قطعات پالایشگاهی ایران در حجم انبوده راهی ونزوئلا می‌شود

جواد اوجی

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه کسب و کارهای نوین جوانان وندا به نقل از خبرگزاری موج، وزیر نفت از صادرات بیش از دو میلیون و ۸۰۰ هزار قطعه پالایشگاهی به ونزوئلا خبر داد و گفت: در حوزه انرژی اسناد بسیار مهمی در بخش بالادست و پایین‌دست بین ایران و ونزوئلا امضا شده است.

جواد اوجی با بیان این‌که کشور ونزوئلا دارای بالاترین ذخائر نفتی در جهان است به طوری که ۱۷.۵ درصد ذخائر اثبات شده نفت در جهان مربوط به این کشور است، اظهار کرد: ظرفیت و پتانسیل‌های خوبی در این کشور وجود دارد.

وی ادامه داد: در این کشور، چهار پالایشگاه وجود دارد که ظرفیت پالایشی آن یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت در روز است اما متاسفانه به دلیل تحریم‌ها و رفتن نیروهای متخصص مغفول ماندند.

وزیر نفت با بیان این‌که خوشبختانه با ورود دولت سیزدهم فعالیت‌ها را در بحث توسعه حوزه انرژی نفت، گاز، صادرات، نفت، میعانات گازی و استفاده از ظرفیت نصب شده  ونزوئلا را شروع کردیم، گفت: خوشبختانه بیش از دو میلیون و ۸۰۰ قطعه پالایشگاهی از طریق سازندگان ایرانی، پیمانکاران توانمند به پالایشگاه‌های ونزوئلا ارسال کردیم و بخش زیادی از ظرفیت پالایشی نصب شده ونزوئلا که به دلیل تحریم‌ها مغفول مانده بود را احیاء کردیم.

اوجی با تاکید بر این‌که در بحث احیای پالایشگاه‌های فراسرزمینی اقدامات خوبی شد و روز گذشته نیز اسناد خوبی به امضاء رسید، گفت: در حوزه مجتمع‌های پتروشیمی با توجه به این‌که نزدیک ۱۲ میلیون تن ظرفیت نصب شده در این کشوربه خصوص آمونیاک، اوره، پلی‌اتیلن وجود دارد که آن هم به دلیل تحریم‌ها مغفول مانده است.

وی اضافه کرد: روز گذشته قراردادهای مهمی که امضاء کردیم بعد از احیای پالایشگاه‌ها به سراغ پتروشیمی‌ها رفتیم تا با استفاده از توانمندی‌های خوبی که در بحث تجهیزات، کاتالیست‌ها و صدور خدمات فنی مهندسی وجود دارد مجتمع‌های پتروشیمی نصب شده وظرفیت بالقوه را به صورت مشارکت فعال کنیم و محصولات آن را در بازار عرضه خواهیم کرد.

به گفته وزیر نفت در بحث توسعه میادین نفتی نیز و همچنین در حوزه ترمینال نفتی پایانه‌های نفتی نیز ورود کردیم تا در زمانی کوتاه بتوانیم تخلیه بارگیری‌ها را انجام دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *