‌تأمین مالی شرکت‌ها از بازار سرمایه غیرتورمی و ارزان‌تر از بانک است

تابلو بورس

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه کسب و کارهای نوین جوانان وندا به نقل از خبرگزاری فارس، میثم فدایی امروز در پانزدهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه در جمع خبرنگاران در مورد تامین مالی از طریق بازار سرمایه، اظهار داشت: با توجه به شعار سال مبنی بر مهار تورم و رشد اقتصادی، برای رسیدن به رشد اقتصادی نیاز به تامین مالی غیرتورمی است.

وی افزود: ‌تأمین مالی از طریق بازار سرمایه و شرکت‌های تامین سرمایه، هم غیرتورمی است و هم نسبت به شبکه بانکی ارزان‌تر و آسان‌تر انجام می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: در زمینه تأمین مالی از بازار سرمایه، امروز نسبت به سال‌های قبل فرهنگ‌سازی بهتری صورت گرفته و شرکت‌های بزرگ با انتشار اوراق و ابزارهای مختلف می‌توانند اقدام به تامین مالی از بازار سرمایه اقدام کنند.

فدایی از ویژگی‌های مهم تامین مالی از بازار سرمایه را هم مبالغ بالا، هم تامین سرمایه بلندمدت و هم غیرتورمی و ارزان‌تر اشاره کرد و گفت: امسال شرکت‌های بزرگ مانند فولاد مبارکه، ایران‌خودرو، همراه اول، مخابرات و مدیران‌خودرو در نظر دارند از طریق بازار سرمایه تامین مالی انجام دهند.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: میانگین حجم تامین مالی هر یک از این شرکت‌ها بیش از هزار میلیارد تومان است که برای شرکت‌های یادشده غیر از خودرویی‌ها، این منابع صرف پروژه‌های عمرانی شرکت‌ها می‌شود، اما در مورد شرکت‌های خودروساز با توجه به اینکه قیمت دستوری در این شرکت‌ها موجب زیان آنها شده است، مبالغ جمع‌آوری‌شده صرف تمدید بدهی‌های قبلی و معوقات شرکت‌های خودروساز به قطعه‌سازان می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا مشکلات ضمانت برای تامین مالی از بازار سرمایه حل شده است؟ گفت: یکی از  چالش‌های تامین سرمایه در سال‌های قبل رکن ضامن بود، اما بانک مرکزی برای بانک‌ها سقف اعتباری در نظر گرفت که بانک‌ها در این سقف اعتباری می‌توانند ضامن شرکت‌های ناشر اوراق برای تامین مالی شوند.

به گفته فدایی، برای تسهیل در تامین مالی شرکت‌ها از بازار سرمایه، سازمان بورس فرایندهای زائد را حذف کرده و شرکت‌هایی که با حسابرسی صورت‌های مالی خود بخواهند به تامین مالی بپردازند، ظرف 3 تا 4 ماه می‌توانند با انتشار اوراق به تامین مالی از بازار سرمایه اقدام کنند.

به گزارش فارس، امروز و در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه، از یک صندوق با درآمد ثابت‌ با حضور مدیرعامل فرابورس ایران و عضو هیات مدیره بورس تهران رونمایی شد، این صندوق‌ شنبه آینده در بازار سرمایه عرضه اولیه می‌شود که حداقل سرمایه آن 150 میلیارد و حداکثر 750 میلیارد تومان خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *