کریدورهای ارتباطی

کریدورهای ارتباطی

2500 کیلومتر میانگین مسافتی است که با استفاده از کریدور میانه برای حمل کالا از چین به اروپا و بالعکس می توان صرفه جویی کرد.

کریدور میانه که از آسیای مرکزی، دریای خزر و قفقاز جنوبی می گذرد، کوتاه ترین مسیر از سواحل اقیانوس آرام چین به اروپا است.

در سال 2022، این مسیر با افزایش دو و نیم برابری به 1.5 میلیون تن، شاهد رشد بی سابقه ای بود.

2500 کیلومتر – یک رانندگی از آستانه به آلماتی و برگشت (یا از مادرید تا کپنهاگ) – میانگین مسافتی است که می توان با استفاده از کریدور میانه برای حمل کالا از چین به اروپا و بالعکس در مقایسه با قطع کریدور شمالی صرفه جویی کرد. از طریق روسیه کریدور میانه برای هزاران سال یک شریان اقتصادی مهم در اوراسیا بوده است که تجارت را تسهیل کرده و تبادل فرهنگی را تقویت می کند و باعث رونق کسب و کار در این مناطق شده است.

کشورهایی که در امتداد کریدور قرار دارند و مشاغلی که در تجارت بین اروپا و آسیا فعالیت می کنند دلایلی دارند که در مورد فرصت هایی که کریدور میانه ارائه می دهد هیجان زده باشند. به هر حال، ارزش تجارت بین چین و اروپا 600 میلیارد دلار در سال است و رونق کسب و کار برای دولت ها امر مهمی است. کریدور میانه که از آسیای مرکزی، دریای خزر – بزرگترین دریاچه در بزرگترین خشکی قاره زمین – و قفقاز جنوبی عبور می کند، کوتاه ترین مسیر از سواحل اقیانوس آرام چین به اروپا است.

این مسیر قابلیت کاهش چند روزه زمان سفر را دارد. حمل بار از شانگهای به اروپا در طول کریدور میانه 10 روز طول می کشد، در حالی که در کریدور شمالی 20 روز یا از طریق دریا 45 تا 60 روز طول می کشد که البته این زمان طولانی به ضرر کسب و کارها است. کریدور میانه جدا از مزایای صرفه جویی در زمان، می تواند تجارت بین کشورهای ترانزیتی را تقویت کند، یکپارچگی منطقه ای را تقویت کند و تنوع اقتصادی را ارتقا دهد.

محبوبیت کریدور میانی افزایش می یابد

عددها خودشان گویای مطلب هستند. در سال 2022، این مسیر با افزایش دو و نیم برابری به 1.5 میلیون تن، شاهد رشد بی سابقه ای بود . در سه ماهه اول سال جاری حجم حمل و نقل ریلی با بیش از 60 درصد افزایش به 433 هزار تن رسیده است . در حالی که این اعداد و پیشرفت‌ها در همه زمینه ها مخصوصا کسب و کار جوامع بسیار دلگرم‌کننده هستند، باید تاکید کرد که تجارت از طریق کریدور میانی در حال حاضر کمتر از 10 درصد کل محموله‌های حمل‌شده از طریق کریدور شمالی را تشکیل می‌دهد.

برای تحقق پتانسیل تجاری کامل کریدور میانه، بخش‌های موجود مسیر باید اصلاح شود و سرمایه‌گذاری‌های جدیدی برای یک مسیر حمل‌ونقل مطمئن در آینده مورد نیاز است. رهبران بخش های دولتی و خصوصی باید برای رفع محدودیت ها از نظر زیرساخت های نرم و سخت با یکدیگر همکاری کنند و تمرکز ویژه ای بر انتقال سبز و دیجیتال داشته باشند.تا بتوانند به کسب و کارها کمک کنند.

اشتیاق به سرمایه گذاری

اشتیاق کشورهایی که در کریدور برای این سرمایه گذاری ها هستند به وضوح وجود دارد و گام های مهمی برای استفاده از پتانسیل این مسیر برداشته شده است. در نشست وزیران در مورد اتصال ترانس خزر در آکتائو در نوامبر 2022، شرکت کنندگان نقشه راهی را امضا کردند تا ظرفیت انتقال کریدور میانی را تا سال 2025 به 10 میلیون تن در سال افزایش دهد. همزمان، مشارکت های دولتی و خصوصی موثر در حال شکل گیری است. با شرکت های لجستیک اروپایی، مانند Mærsk دانمارک، گروه حمل و نقل ریلی اتریش، Nurminen لجستیک فنلاند و باربری پل ریلی هلند، همه اقداماتی را با هدف افزایش گردش کالا در طول مسیر انجام می دهند.این امر به نفع کسب و کارها است.

بسیار مهم است که ارتقاهای مورد نظر در زیرساخت فیزیکی کریدور از انتقال دیجیتال و سبز استفاده کند.

برای بزرگترین بخش حمل و نقل در امتداد کریدور میانه، راه آهن اصلی ترین وسیله حمل و نقل است. از آنجایی که هدف بخش دولتی و خصوصی توسعه و بازسازی زیرساخت های راه آهن است، بسیار مهم است که این اتصالات ریلی برقی شوند تا شبکه ریلی بدون آلاینده تضمین شود. برای حمل بار از طریق دریای خزر، افزایش سرمایه گذاری در فناوری های انرژی پاک و زیرساخت های مرتبط برای کربن زدایی کشتی ها ضروری است. مجمع جهانی اقتصاد با ائتلاف رسیدن به آلودگی صفر، با حدود 200 ذینفع از سراسر کشتیرانی کار می کند و زنجیره ارزش را برای رسیدن به هدف حمل و نقل بدون آلودگی تقویت می کند.

زیرساخت های نرم نیز باید مورد توجه قرار گیرد. رویه های گمرکی باید هماهنگ و ساده شوند تا مسیر برای شرکای جدید جذاب تر شود و کسب و کارهای کوچک هم توسعه یافته و رشد کنند. استفاده از انتقال دیجیتال در اینجا کلیدی خواهد بود. ایجاد صف های الکترونیکی در ایست های بازرسی و بنادر دریایی برای کاهش زمان انتظار در مرزها یا ارائه اسناد ترانزیت الکترونیکی نمونه هایی از رفع موانع غیرتعرفه ای است. این نشانه امیدوارکننده ای است که نمایندگان کشورهای کریدور میانه در حال حاضر قصد دارند این موانع را برای تجارت کاهش دهند.

فرصت ها بسیار زیاد است و اراده بازیگران دولتی و خصوصی روشن است. زمان انتقال کریدور میانی از جاده به بزرگراه فرا رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *