دانشمندان یک کپسول تصویربرداری آندوسکوپی قابل کنترل ساختند

دانشمندان یک کپسول تصویربرداری آندوسکوپی قابل کنترل ساختند

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه کسب و کارهای نوین جوانان وندا به نقل از دیجیاتو، کپسول‌های آندوسکوپی خوراکی که می‌توانند از دستگاه گوارشی انسان‌ها فیلم‌برداری کنند، از مدت‌ها قبل وجود داشته‌اند، اما فعالیت آن‌ها به شدت محدود بوده و توسط پزشکان قابل کنترل نیستند و برای حرکت، کاملاً به نیروی جاذبه و سیستم گوارشی متکی هستند. حالا محققان دانشکده پزشکی و علوم بهداشت «دانشگاه جرج واشنگتن» (GW) با توسعه یک کپسول که امکان کنترل از راه دور را فراهم می‌کند، این محدودیت را برطرف کرده‌اند.

با این فناوری، پزشکان می‌توانند یک کپسول ویدیویی مینیاتوری به نام NaviCam را در سراسر سیستم گوارشی بیماران هدایت کنند تا قسمت‌های دارای مشکل آن را مشخص کرده و از آن عکس‌برداری کنند. برای حرکت کپسول نیز از آهنربای خارجی و جوی‌استیک‌هایی به سبک دستگاه‌های بازی استفاده شده است.

«اندرو ملتزر»، استاد اورژانس دانشکده پزشکی و علوم بهداشتی GW توضیح می‌دهد:

«آندوسکوپی سنتی یک روش تهاجمی برای بیماران است، ناگفته نماند که به دلیل نیاز به بیهوشی و مرخصی از کار، پرهزینه است. کپسول‌های قابل‌کنترل به‌صورت مغناطیسی می‌توانند به‌عنوان یک راه سریع و آسان برای غربالگری مشکلات سلامتی دستگاه گوارش فوقانی مانند زخم یا سرطان معده استفاده شوند.»

مزایا و قابلیت‌های کپسول آندوسکوپی جدید

ملتزر و همکارانش، مطالعه‌ای را با 40 نفر انجام داده‌اند که براساس آن گفته شده پزشکان می‌توانند با دقت 95 درصد، کپسول را در تمام قسمت‌های اصلی معده کنترل کنند. علاوه‌براین، بیماران همچنین تحت یک آندوسکوپی سنتی نیز قرار گرفتند تا پزشکان متوجه شوند که کپسول آن‌ها هیچ ضایعه پرخطری نداشته باشد.

با توجه به اینکه دوربین ساخته‌شده می‌تواند خونریزی، التهاب و زخم‌ها را تشخیص دهد، مزایای بالقوه زیادی برای بیماران متفاوت دارد. همچنین می‌تواند فیلم‌ها و تصاویر خود را به‌طور خودکار برای بررسی بیشتر به خارج از محدوده منتقل کند. در مطالعه محققان گفته شده است که استفاده از کپسول هیچ خطری برای سلامت بیماران به همراه ندارد، هرچند از آن نمی‌توان برای بافت‌برداری استفاده کرد؛ زیرا در داخل بدن تجزیه می‌شود.

روند آزمایش این کپسول هنوز در مراحل اولیه خود قرار دارد و محققان قصد دارند در آینده آن را با بیماران بیشتری آزمایش کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *