انتقال انرژی عادلانه اقتصاد جهانی حمایت کنند.

 1. ارائه از طریق عمل
  در گفتگوی اجتماعی شرکت کنید تا اطمینان حاصل کنید که کارگران به طور مداوم در مورد برنامه‌ها و ابتکارات انتقال شرکت شما به خوبی آگاه هستند و با آنها مشورت می‌شود. آن‌ها سپس می‌توانند از فرصت‌هایی که با انتقال خالص صفر شرکت شما به ارمغان می‌آورد، مانند دسترسی به مهارت‌های جدید، برنامه‌های آموزشی و فرصت‌های شغلی سود ببرند.

برای گوش دادن به نیازهای گروه هایی که ممکن است تحت تاثیر برنامه انتقال شرکت شما قرار بگیرند، با ذینفعان خارجی مشورت کنید و با آنها مشورت کنید.

برای پیشبرد یک انتقال عادلانه انرژی، یک برنامه زمان‌بندی شده با نقاط عطف موقت را ایجاد و اجرا کنید. با تعیین نقش‌ها و مسئولیت‌های روشن برای انتقال عادلانه انرژی در شرکت خود، حاکمیت شرکتی خوبی را ایجاد کنید و کارمندان را در وظایف مرتبط آموزش دهید.

نیروی کار خود را از طریق مهارت آموزی مجدد، ارتقاء مهارت و پشتیبانی برای استقرار مجدد آماده کنید.

به عنوان مثال، در اسپانیا بسته شدن دو کارخانه آخر زغال سنگ ایبردرولا با سرمایه گذاری قابل توجه این شرکت در پروژه های انرژی تجدیدپذیر برای احیای فعالیت های صنعتی در مناطق آسیب دیده همراه شد. تحت اتحاد Exiom-Iberdrola، اولین کارخانه تولید ماژول های فتوولتائیک در اسپانیا و یکی از اولین کارخانه ها در مقیاس صنعتی در اروپا، باید در سال 2023 عملیاتی شود و بیش از 100 شغل مستقیم ایجاد کند و امنیت تامین انرژی های تجدید پذیر را افزایش دهد. زنجیره ارزش و به عنوان یک محرک برای توسعه صنعتی محلی عمل می کند.

 1. وکیل
  اطمینان حاصل کنید که تعهد شما به یک گذار عادلانه در داخل، از جمله توسط رهبری اجرایی شما، رعایت می شود. تعهد خود را منتشر کنید و فرآیندهای خود را برای حمایت و لابی بررسی کنید تا مطمئن شوید که شرکت شما به طور مسئولانه با سیاست گذاران برای ایجاد یک محیط سیاست هوادار آب و هوا که با اهداف انتقال عادلانه انرژی همسو باشد، درگیر می شود.

به طور عمومی از بسیج شبکه خود و کارفرمایان و سازمان های عضویت تجاری خود دفاع کنید. برای حمایت از سیاست‌های توانمندساز در سطوح ملی و بین‌المللی، از دسترسی جمعی سازمان‌های مدافع، مانند ائتلاف We Mean Business استفاده کنید.

Enel حامی سرسخت انتقال عادلانه به سمت آینده انرژی های تجدیدپذیر است. در طرح انتقال عادلانه خود، این شرکت چهار حوزه سیاستی کلیدی را که از طریق فعالیت‌های حمایتی ترویج می‌کند، ترسیم می‌کند: حفاظت از رقابت صنعتی، حفاظت از اشتغال، مدیریت تأثیرات بر صورت‌حساب‌های آب و برق و توانمندسازی مشتریان.

 1. پاسخگو باشید
  سرمایه گذاران و سایر ذینفعان به طور فزاینده ای از شرکت ها انتظار دارند که اقداماتی را که برای دستیابی به یک انتقال عادلانه انرژی انجام می دهند در برنامه های اقدام انتقال آب و هوا افشا کنند. توضیح دهید که چگونه طرح انتقال شرکت شما به توسعه اقتصادی مناطقی که در آن فعالیت می کند و سایر مسائل توسعه مانند نابرابری، جنسیت و دسترسی به انرژی کمک می کند. همچنین می‌توانید برای اطمینان از شفافیت، مسئولیت‌پذیری بیشتر و تسهیل یادگیری همتایان، «طرح انتقال عادلانه» اختصاصی ایجاد و منتشر کنید.

پس از انتشار استراتژی انتقال عادلانه خود در اواخر سال 2020، SSE اخیراً گزارشی از پیشرفت را به اشتراک گذاشت که اقدامات را بررسی کرده و در برابر تعهدات انتقال عادلانه شرکت گزارش داده است. این گزارش مورد استقبال سرمایه گذاران قرار گرفت و به عنوان نمونه خوبی از چگونگی اطمینان از مسئولیت پذیری بیشتر شرکت ها برای یک انتقال عادلانه در نظر گرفته شد.

شروع کن!
یک انتقال عادلانه انرژی برای مردم و کره زمین و همچنین برای تجارت خوب است. برای کمک به شرکت‌ها در این سفر، BSR، تیم B و We Mean Business Coalition اخیراً پلتفرم منابع Just Transition را منتشر کرده‌اند. لطفاً از راهنمای گام به گام این جعبه ابزار استفاده کنید تا شرکت خود را در سفر تازه خود راه اندازی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *