پذیرش اوراق قطعی مالیاتی 3.7 میلیون شاغل و اصناف

شغل

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه کسب و کارهای نوین جوانان وندا:

رئیس سازمان امور مالیاتی از پذیرش اوراق قطعی بیش از 3.7 میلیون مؤدی مشمول مالیات مقطوع سال 1401 خبر داد.

سیدمحمدهادی سبحانیان دقایقی قبل در صفحه مجازی خود اعلام کرد: با عنایت به رویکردهای دولت مردمی مبنی بر اعتماد به اصناف سازمان امور مالیاتی کشور اوراق قطعی مالیاتی بیش از 3 میلیون و 700 هزار مؤدی مشمول مالیات مقطوع سال 1401 را بدون رسیدگی و بدون افزایش در میزان مالیات ابرازی و مورد تأیید اصناف و مشاغل صادر و به این دسته از مؤدیان ابلاغ کرد.

پیش از این هم رئیس سازمان امور مالیاتی اعلام کرده بود 50 درصد از صاحبان اصناف و مشاغل در سال گذشته مالیات صفر اظهار کرده بودند یعنی در واقع مالیاتی طی یک سال فعالیت نپرداخته بودند که آن را هم پذیرفته است.

در حال حاضر از 8 میلیون فعال صنفی و مشاغل حدود 4 میلیون نفر مالیات صفر در سال ابراز کرده‌اند و میانگین پرداخت مالیات برای دفاتر اسناد رسمی 14.5 میلیون تومان، بنگاه‌های املاک 10 میلیون تومان‌،رستوران و کافه 9.9 میلیون تومان، طلا و جواهر 9 میلیون تومان، وکلای دادگستری 8 میلیون، لوازم خانگی 5.9 میلیون، لوازم صوتی و تصویری 4.9 میلیون تومان پرداخت کرده اند، در حالی که یک کارمند در سال 17 تا 18 میلیون تومان مالیات می‌پردازد.

یکی از سیاست‌های دولت تامین مخارج و هزینه‌های دولت با درآمدهای پایدار مالیاتی است که از جمله این درآمدها می‌توان به مالیات اصناف و مشاغل اشاره کرد که البته سهم مالیات بر مشاغل و اصناف از کل درآمدهای مالیاتی در حد 7 درصد است، اما با توجه به دربرگیری آن بیشترین مراجعات و اعتراضات به مالیات در این بخش ثبت می‌شود.

دولت همچنین برای حمایت از تولید نه تنها نرخ مالیات بر تولید را افزایش ندادT بلکه طی دو سال گذشته 7 واحد درصد از مالیات بربنگاه‌های تولیدی را نیز برای حمایت از آنان کاهش داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *