کاهش ۰.۹ درصدی نرخ اشتغال ناقص در زمستان ۱۴۰۲

اشتغال

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه کسب و کارهای نوین جوانان وندا:

مطابق آمارها تعداد افراد دارای اشتغال ناقص در زمستان ۱۴۰۲ حدود ۲ میلیون و ۸۲ هزار و ۴۸ نفر است که این تعداد در زمستان ۱۴۰۱ حدود ۲ میلیون و ۲۲۹ هزار و ۵۰۲ نفر بوده است.

مطابق آمار ارائه شده در چکیده نتایج طرح آمارگیری نیروی کار زمستان 1402, سهم اشتغال ناقص نشان می‌دهد که 8.6 درصد جمعیت شاغل 15 ساله و بیشتر، دارای اشتغال ناقص بوده‌اند. این شاخص در بین مردان بیشتر از زنان و در نقاط روستایی بیشتر از نقاط شهری بوده است. سهم اشتغال ناقص در زمستان 1402 نسبت به فصل مشابه سال قبل 0.9 درصد کاهش پیدا کرده است.

مطابق آمارها تعداد افراد دارای اشتغال ناقص در زمستان 1402 حدود 2 میلیون و 82 هزار و 48 نفر است که این تعداد در زمستان 1401 حدود 2 میلیون و 229 هزار و 502 نفر بوده است؛ یعنی تعداد افراد دارای اشتغال ناقص در زمستان 1402 نسبت به 1401 حدود 147 هزار و 454 نفر کمتر بوده است.

طبق تعریف آماری، افراد دارای «اشتغال ناقص» شامل تمام شاغلانی است که به دلایل اقتصادی نظیر رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت کار بیشتر، قرار داشتن در فصل غیرکاری و به هر دلیل دیگری، کمتر از 44 ساعت در هفته کار می‌کنند و خواهان و آماده برای انجام کار اضافی در هفته هستند؛ به عبارتی این افراد به دلایل مختلف مجبور هستند کمتر از نُرم استاندارد در هفته کار کنند. نوع فعالیت این افراد تحت عنوان اشتغال ناقص شناخته می‌شود.

با توجه به اینکه در ماده 51 قانون کار، صراحتاً عنوان شده مجموع ساعات کار مشمول این قانون در هر هفته نباید از 44 ساعت تجاوز کند، بنابراین غالب کارفرمایان شاغلان ناقص، به این تفسیر که حداقل ساعت کار در هفته باید 44 ساعت باشد، از ارائه خدمات و مزایای قانون کار و تأمین اجتماعی به نیروی کار خود سر باز می‌زنند.

«محمود کریمی بیرانوند» معاون اشتغال وزیر کار در فضای مجازی در صفحه شخصی ویراست نوشت: نرخ بیکاری کل سال 1402 به 8.1 درصد رسید که کمترین نرخ بیکاری سالانه در دهه‌های اخیر است.

وی با اشاره به خالص اشتغال ایجادی 775 هزار نفری در سال 1402 بیان کرد: افزایش 0.4 درصدی نرخ مشارکت اقتصادی (41.3 درصد)، کاهش 1.2 درصدی نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان، کاهش 0.8 درصدی نرخ اشتغال ناقص، کاهش 1.8 درصدی نرخ بیکاری جوانان و کاهش نرخ بیکاری در 25 استان، بیانگر رونق در بازار کار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *