وبینار رایگان تفکر طراحی | Design Thinking

وبینار رایگان تفکر طراحی | Design Thinking

شروع: دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۹:۳۰

اگر بخواهیم خیلی ساده به موضوع نگاه کنیم، تفکر طراحی روشی قدرتمند برای حل تیمی مسایل دشوار است. این روش به انسان‌ها و نمونه‌های اولیه اولویت می‌دهد. تفکر طراحی روشی تکرارشونده است که تیم‌ها را به سمت راهکارهایی «خواستنی، شدنی و ماندنی» سوق می‌دهد. برتری تفکر طراحی در کسب‌وکار در این است که می‌تواند مسایلی را که به خوبی تعریف نشده‌اند را به طور موثر حل کند.

این دست مسایل، که با عنوان مشکل‌های شرور نیز شناخته می‌شوند، معمولاً مرتبط با نیازهای انسانی هستند که نمی‌توان آن‌ها را به شکل سیستم‌هایی که ورودی و خروجی دارند مدل‌سازی کرد. مشکل‌های شرور در ذات خود مبهم هستند و مقایسه و بحث کردن در موردشان شاید ممکن نباشد.

در دنیایی مملو از ابهام و با سرعت بالای تحولات، تفکر طراحی رویکردی نوآورانه برای پاسخ دادن به چالش‌های پیچیدهٔ کسب‌وکار به شمار می‌رود. در این وبینار با این رویکرد نوآورانه آشنا می‌شویم و مسیر ورود به دنیای تفکر طراحی را فرا می‌گیریم.

تفکر طراحی

چرا تفکر طراحی؟

۱. توجه افراطی به نیازهای انسانی

هدف تفکر طراحی ایجاد راهکارهایی است که خواستنی، شدنی و ماندنی باشند. هم‌پوشانی این سه شاخص که با عنوان سه لنز طراحی انسان‌محور نیز شناخته می‌شوند موجب می‌شود تیم‌ها تلاش خود را روی ساخت محصولاتی متمرکز کنند که مشتریان آن‌ها را می‌خواهند. یک طراح همواره با این سه پرسش روبرو است:

آیا این راهکار از دیدگاه کاربر خواستنی است؟ آیا این راهکار به نیازهای کاربر پاسخ می‌دهد؟
آیا این راهکار از دیدگاه مالی ماندنی است؟ آیا پیاده‌سازی این راهکار توجیه اقتصادی دارد؟
آیا این راهکار از دیدگاه توانایی‌ها شدنی است؟ آیا منابع، زیرساخت و دانش لازم برای پیاده‌سازی راهکار را در اختیار داریم؟
تفکر طراحی با لحاظ کردن این سه شاخص به تیم‌ها کمک می‌کند تا با مسایل پیچیده مواجه شوند و منافع ذی‌نفعان را تامین کنند. نقطهٔ شروع هر فرایند طراحی،  لحاظ کردن نیازهای انسانی و اطمینان از خواستنی بودن راهکارها است.

۲. اقبال روزافزون کسب‌وکارها به تفکر طراحی

تفکر طراحی مفهومی به نسبت نو در فضای کسب‌وکار به حساب می‌آید. اما در همین مدت کوتاه توانسته تاثیری شگرف در دنیای کسب‌وکار از خود به جای بگذارد. همه‌گیری کرونا رخدادی بود که ارزش ذاتی تفکر طراحی را بیشتر از پیش مشخص کرد. مواجهه با شرایط ابهام و عدم قطعیت به همه نشان داد که نمی‌توان با رویکردهای قدیمی به سراغ مسایل و چالش‌های جدید رفت. بدین ترتیب در سال ۲۰۲۰ شاهد رشدی چشم‌گیر در پژوهش‌های انجام‌شده در سراسر دنیا در باب تفکر طراحی بودیم.

۳. نرخ بازگشت سرمایهٔ بالای تفکر طراحی

جاری‌سازی تفکر طراحی اگرچه نیازمند صرف زمان و هزینه‌های زیاد است اما نتایج نشان می‌دهند که این روش نوآورانه ارزش سرمایه‌گذاری دارد. پژوهشی که در موسسه مدیریت دیزاین انجام شده نشان می‌دهد شرکت‌های طراحی‌محور رشدی ۲ برابری را نسبت به شرکت‌های دیگر تجربه می‌کنند. همچنین در پژوهشی دیگر، شرکت‌های چارک بالایی در شاخص طراحی مکینزی (شرکت‌هایی که دیزاین‌محور بوده‌اند) درآمد و بازگشت سرمایهٔ بیشتری به نسبت چارک‌های دیگر ثبت کرده‌اند.

۴. تضمین‌کنندهٔ آیندهٔ شغلی در عصر هوش مصنوعی

پیشرفت تکنولوژی هوش مصنوعی زنگ خطر را برای بسیاری از مشاغل و کسب‌وکارها به صدا در آورده است و پیش‌بینی می‌شود شغل‌های زیادی در سال‌های آتی به کلی حذف شوند. اما یک چیز مشخص است: هوش مصنوعی هنوز امکان هم‌دلی با نیازهای انسانی را ندارد. مجلهٔ کسب‌وکاری هاروارد بیزینس ریویو توصیه می‌کند برای تضمین آیندهٔ شغلی خود در عصر هوش مصنوعی باید مهارت‌های انسانی را در خود تقویت کنید. یادگیری تفکر طراحی و رویکرد انسان‌محور آن به حل مسایل یکی از بهترین رویکردها برای در امان ماندن از پیشرفت‌های سریع تکنولوژی است.

مخاطبین وبینار

  • علاقمندان و فعالان حوزه دیزاین
  • کارآفرینان فردی و سازمانی
  • تحلیل‌گران و مشاوران کسب‌وکار
  • مدیران عامل و سایر مدیران کسب‌وکار
  • مدیران و صاحبان محصول
  • کلیهٔ افراد علاقه‌مند به حل مسایل پیچیده

سرفصل‌های وبینار

  • تفکر طراحی چیست و چرا همه‌گیر شده است؟
  • تفکر طراحی برای چه چالش‌های کسب‌وکاری راهکار ارایه می‌دهد؟
  • چالش‌های پیاده‌سازی تفکر طراحی در کسب‌وکار چیست؟
  • چطور متفکر طراحی شویم؟

برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *