اخبار و اطلاعیه ها

درباره سینرژی یا هم افزایی در کسب و کار بیشتر بدانید

سینرژی

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه کسب و کارهای نوین جوانان وندا:

در این مطلب توضیح می‌دهیم معنی سینرژی (Synergy) چیست و انواع، زمینه‌های مححق شدن آن و به طور کلی پدیده‌ی هم افزایی را بررسی می‌کنیم.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از کاربوم، آیا با سیترژی یا هم افزایی آشنایی دارید؟ هم افزایی در حوزه‌های مختلف به خصوص ادغام در کسب و کار وجود دارد. زمانی که چند منبع در کنار هم قرار گرفته‌اند و یک منبع جدید را به وجود می‌آورند هم افزایی اتفاق افتاده است.

سینرژی چیست؟

ابتدا توضیح می‌دهیم معنی سینرژی چیست. سینرژی که در فارسی به آن هم افزایی نیز می‌گویند، مفهومی است که اذعان دارد ارزش ترکیبی و عملکرد دو شرکت بیشتر از مجموع آن‌ها بطور مجزا خواهد بود. 

سینرژی اصطلاحی است که بیشتر در زمینه‌ی ادغام و مالکیت (Mergers and Acquisitions) استفاده می‌شود. در اغلب مواقع هم افزایی یا منفعت مالی بالقوه‌ای که از طریق ادغام شرکت‌ها به دست می‌آید، عاملی تعیین‌کننده در ادغام شرکت‌هاست.

نکات کلیدی

  • هم افزایی بیان‌کننده‌ی این است که ارزش و عملکرد دو شرکت با یک‌دیگر بیشتر از مجموع ارزش مجزای آن‌ها خواهد بود؛
  • اگر دو شرکت بتوانند باهم ادغام شوند تا بازده بیشتری داشته‌باشند، نتیجه‌ی آن چیزی است که گاهی اوقات از آن به عنوان ادغام سینرژی یاد می‌شود؛
  • سینرژی مورد انتظار حاصل از ادغام را می‌توان به عوامل مختلفی مانند افزایش درآمد، ترکیب استعداد‌ها و فناوری‌ها و کاهش هزینه‌ها نسبت داد؛
  • یک شرکت علاوه بر ادغام با شرکتی دیگر، می‌تواند با ترکیب محصولات یا بازارها نیز سینرژی ایجاد کند، مانند زمانی که یک شرکت محصولات شرکت دیگری را به فروش می‌رساند تا بازده و درآمد را افزایش دهد؛
  • شرکت‌ها همچنین می‌توانند با راه‌اندازی گروه‌های کاری میان‌رشته‌ای که تیم‌ها در آن‌ها برای افزایش بهره وری و نوآوری با یک‌دیگر همکاری می‌کنند، به سینرژی بین بخش‌های مختلف دست یابند.

سینرژی چه اهداف و نتایجی را دنبال می‌کند؟

ادغام و مالکیت با هدف بهبود عملکرد مالی شرکت سهامداران انجام می‌شود. دو کسب‌وکار می‌توانند ادغام شوند تا یک شرکت را تشکیل دهند و قادر به دستیابی به درآمد بیشتر باشند، یا شرکتی ایجاد کنند که بتواند فرایندهای اضافی را حذف یا ساده‌سازی کند و درنتیجه، هزینه‌ها را کاهش دهد.

بنابر این اصل، هم افزایی بالقوه در طول فرایند ادغام و مالکیت بررسی می‌شود. اگر دو شرکت بتوانند با هم ادغام شوند تا سود و بازده بیشتری داشته‌باشند، نتیجه‌ی آن ادغام سینرژی خوانده می‌شود.

اگر قیمت سهام پس از ادغام شرکت به دلیل اثر سینرژی افزایش یابد، سهامداران سود خواهند برد. سینرژی مورد انتظار حاصل از ادغام را می‌توان به عوامل مختلفی از جمله افزایش درآمد، ترکیب استعدادها و فناوری‌ها و نیز کاهش هزینه در سازمان نسبت داد. حال که با معنی سینرژی آشنا شدیم، در بخش بعد نیز شرح می‌دهیم انواع Synergy چیست.

انواع سینرژی چیست؟

علاوه بر ادغام با یک شرکت دیگر، یک شرکت ممکن است با ترکیب محصولات یا بازارها نیز سینرژی ایجاد کند. به عنوان مثال، یک کسب‌وکار خرده فروشی که لباس مجلسی می‌فروشد، می‌تواند برای افزایش درآمد خود فروش محصولات زیتنی مانند جواهرات یا کیف را هم به کالاها و کارهای خود اضافه کند.

نکته: این اتفاق می‌تواند منفی نیز باشد. سینرژی منفی زمانی اتفاق می‌افتد که ارزش واحدهای ترکیبی کم‌تر از ارزش هر واحد به طور مستقل باشد. این شرایط می‌تواند زمانی حاصل شود که شرکت‌های ادغام شده مشکلاتی نظیر تفاوت زیاد در سبک های رهبری و فرهنگ سازمانی داشته‌باشند.

علاوه بر این‌ها یک شرکت می‌تواند با تشکیل کارگروه‌های میان‌رشته‌ای که در آن هر یک از اعضای تیم مجموعه مهارت یا تجارب منحصربه‌فردی را ارائه می‌دهند، به سینرژی دست یابد. برای مثال تیم توسعه‌ی محصول می‌تواند متشکل از بازاریابان، تحلیل‌گران و کارشناسان تحقیق و توسعه (R&D) باشد.

تشکیل این تیم باعث خواهد شد كه ظرفیت و گردش کار افزایش يابد و در نهایت محصولی طراحی شود که نسبت به انجام کارهای افراد به شکل انفرادی و جداگانه‌ نتیجه‌ای بهتر را ارائه می‌دهند.

ملاحظات ویژه

هم افزایی در ترازنامه‌ی شرکت و حساب دارایی‌های نامشهود آن بروز می‌یابد. دارایی‌های نامشهود نشان‌دهنده‌ی بخشی از ارزش تجاری‌ای است که نمی‌توان آن را به سایر دارایی‌های تجاری نسبت داد. نمونه‌هایی از آن عبارتند از: آگاهی از برند، حق مالکیت، سرمایه‌های فکری و رابطه مطلوب با مشتری.

هم افزایی شاید لزوما ارزش پولی نداشته‌باشد اما می‌تواند هزینه‌های فروش را کاهش دهد و حاشیه سود یا توسعه‌های آتی را افزایش دهد. برای این‌که سینرژی بر ارزش پولی اثر بگذارد، باید جریان‌های نقدی بیشتری  نسبت به دارایی‌های موجود  ایجاد کند، نرخ‌ رشد را بالاتر از میزان انتظار ببرد، دوره‌های رشد طولانی‌تری ایجاد کند و هزینه‌‌های تامین مالی کم‌تری داشته‌باشد.

مثال‌هایی از دنیای واقعی

در سال ۲۰۲۱، شرکت ترمو فیشر ساینتیفیک (Thermo Fisher Scientific)، تولیدکننده و تامین‌کننده‌ی ابزارها، تجهیزات، نرم‌فزار، خدمات و مواد مصرفی، اقدام به خریداری شرکت ارائه‌‌دهنده‌ی خدمات تحقیقات بالینی PDD کرد.

ترمو فیشر، شرکت PPD را با قیمت ۴۷ دلار برای هر سهم و با یک معامله‌ی تمام‌نقد به ارزش ۱۷.۴ میلیون دلار خریداری کرد. انتظار می‌رود که ترمو فیشر از طریق این معامله، طی سه سال آینده به سینرژی به ارزش ۱۲۵ میلیون دلار دست یابد که شامل حدود ۷۵ میلیون دلار سینرژی هزینه و ۵۰ میلیون دلار درآمد عملیاتی از طریق سینرژی مرتبط با درآمد می‌شود.

سینرژی پدیده‌ای مثبت است یا منفی؟

هم افزایی به طور کلی، مثبت است. مورد انتظار است که تلاش‌های ترکیبی دو یا چند شرکت بیشتر از مجموع آن اجزا به طور مستقل باشد. با این حال، اگرچه ممکن است هدف تجاری شرکت‌ها از پیوستن نیروها دستیابی به هم افزایی باشد، اما نتیجه‌ی نهایی اغلب فاقد سینرژی است و این تلاش‌ها را به هدر می‌دهد

سینرژی در چه زمینه‌هایی محقق می‌شود؟

سینرژی اصولا در سه حوزه‌ی درآمدی، هزینه‌ای و مالی تحقق می‌یابد. هم افزایی درآمدی، افزایش درآمد برای طرفین را به دنبال دارد. سینرژی هزینه منجر به کاهش هزینه‌ها می‌شود و سینرژی مالی بهبود کلی امور مالی، مانند نرخ بهره‌ی پایین‌تر بدهی‌ها را به ارمغان می‌آورد.

سینرژی محل کار چیست؟

سینرژی در محل کار زمانی اتفاق می‌افتد که کارمندان برای ایجاد تجربه‌ی کاری پربازده‌تر با یک‌دیگر همکاری ‌کنند. این حالت می‌تواند شامل حوزه‌هایی مانند بازخورد، اهداف مشخص و دقیق، پاداش مبتنی بر عملکرد و یا کار تیمی کلی برای مقابله با مشکلاتی باشد که انجام آن‌ها با همکاری یک‌دیگر تاثیرگذارتر از انجام آن به‌تنهایی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.