35 هزار شغل خانگی در کشور ایجاد شده است

ایجاد شغل خانگی

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه کسب و کارهای نوین جوانان وندا به نقل از روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس آزیتا همتیان در جلسه گروه کار اشتغال استان فارس افزود: 3 هزار میلیارد تومان اعتبار در سال 1401 برای حمایت از مشاغل خانگی کشور در قالب پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ارزان قیمت اختصاص پیدا کرده است.

وی ادامه داد: سهم استان‌ها براساس تعهد ایجاد اشتغال سال جاری مشخص شده است که طی 8 ماه گذشته بالغ بر هزار میلیارد تومان این سهم با اشتغالزایی بیش از 35 هزار نفر پرداخت شده است.

رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: سهم هر بانک عامل در پرداخت این تسهیلات قرض الحسنه مشخص و براساس آن سهم هر استان و شهرستان‌ نیز تعیین شده و همچنین تعهد هر استان در زمینه ایجاد اشتغال نیز مشخص است.

وی هدف گذاری ایجاد اشتغال کشور در حوزه مشاغل خانگی پایدار در سال 1401 را 300 هزار نفر اعلام کرد و گفت: یکی از ساده ترین روش‌های ایجاد اشتغال در کشور توسعه مشاغل خانگی است که حمایت از آن به بهبود وضعیت اشتغالزایی منجر خواهد شد.

همتیان اشتغالزایی را امری چند بعدی دانست که بسیاری از دستگاه‌های اجرایی در تحقق آن وظیفه دارند و افزود: تسهیلات ابلاغی مشاغل خانگی امسال با 3 هزار میلیارد تومان به نسبت سال گذشته بیش از 50 درصد افزایش داشته است که نشان از تلاش و جدیت دولت سیزدهم در این حوزه دارد.

وی ادامه داد: بنابر تکلیفی که معاون اول رئیس جمهور برای دستگاه های اجرایی مشخص کرده است ،وزارتخانه‌های مربوطه ذیل زیست بوم اشتغال کشور به حمایت از توسعه مشاغل خانگی و ثبت اشتغال‌های ایجاد شده در سامانه رصد مکلف شده‌اند.

رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: عملکرد بعضی بانک های عامل در پرداخت تسهیلات ابلاغی مشاغل خانگی مناسب نیست در حالی که دولت سیزدهم موضوع اشتغال را برای همه دستگاه‌ها در اولویت قرار داده است.

وی اعلام کرد: براساس نشستی که اخیرا با مدیران بانک‌های عامل پرداخت کننده تسهیلات مشاغل خانگی برگزار شده یک ماه به این بانک ها فرصت داده شده که زمینه پرداخت این تسهیلات قرض الحسنه تسهیل و تسریع شود.

همتیان اضافه کرد: بانک های عاملی که نمی توانند تسهیلات ابلاغی مشاغل خانگی امسال را پرداخت کنند این مساله را اعلام کرده تا در برنامه ریزی‌ سال 1402 بانک های متقاضی دیگر جایگزین شوند.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه 623 رشته در قالب مشاغل خانگی در سطح کشور تعیین شده،گفت: دولت برنامه ریزی جامعی برای ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان دانشگاهی و سایر اقشار در حوزه مشاغل خانگی تدوین کرده است.

سهم فارس از تسهیلات مشاغل خانگی کشور 1100 میلیارد ریال

معاون کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس نیز گفت: مبلغ ابلاغی تسهیلات مشاغل خانگی فارس در سال جاری هزار و 100 میلیارد ریال است.

مهروش جلالی با اعلام عملکرد بانک های عامل این استان در سال 1401 در حوزه پرداخت تسهیلات قرض الحسنه مشاغل خانگی،گفت: مبلغ ابلاغی تسهیلات مشاغل خانگی فارس در سال جاری هزار و 100 میلیارد ریال است.

وی ادامه داد: تاکنون 2 هزار و 73 نفر در این استان با اعتبار 902 میلیارد ریال برای دریافت تسهیلات مشاغل خانگی به بانک های عامل معرفی شده که مبلغ 623 میلیارد ریال به هزار و 436 نفر پرداخت شده است.

معاون کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس اضافه کرد: براساس این عملکرد وضعیت استان فارس با پرداخت تسهیلات به حدود 70 درصد افراد معرفی شده به بانک به نسبت میانگین کشوری بالاتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *