هر آنچه باید در مورد هوش مصنوعی در سال 2023 بدانید: 6 وبلاگی که باید بخوانید

هوش مصنوعی

علاقه به هوش مصنوعی مولد در سال 2023 با حدس و گمان های گسترده در مورد پیامدهای بالقوه مثبت و منفی آن افزایش یافت. نشست مدیریت هوش مصنوعی مجمع جهانی اقتصاد، 13 تا 15 نوامبر، میزبان 200 رهبر هوش مصنوعی برای بحث در مورد چالش‌ها، اشتراک‌گذاری دانش و تشکیل برنامه‌های عملیاتی مشخص خواهد بود. قبل از اجلاس، در اینجا شش داستان وجود دارد که باید بخوانید تا از هوش مصنوعی مطلع شوید. برنده شدن در مسابقات عکاسی، اختراع مواد جدید، دلیل کاهش 100 میلیارد دلاری ارزش بازار سهام، و شکست دادن قهرمانان مسابقات هواپیماهای بدون سرنشین جهان. اینها برخی از چیزهایی است که هوش مصنوعی در سال جاری به آن دست یافته است. اما همه با هوش مصنوعی مولد فروخته نمی شوند. نگرانی ها در مورد حریم خصوصی داده ها، امنیت شغلی، تعصب و اخلاقیات زیاد است و بحث در مورد همه این موضوعات ادامه دارد. نشست مدیریت هوش مصنوعی مجمع جهانی اقتصاد در 13 تا 15 نوامبر بیش از 200 رهبر هوش مصنوعی را گرد هم می آورد تا به مسائلی پیرامون تأثیرات هوش مصنوعی بر مشاغل، امنیت و اقتصاد رسیدگی کنند. در آستانه اجلاس، در اینجا شش گزارش وجود دارد که باید بخوانید تا از هوش مصنوعی مطلع شوید:

1.هوش مصنوعی چگونه بازار کار را تغییر می دهد؟ پیش بینی می شود که هوش مصنوعی میلیون ها شغل جدید ایجاد کند. گزارش آینده مشاغل مجمع جهانی اقتصاد در سال 2023 می گوید که متخصصان هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، تحلیلگران و دانشمندان داده ها و متخصصان تحول دیجیتال از جمله نقش هایی هستند که سریع ترین رشد را دارند. اما هوش مصنوعی همچنین می‌تواند میلیون‌ها نفر را از نقش‌هایشان جابجا کند. این نمی تواند جایگزین همه نقش ها شود , بعید است که هوش مصنوعی بتواند کارهایی را انجام دهد که به مهارت های انسانی مانند قضاوت، خلاقیت، مهارت فیزیکی و هوش هیجانی نیاز دارند. بنابراین، چه مشاغلی نمی تواند جایگزین هوش مصنوعی شود؟ نظرسنجی‌های انجام‌شده برای گزارش آینده مشاغل نشان می‌دهد که بیشترین رشد شغلی در سال‌های 2023-27 برای اپراتورهای تجهیزات کشاورزی، رانندگان کامیون‌های سنگین و اتوبوس، و معلمان آموزش حرفه‌ای خواهد بود. کارگران تعمیرات مکانیک و ماشین آلات در رتبه چهارم قرار دارند.

هر آنچه باید در مورد هوش مصنوعی در سال 2023 بدانید: 6 وبلاگی که باید بخوانید

2.هوش مصنوعی چگونه اقتصاد جهانی را تغییر می دهد؟ گروه مشاوره بوستون برای انجمن می نویسد که تأثیر فناوری بر رشد بهره وری در گذشته به طور مداوم اغراق شده است. آیا تحلیلگران با هوش مصنوعی مولد همین اشتباه را انجام می دهند؟ ظاهرا همینطور است. پیشرفت فناوری در دهه‌های اخیر نتوانسته است نرخ رشد را در اقتصادهای پیشرفته مانند ایالات متحده افزایش دهد زیرا فناوری تنها بخشی از تصویر است – رشد بهره‌وری باید رخ دهد تا مزایای اقتصادی واقعی را ببینیم.

هوش مصنوعی مولد وعده می دهد که بخشی از آن را تغییر دهد. اما برای سنجش معقول تاثیر آن، باید نگاه دقیق‌تری به مکانیسم‌هایی بیندازیم که فناوری را به رشد بهره‌وری گسترده تبدیل می‌کنند.

3.هوش مصنوعی چگونه بخش سلامت را متحول می کند؟ بیماری های همه گیر، افزایش بیماری های مزمن، نگرانی های مربوط به سلامت روان و جمعیت سالخورده – صنعت مراقبت های بهداشتی در کنار افزایش تقاضا برای مراقبت های بهداشتی با کیفیت بالا با چالش های متعددی مواجه است. با این حال، هوش مصنوعی و فناوری‌های یادگیری ماشینی در حال حاضر در زمینه‌هایی از توسعه داروها و واکسن‌ها گرفته تا بهبود تشخیص و درمان پزشکی، افزایش کارایی در سراسر سیستم مراقبت‌های بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. Saemoon Yoon و Amara Amadiegwu از اعضای انجمن از شش متخصص صنعت پرسیدند که چگونه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی را در حال تغییر نتایج سلامت جهانی می بینند.

4.چگونه هوش مصنوعی اعتماد به رسانه ها را از بین می برد؟ مینوس بانتوراکیس، رئیس صنعت رسانه، سرگرمی و ورزش در انجمن می‌پرسد چگونه می‌توانیم در عصر هوش مصنوعی و کاهش اعتماد، اکوسیستم‌های رسانه‌ای قابل اعتماد بسازیم. به نظر می رسد با دشواری های فراوان، نه تنها به این دلیل که اعتماد به رسانه های خبری در حال حاضر کم، و رو به کاهش است. تنها 40 درصد از جمعیت به اخبار اعتماد می کنند، در حالی که نگرانی ها در مورد اطلاعات نادرست در حال افزایش است و بیش از نیمی از جمعیت نگران اخبار جعلی هستند.

جف جارویس، مدیر [سابق] مرکز روزنامه‌نگاری کارآفرینی Tow-Night در دانشکده روزنامه‌نگاری فارغ‌التحصیل کریگ نیومارک CUNY، می‌گوید، اما هوش مصنوعی می‌تواند در صورت استفاده درست کمک کند. استفاده از هوش مصنوعی مولد برای تولید اخبار یک اشتباه است… در عوض، یادگیری ماشینی و مدل‌های بزرگ زبان می‌تواند در کمک به روزنامه‌نگاران در سازماندهی گزارش‌های خود، در گسترش سواد با کمک به برخی افراد برای گفتن داستان‌های خود و ایجاد راه‌های جدید برای کاربران مفید باشد. وارد گفتگو با اخبار شوید. برای روزنامه‌نگاری، هوش مصنوعی باید تقویت‌کننده باشد تا مولد».

5.هوش مصنوعی چگونه صنعت سرگرمی را مختل می کند؟ فناوری‌های هوش مصنوعی چالش‌هایی را برای حقوق مالکیت معنوی در صنعت سرگرمی ایجاد می‌کنند. سازندگان و هنرمندان با استودیوها و شرکت‌های فناوری درباره «استفاده منصفانه» از محتوا برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی و تأثیر آن بر جبران خسارت بحث می‌کنند. اقدامات قانونی از قبل شروع شده است، اما این بحث تازه شروع شده است. همچنین بحث هایی در مورد نحوه برخورد با خروجی مدل های هوش مصنوعی توسط قوانین مالکیت معنوی و حق چاپ وجود دارد. به کنار مسائل حقوقی، انتظار می رود بازیگران مرده بیشتری در فیلم های جدید به عنوان آواتارهای دیجیتال، صداهای مصنوعی – مانند وال کیلمر در فیلم Top Gun: Maverick – و بحث بیشتر در مورد تصاویر و فیلمنامه های تولید شده توسط هوش مصنوعی ظاهر شوند.

6.با قوانین هوش مصنوعی در سال 2023 چه اتفاقی می افتد؟ اتحادیه اروپا در حال کار بر روی یک چارچوب قانونی جدید است که هدف آن تقویت مقررات مربوط به توسعه و استفاده از هوش مصنوعی است. این به دنبال انتشار منشور حقوق هوش مصنوعی جدید در ایالات متحده در سال 2022 است. قانون پیشنهادی اتحادیه اروپا، قانون هوش مصنوعی، در درجه اول بر تقویت قوانین پیرامون کیفیت داده ها، شفافیت، نظارت انسانی و مسئولیت پذیری متمرکز خواهد بود. همچنین هدف آن رسیدگی به سوالات اخلاقی و چالش های اجرایی در بخش های مختلف است.

اما این پیشنهاد با واکنش‌های متفاوتی روبه‌رو شد – در نامه‌ای سرگشاده که توسط بیش از 150 مدیر اجرایی امضا شد، شرکت‌های اروپایی از رنو تا هاینکن در مورد تأثیر پیش‌نویس قانون بر تجارت هشدار دادند، زیرا بدون توجه به این موضوع، رقابت‌پذیری منطقه را به خطر می‌اندازد. مسائلی که قصد حل آن را دارد.

مترجم:عاطفه قاسمی

منبع:www.weforum.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *