هوش مصنوعی ابزار قدرتمندی است اما جایگزینی برای خلاقیت انسان و کسب و کار نیست.

هوش مصنوعی

خلاقیت چیست؟

به گفته مارگارت بودن، سه نوع خلاقیت وجود دارد: خلاقیت ترکیبی، اکتشافی و خلاقیت تحول آفرین. خلاقیت ترکیبی ایده های آشنا را با هم ترکیب می کند. خلاقیت اکتشافی با کاوش در «فضاهای مفهومی ساختاریافته»، یعنی اصلاح یک سبک پذیرفته شده از تفکر با کاوش در محتواها، مرزها و پتانسیل آن، ایده های جدیدی حتی برای کسب و کار تولید می کند. هر دوی این نوع خلاقیت یک میلیون مایل از تولید الگوریتمی هنر هوش مصنوعی مولد فاصله دارند. ایجاد آثار بدیع به همان سبکی که میلیون ها اثر دیگر در داده های آموزشی، یک «خلاقیت ترکیبی» است. با این حال، خلاقیت تحول آفرین به معنای ایجاد ایده هایی فراتر از ساختارها و سبک های موجود برای ایجاد چیزی کاملاً اصیل مثل کسب و کار است. این در قلب بحث‌های کنونی در مورد هوش مصنوعی از نظر استفاده منصفانه آب‌های قانونی بسیار ناشناخته.

ویژگی کلیدی فرآیندهای خلاقانه هوش مصنوعی این است که خلاقیت محاسباتی فعلی سیستماتیک است، نه تکانشی، همانطور که همتای انسانی آن اغلب می تواند باشد. این برنامه طوری برنامه ریزی شده است که اطلاعات را به روشی خاص پردازش کند تا به نتایج خاصی به طور قابل پیش بینی دست یابد، البته به روش های اغلب غیرمنتظره. در واقع، این شاید مهم ترین تفاوت بین هنرمندان و هوش مصنوعی باشد: در حالی که هنرمندان خود  محصول محور هستند ، هوش مصنوعی بسیار مصرف کننده محور و بازار محور است.

تا اینجای کار، به نظر می‌رسد که هوش مصنوعی مولد با شرکای انسانی بهترین کار را انجام می‌دهد و شاید پس از آن، خلاقیت مصنوعی هوش مصنوعی کاتالیزوری برای تقویت خلاقیت انسانی ما باشد و به جای تولید آن، خلاقیت انسان را تقویت کند. همانطور که اغلب اتفاق می افتد، تبلیغات پیرامون این ابزارها به عنوان نیروهای مخرب از واقعیت پیشی می گیرد. در واقع، تاریخ هنر به ما نشان می‌دهد که فناوری به ندرت به صورت مستقیم انسان‌ها را از کاری که می‌خواستند انجام دهند، جابجا کرده است.

کسب و کار چیست؟

مجموعه ای از افراد می باشد با تخصص های مختلف در سازمان که برای هدف مشابهی تلاش می کنند. کسب و کار برای فراهم کردن نیازهای مشتریان بوجود آمده است. مجموعه فعالیت هایی برای بدست آوردن پول و ارزش محصول.

تعریف خلاصه از کسب و کار:

  • خرید
  • فروش
  • مبادله کالا با کالا
  • کسب سود
  • کسب ارزش محصول

اهداف کسب و کار:

  • اقتصادی: کسب و کارها از نظر اقتصادی سود بالایی ببرند.
  • اجتماعی: از نظر اجتماعی در دید مردم کسب و کار خوبی بنظر بیایند و روز به روز بر سر زبان ها باشند.

پیشرفت های اخیر در هوش مصنوعی منجر به توسعه ابزارهای مولد هوش مصنوعی شده است که می تواند ایده ها و محتوای جدید ایجاد کند.

هوش مصنوعی در تلاش است تا چیزی واقعاً جدید تولید کند، زیرا توانایی درک و ترکیب مفاهیم را به همان روشی که انسان ها انجام می دهند، ندارد.

علیرغم محدودیت‌هایش، هوش مصنوعی همچنان می‌تواند ابزار ارزشمندی برای خلاقیت انسان باشد، زیرا می‌تواند به تولید ایده‌ها و تغییرات جدید در مفاهیم موجود کمک کند.

یک اثر هنری هوش مصنوعی، پرتره ادموند دی بلامی ، توسط خانه حراج کریستیز در سال 2018 به قیمت 432500 دلار فروخته شد که تقریباً 45 برابر قیمت بالاتر آن بود. قرن ها تهیه‌کنندگان موسیقی مانند نامزد جایزه گرمی، الکس دا کید ، با هوش مصنوعی همکاری کرده‌اند تا موفق شوند و روند خلاقیت خود را آگاه کنند.

در موارد بالا، یک انسان همچنان در راس کار است و خروجی هوش مصنوعی را مطابق با دید خود تنظیم می کند. با این حال، برای مثال، تولید کننده تصویر با هوش مصنوعی Dall-E، می‌تواند در عرض چند ثانیه خروجی جدیدی را روی هر موضوعی که بخواهید تولید کند. از طریق انتشار، که به موجب آن مجموعه داده‌های عظیمی برای آموزش هوش مصنوعی به هم متصل می‌شوند.

نویسنده: آتنا امینی

به نقل از: weforum.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *