«سامانه جامع شرکت‌های دانش‌بنیان» با هدف دسترسی آزاد به اطلاعات راه‌اندازی خواهد شد

دانش بنیان

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه کسب و کارهای نوین جوانان وندا:

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور از راه‌اندازی «سامانه جامع شرکت‌های دانش‌بنیان» تا ابتدای سال آینده با هدف تسهیل دسترسی به اطلاعات، شبکه‌سازی و توسعه بازار این شرکت‌ها خبر داد.

روح الله دهقانی فیروزآبادی روز (یکشنبه) در نخستین همایش تجارت فناوری به نقش ارتباطی و راهبردی کارگزاران تجارت فناوری در توسعه بازار شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: مهم‌ترین رکن یک زیست‌بوم دانش‌بنیان، کارگزارهای تجارت فناوری هستند و همان‌گونه که شبکه‌های انتقال انرژی باوجود تجهیزات گران‌قیمت و پیشرفته، بدون وجود خطوط انتقال دهنده ناکارآمد هستند، کارگزاران تجارت فناوری هم در حوزه توسعه بازار شرکت‌های دانش‌بنیان چنین اهمیتی دارند؛ اما این نقش انتقال دهنده، هنوز تحقق نیافته است و باید به نقش کارگزاران تجارت فناوری در زنجیره‌های اقتصاد دانش‌بنیان توجه جدی شود.

وی با بیان اینکه اهمیت کارگزاری علم و فناوری کمتر از اهمیت خطوط انتقال نیرو نیست‌ بر ضرورت ایفای نقش کارگزاران تجارت فناوری در عرصه ارتباط صنعت و دانشگاه تأکید کرد و افزود: در مصاحبه‌ای مطرح کردم که با ارتباط مستقیم صنعت و دانشگاه مخالف هستم و در آن گفت‌وگو، تبیین و تحلیل کردم که کشور برای تحقق ارتباط صحیح و اثربخش عرصه‌های دانش و صنعت به یک شبکه کارگزاری فعال و کارآمد نیاز دارد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور با یادآوری اینکه تجارت فناوری با تجارت محصول و راهکار فناورانه متفاوت است، ادامه داد: تجارت فناوری عمدتاً با فناوران، پژوهشکده‌ها، دانشگاه‌ها و تولیدکنندگان فناوری در TRL هفت، هشت و ۹ و تجارت محصول و راهکار فناورانه به شکل دیگری اتفاق می‌افتد.

دهقانی فیروزآبادی تصریح کرد: اقتصاد مسکن نسبت به سایر اقتصادها در کشور پویاتر و مردمی‌تر است، فرض کنیم از فردا بنگاه های املاک را از اقتصاد مسکن حذف کنیم. اگر بخواهیم خانه‌ای را خریداری کنیم، باید در خانه‌ها را بزنیم و پرس و جو کنیم، در حقیقت بدون وجود بنگاه‌های معاملات املاک، اقتصاد مسکن به طور کامل از بین می‌رود. در واقع بنگاه‌ها که نقش واسطه‌ را ایفا می‌کنند نقشی بسیار مهم دارند و اگر این نقش از اقتصاد مسکن حذف شود، شاهد از بین رفتن این حوزه اقتصاد خواهیم بود.

وی ادامه داد: اما پرسش اینجاست که آیا در صورت نبود کارگزاران تجارت فناوری، اقتصاد دانش‌بنیان متلاشی می‌شود؟ پاسخ خیر است که این واقعیت نشان می دهد یک بخش از این زنجیره مشکلی وجود دارد و می‌بایست نقش کارگزاران تجارت فناوری به درستی بازتعریف شود.

رییس بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: تخصص و شناخت فضای بازار کسب و کار دانش‌بنیان و صنعت، لازمه اثربخشی کارگزاران تجارت فناوری است، سطح دانش، تخصص و تجربه کارگزاران تجارت فناوری باید ارتقا پیدا کند. همچنین باید روش های کارگزاری مورد استفاده کارگزاران تجارت در عرصه فناوری، منطبق با پیچیدگی و سطح اهمیت کار در این حوزه، روزآمد و کارآمد باشد. کارگزار تجارت فناوری باید از سطح دانش، تخصص و تجربه مطلوبی برخوردار بوده و به تکنیک‌های اثربخش و روزآمد کارگزاری آگاه باشد.

دهقانی فیروزآبادی، راه‌اندازی سامانه جامع شرکت‌های دانش‌بنیان را گامی در مسیر توسعه بازار و شبکه‌سازی میان عرضه و تقاضای محصولات و خدمات دانش‌بنیان دانست و گفت: با حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری ، امسال سامانه جامع شرکت های دانش بنیان راه اندازی می شود تا دسترسی به اطلاعات جامع این شرکت‌ها، برای فعالان زیست‌بوم فناوری و نوآوری و صنعت تسهیل شود.

وی یادآور شد: تمامی شرکت های دانش بنیان در این سامانه صفحه اختصاصی دارند و مشخصاتشان درج شده است. این سامانه دسترسی آزاد و شفاف به اطلاعات همه شرکت‌های دانش بنیان را تسهیل خواهد کرد. اگر امروز نظام کارگزاری تجارت فناوری ما از ضعف دسترسی به اطلاعات آسیب می‌بیند، به کمک این سامانه یکی از ضعف‌های این حوزه یعنی مشکل دسترسی به اطلاعات حل خواهد شد.

معاون علمی رییس جمهور افزود: معتقدم اگرچه حمایت دولت و دستگاه‌ها کمک کننده است، اما کارگزاری تجارت فناوری، همچون بنگاه‌های معاملات املاک با کمک ابزارهای کارآمد پیش می رود.

دهقانی فیروزابادی با تأکید بر سامان‌دهی دقیق و مبتنی بر تسهیل‌گری و تخصیص ابزارهای کارآمد به کارگزاران تجارت فناوری گفت: معتقدم اگر می خواهیم کارگزاران شکل بگیرند ضمن آن که باید صاحب تجربه باشند و به طور تخصصی در منطقه و حوزه خود فعالیت کنند، باید از ابزارهای کارآمد برخوردار باشند. یک سری ابزارهای تنظیم‌گری و حکمرانی توسط دولت در اختیار این بنگاه ها قرار گرفته تا نفع مشتری و فروشنده را تامین کرده و جذابیت لازم را ایجاد کند.

براساس اعلام معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، نخستین همایش تجارت فناوری امروز با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور و جمعی از کارگزاران تجارت فناوری برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *