گزارش اردیبهشت‌ماه شاپرک: رشد ۱۳ درصدی تراکنش‌های موفق

شاپرک

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه کسب و کارهای نوین جوانان وندا به نقل از دیجیاتو، گزارش اقتصادی شاپرک در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ نشان می‌دهد مجموع ابزارهای پذیرش در این ماه با رشد ۰.۵۸ درصدی، به ۱۰ هزار و ۸۴۸ ابزار رسیده است. همچنین نتایج شاخص سهم از بازار شرکت‌های PSP  نشان می‌دهد که در اردیبهشت‌ماه به لحاظ مبلغ، شرکت به‌پرداخت ملت بیشترین سهم بازار را به خود اختصاص داده است.

طبق گزارش اردیبهشت‌ماه شاپرک در سال ۱۴۰۲، در رابطه با آمار تعداد و ارزش تراکنش‌های شاپرک، بیشترین میزان افزایش و کاهش مبلغ تراکنش نسبت به ماه گذشته به‌ترتیب در ماه‌های اسفند ۱۴۰۱ و فروردین ۱۴۰۲رخ داده است. همچنین در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ تعداد ۴ میلیون و۱۶۴ هزار تراکنش با ارزش ۹۶۲ همت در شبکه الکترونیک پرداخت‌کارت پردازش شده که نسبت به فروردین‌ماه ۱۲.۷۲ درصد رشد داشته است.

اعداد تراکنش‌های ناتمام این ماه نسبت به اسفندماه، ۱.۱۰ درصد رشد داشته و هم‌زمان با کاهش ۱۲.۸۸ درصدی تعداد تراکنش‌های موفق در این ماه نسبت به ماه قبل، تعداد تراکنش‌های ناتمام با افزایش مواجه شده و این یعنی نسبت تراکنش‌های ناتمام به کل تراکنش‌های موفق در این ماه نسبت به ماه قبل ۰.۰۰۲ درصد افزایش پیدا کرده است.

مجموع ابزارهای پذیرش در این ماه با رشد ۰.۵۸ درصدی، به ۱۰ هزار و ۸۴۸ ابزار رسیده است که از این تعداد ۹۱.۱۷ درصد سهم بازار ابزار فروشگاهی، ۷.۷۱ درصد سهم ابزار پذیرش اینترنتی و ۱.۱۳ درصد سهم ابزار پذیرش موبایلی است.

سرویس خدمت خرید کالا، صاحب بیشترین سهم تراکنش‌ها

بیشترین سهم از مجموع تراکنش‌های اردیبهشت‌ماه با ۹۲.۳۵ درصد متعلق به ابزار کارتخوان فروشگاهی و به لحاظ سرویس، بیشترین سهم در اختیار خدمت خرید کالا و خدمات با ۹۰.۱۶ درصد مجموع تراکنش‌هاست. متوسط تعداد تراکنش هر ابزار پذیرش اینترنتی ۲۵۸، هر ابزار موبایلی ۸۳۹ و متوسط تعداد تراکنش هر ابزار کارتخوان فروشگاهی ۳۸۹ تراکنش است. این درحالی است که متوسط مبلغ هر تراکنش ابزارهای پذیرش موبایلی و اینترنتی به‌ترتیب ۱۵ و ۷۷۴ هزار تومان است. متوسط مبلغ هر تراکنش در ابزار کارتخوان فروشگاهی نیز به ۲۰۸ هزار تومان رسیده. 

در بخش نفوذ منطقه‌ای ابزارهای پذیرش شاخص‌ها در بعد کشوری و استانی نشان می‌دهد که سرانه هر یک از ابزارها به ازای افراد بالای ۱۸ سال متقاضی خدمات پرداخت الکترونیکی به ازای هر ۱۰ هزار نفر، هزار و ۷۵۵ ابزار پذیرش فعال سیستمی است. بالاترین سرانه ابزار پذیرش به کارتخوان فروشگاهی به تعداد هزار ۶۰۰  به ازای هر ۱۰ هزار نفر تعلق دارد.

بیشترین سرانه تراکنش در اختیار کارتخوان فروشگاهی

گزارش شاپرک اعلام می‌کند که در بعد کشوری حدود ۶۷.۳۵ تراکنش به‌ازای هر فرد انجام گرفته است. بیشترین سرانه تراکنش‌ ابزارها نیز متعلق به کارتخوان فروشگاهی با ۶۲.۲۰ درصد برای هر فرد بوده و بنابراین بالاترین نفوذ منطقه‌ای در بعد کشوری به این ابزار تعلق داشته است.  

بیشترین سرانه تعداد ابزار کارتخوان فروشگاهی در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ به‌ترتیب در اختیار استان‌های مازندران، یزد و بوشهر است. این درحالی است که بیشترین سرانه تراکنش ابزار کارتخوان فروشگاهی ۷۶.۰۹ تراکنش برای هر فرد به استان هرمزگان تعلق دارد. 

تحلیل خطاهای تراکنش‌ها نشان می‌دهد که عمده‌ترین دلیل بروز خطاها از نوع خطاهای کاربری است. این نوع خطاها ارتباطی به عملکرد شبکه پرداخت الکترونیک نداشته و ناشی از عملکرد دارنده کارت است. 

همچنین تعداد خطاهای گروه پذیرندگی با ۸۱.۹، گروه کسب‌وکاری با ۵۰.۹۵ و کاربری با ۱۱.۱۰ درصد رشد نسبت به ماه گذشته مواجه بوده‌اند.  

«به‌پرداخت ملت» صاحب بیشترین سهم مبلغی بازار PSPها

نتایج شاخص سهم از بازار شرکت‌های PSP  نشان می‌دهد که در اردیبهشت‌ماه مؤلفه مبلغی شرکت به‌پرداخت ملت بیشترین سهم بازار را به خود اختصاص داده است. 

مقایسه سهم مبلغی با گزارش ماه قبل نشان می‌دهد که در مؤلفه سهم مبلغی، جابه‌جایی بین دو شرکت «تجارت الکترونیک پارسیان» و «پرداخت الکترونیک سداد» رخ داده است. 

در بررسی سهم از بازار مبلغ تراکنشهای هر یک از ابزارهای پذیرش در این ماه،  بیشترین سهم مبلغی در دو ابزار پذیرش کارتخوان فروشگاهی و موبایلی به شرکت به پرداخت ملت تعلق داشته است. همچنین در ابزار پذیرش اینترنتی شرکت «پرداخت الکترونیک سامان» دارای بالاترین سهم است. 

در بررسی سهم از بازار تراکنش‌های هر یک از سرویس‌های شبکه پرداخت کارت در این ماه، شرکت «به‌پرداخت ملت» بیشترین سهم مبلغی تراکنش‌های خرید را به خود اختصاص داده است. در ماه جاری شرکت «فن آوا کارت» بالاترین سهم را در مبلغ تراکنش‌های پرداخت قبض و خرید شارژ کسب کرده است. 

در این ماه شرکت الکترونیک کارت دماوند جایگاه نخست در بهترین عملکرد از منظر نسبت خطای پذیرندگی به مجموع تراکنش‌ها را به‌دست آورده است. در این ماه شرکت پرداخت الکترونیک سداد بالاترین عدد این شاخص را در اختیار دارد.

در برسی شرکت‌ها از نظر مجموع کارتخوان‌های کم‌تراکنش و فاقد تراکنش مالی به پایانه‌های فعال سیستمی آن شرکت، مشخص شد که در این ماه کمترین رقم این شاخص به شرکت «پرداخت الکترونیک سامان» تعلق دارد. بیشترین نسبت مذکور در شرکت «فراپردازان آروند امید» مشاهده شده است. به‌طور کلی در اردیبهشت‌ماه سهم کارتخوان‌های کم‌تراکنش و فاقد تراکنش مالی، 16/83 درصد از کل کارتخوان‌های فروشگاهی فعال سیستمی شبکه شاپرک را شامل شده است.

بیشترین سهم تعدادی در اختیار بانک سپه

در بخش انتهایی این گزارش، بازار بانک‌های پذیرنده تراکنش‌های کارتی و بانک‌های صادرکننده کارت‌های بانکی تراکنش‌دار مورد بررسی قرار گرفته‌اند. نتایج شاخص بازار در بخش بانک‌های پذیرنده نشان می‌دهد که در اردیبهشت‌ماه 1402 «بانک سپه» به لحاظ تعدادی و «بانک ملت» به لحاظ مبلغی، بیشترین سهم از بازار تراکنش‌ها را به خود اختصاص داده و در جایگاه نخست در بین تمام بانک‌های پذیرنده قرار گرفته‌اند. در بررسی بازار مبلغی در تراکنش‌های کارتخوان فروشگاهی، ابزار پذیرش موبایلی و ابزار پذیرش اینترنتی، «بانک ملت» در جایگاه نخست قرار دارد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *