چین در بازار کسب و کار و تجارت بین المللی

چین

•  چین در دهه‌های اخیر به دلیل اکوسیستم تجاری قوی، استخر وسیع نیروی کار ماهر و موقعیت استراتژیک، به یک قطب تولیدی بزرگ برای کسب و کار در جهان تبدیل شده است.

•  اکوسیستم تجاری چین با شبکه ای قوی از تامین کنندگان، تولیدکنندگان و شرکت های تدارکات به خوبی در کسب و کارتوسعه یافته است.

•  این کشور همچنین دارای نیروی کار ماهر بسیار زیادی است که با هزینه نسبتاً کم در دسترس است.

•  علاوه بر این، موقعیت استراتژیک چین آن را به مکانی مناسب در کسب و کار برای تولید کالا برای صادرات به کشورهای دیگر تبدیل می کند.

با چالش‌های ژئوپلیتیکی کنونی بین چین و ایالات متحده، و همچنین مسائل زنجیره تامین جاری که بر تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان تأثیر می‌گذارد، صحبت‌های زیادی در زمینه کسب و کار در مورد انتقال تولید جهانی به خارج از چین وجود دارد .

در حالی که هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه سابق آمریکا، در زمان ریچارد نیکسون، رئیس‌جمهور وقت ، گشایش چین را به سمت غرب نسبت می‌دهد ، تا سال 2000 بود که ایالات متحده به چین روابط تجاری عادی دائمی اعطا کرد – یک نامگذاری قانونی که به کشورهای خارجی اجازه می‌دهد بیشترین امتیاز را در زمینه کسب و کارداشته باشند. وضعیت کشور، و از این رو با سایر اعضای سازمان تجارت جهانی مشابه رفتار شود.

این حرکت نقش رو به رشد چین در کسب و کار تجارت جهانی را تقویت کرد. از آن زمان، بسیاری از پایه های تولیدی جهان برای کسب و کاربه چین مهاجرت کرده اند که جذب نیروی کارکم هزینه و سیاست های مطلوب دولت چین درحیطه کسب و کار شده است. این سیاست ها شامل سرمایه گذاری های عظیم در زیرساخت ها و ظرفیت تجاری است.

تعرفه ها و جنگ های تجاری

رشد اقتصادی چشمگیر چین چالش های ژئوپلیتیک زیادی را در کسب و کارایجاد کرده است، از بالن های جاسوسی گرفته تا اقدامات تجاری ناعادلانه و اتهام سرقت مالکیت معنوی . این امر منجر به جنگ تجاری فعال بین ایالات متحده و چین شده است .

در سال 2018، دونالد ترامپ در زمان ریاست جمهوری خود از بخش 301 قانون تجارت 1974 برای اعمال تعرفه بر میلیاردها دلار بر کالاهای چینی استفاده کرد. در نتیجه، فشار بر شرکت‌های جهانی تشدید شد تا تولیدات کسب و کار خود را به مقاصد ارزان‌تر در سراسر آسیا، مانند ویتنام، بنگلادش و هند منتقل کنند.

با وجود این فشارهای مالی و سیاسی قابل توجه، بسیاری از شرکت‌ها هنوز بیشتر از تولید خود را به خارج از چین منتقل نمی‌کنند. چرا که نه؟ همانطور که مشخص است، چین در ایجاد بازار کسب و کار و صنعت تولید تسلط یافته است.

به عنوان بخشی از تحقیقات در حال انجام خود در زمینه کسب و کار رقابت جهانی، ما این فرصت را داشتیم که داده های محرمانه برخی از شرکت های تولیدی را بررسی کنیم. این داده ها نشان می دهد که حتی اگر در کسب و کارهزینه های نیروی کار مرتبط با تولید در بازارهای دیگر مانند بنگلادش به طور قابل توجهی کمتر است، بهره وری نیز کاهش می یابد.

کارگران چینی هم گرانتر و هم مولدتر از نیروی کار در سایر کسب و کار اقتصادهای نوظهور آسیا هستند. هر دوی این عوامل باید هنگام تصمیم گیری برای انتقال تولید به خارج از چین در نظر گرفته شوند. اما این تنها بخشی از داستان کسب و کار است.

واقعیت تولید

ما با جوزف ایگر، دانشجوی سابق خود و مدیر اجرایی یک شرکت منبع یابی جهانی که محصولات مصرفی تولید می کند، درباره نحوه عملکرد دنیای تولید مصاحبه کردیم.

به عنوان مثال، ساخت کلاه بیسبال را در نظر بگیرید. برخی از کلاه های بیسبال بسیار ابتدایی هستند، در حالی که برخی دیگر پیچیده تر هستند و شامل گلدوزی و پارچه های گران تر هستند. همانطور که ایگر می گوید: “در حالی که تولید کلاه بیسبال با تولید یک تلفن همراه یکسان نیست، اما هنوز هم بسیار پیچیده است.”

صنعت تولید چین به سطح بالایی از اقتصادهای تجمعی – یا اکوسیستم دسترسی دارد. تولید یک هودی را مثال بزنید. این فقط در مورد منسوجات مورد نیاز برای برش و دوخت در هودی نیست. آیگر توضیح داد که این همچنین در مورد تریم، رنگ، زیپ، طناب و سایر قطعات ضروری است که برای مونتاژ محصول مورد نیاز است.

چین در کسب و کاراستراتژی ای را به کار گرفته است که تضمین می کند کل زنجیره تامین تولید در آنجا واقع شده است و بر هر مرحله از فرآیند تسلط یافته است. چین حتی بسیاری از پشم و پنبه جهان را وارد و فرآوری می کند ، از جمله مقدار قابل توجهی از پنبه تولید شده در ایالات متحده که تقریباً 35 درصد از کل جهان را تشکیل می دهد.

سپس این پنبه فرآوری می شود، به پارچه تبدیل می شود، رنگ می شود و به لباس و سایر محصولات دوخته می شود. سپس آنها در سراسر جهان صادر می شوند، از جمله به ایالات متحده به عنوان کالاهای نهایی. کل اکوسیستم کسب و کار نساجی برای تولید در چین واقع شده است . و این فقط در مورد پارچه صدق نمی کند، بلکه در مورد تمام اجزاء نیز صدق می کند.

اگر خرده‌فروشی در ایالات متحده یا کانادا بخواهد تولید منسوجات خود را به خارج از چین منتقل کند، باید کل اکوسیستم کسب و کار را با آن منتقل کند. یا این، یا باید نهاده های مورد نیاز را از چین به کشورهای دیگری مانند بنگلادش، جایی که تولید نهایی انجام می شود، تامین کنند.

هزینه ها خیلی بالاست

به نظر می رسد که هزینه های مربوط به خروج کسب و کار از چین بسیار زیاد است. تا زمانی که اکوسیستم کالاهای تولیدی در چین باقی بماند، سهم قابل توجهی از تولید جهان نیز وجود خواهد داشت.

آیا زمانی که شرکت ها تولید خود را به خارج از چین منتقل کنند، نقطه عطفی وجود خواهد داشت؟ بعید است که شرایط کسب و کار به طور ناگهانی روزی به نفع سایر کشورها تغییر کند.

در سال‌های آینده، با ظهور بخش‌های تولیدی در سایر کشورهای آسیایی و توسعه اکوسیستم‌های خود در کسب کار، زمینه اقتصادی انتقال تولید به خارج از چین نیز فراهم خواهد شد. اما این چند سال دیگر است.

نویسنده: بهاره شریفی

به نقل از: weforum.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *