اخبار و اطلاعیه ها

انعقاد قرارداد کاری با «کارآموز مهارت آموخته»

تفاهم نامه

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه کسب و کارهای نوین جوانان وندا:

رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور با اشاره به اجرای” طرح محیط کار واقعی”گفت: بااجرای این طرح می توانیم نزدیک به یک میلیون ۴۰۰هزارنفر «کارآموز مهارت آموخته» وارد بازار کار کنیم که این مساله خدمت بسیار بزرگی به جوانان و اشتغالزایی کشور خواهد بود.،یکی از برنامه های مهم و قابل اجرا به منظور ایجاد اشتغال طرح مهارت آموزی در محیط کار است. این طرح با هدف آموزش مهارت به جویندگان کار از سوی فنی و حرفه ای اجرایی می شود.

از آنجایی که  مهم‌ترین ماموریت هدفگذاری شده سازمان فنی حرفه‌ای در راستای ارائه آموزش‌های فنی و تخصصی استاندارد و موردنیاز بازار کار و تدوین استانداردهای روز آموزش مهارت تعریف شده است، اجرای طرح مهارت‌آموزی در محیط کار واقعی کار در راستای یادگیری عملی و کاربردی مهارت های شغلی نیز در این مسیر تهیه و تدوین شده است که مبنای آموزش مهارت در محیط کار همزمان با اشتغال و تولید را هدف قرار داده است.

بر اساس ویژگیهای هدفگذاری شده در ارتباط با طرح مهارت‌آموزی در محیط کار واقعی کار، یاد گیری عملی و کاربردی مهارت‌های آموزشی، آشنایی با محیط کسب و کار واقعی، افزایش خودباروری مهارت‌آموزان، حفظ مشاغل فعلی و سنتی، جذب نیروی کار مهار برای تولیدها و بنگاه‌های اقتصادی و کاهش هزینه‌های آموزش برای دولت و متقاضیان از جمله بازرترین اهداف مهم این طرح برشمرده است.

 صولت مرتضوی, وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مراسم تقدیر از کارآفرینان برتر با اشاره به طرح استاد شاگردی که به نوعی می توان گفت همان طرح اجرای محیط کار واقعی است  گفت: احیای نظام استاد – شاگردی در سیستم آموزش می‌تواند به ضعف مهارتی نیروهای متقاضی کار کمک کند

غلامحسین حسینی نیا, معاون وزیرتعاون, کار و رفاه اجتماعی اجرای طرح محیط کار واقعی (استاد شاگردی نوین) را گامی مؤثر در توسعه نهضت مهارت آموزی در گام دوم انقلاب و خدمت بسیار بزرگ به جوانان و اشتغال زایی در کشور برشمرد.

 وی در دیدار با قاسم نوده فراهانی، رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به اجرای طرح استاد شاگردی بیان کرد: در سال های گذشته طرح استاد و شاگردی اجرایی بوده، اما به دلیل مشکلاتی از قبیل اجبار کارفرما برای پرداخت حق بیمه، حقوق و جریمه در عدم پرداخت موارد فوق، عرصه برای فعالیت کارفرمایان سخت شده و استقبالی صورت نمی گرفت.

 وی با اشاره به موفقیت طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی، گفت: با بازنگری طرح های قبلی و آسیب شناسی های صورت گرفته, و بررسی مدل آموزش دوگانه آلمان، در این طرح دغدغه کارفرمایان صنفی رفع شده و اطمینان داریم این طرح با موفقیت همراه خواهد بود و برای کارآموز و کار فرما ایجاد انگیزه خواهد کرد.

به نقل از تسنیم، معاون وزیر کار، تصریح کرد: در راستای اجرای اثربخش این طرح، سازمان در نظر دارد ضریب اشتغال زایی را بالا برده و کارآموز در کنار مهارت آموزی، مهارت های نرم، مانند برخورد با مشتری، حسابرسی، کنترل درآمد و هزینه، تأمین مواد اولیه و نحوه فروش را یاد گرفته که بدون شک این آموزش ها پس از اشتغال کمک شایانی به مهارت آموز در پایداری شغل می کند.

وی اظهار داشت: در اجرای طرح مذکور فرد متقاضی فقط به عنوان «کارآموز» از سوی سازمان به کارفرما برای مدت مشخص از دوماه تا 18ماه بسته به نوع مهارت، معرفی می شوند و قرارداد سه جانبه بین کارآموز، کارفرما و سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور به عنوان ناظر منعقد خواهد شد.

حسینی نیا تأکید کرد: با توجه به اینکه 3میلیون واحدصنفی در کشور داریم اگر نیمی از این تعداد نیز تمایل به همکاری داشته باشند و هر واحد تنها یک کارآموز را آموزش دهد می توانیم نزدیک به یک میلیون 400هزارنفر «کارآموز مهارت آموخته» وارد بازار کار کنیم که این مساله خدمت بسیار بزرگی به جوانان و اشتغالزایی کشور خواهد بود.

بنابر این گزارش در دیدار غلامحسین حسینی نیا و نوده فراهانی تأکیداتی بر اجرای دقیق طرح “محیط کار واقعی” با همکاری اصناف اشاره شد.

*ارائه آموزش های مهارتی رایگان به کارآموزان طرح واقعی محیط کار

در ادامه این نشست، «قاسم نوده فراهانی»، رئیس اتاق اصناف ایران گفت: هدف از اجرای این طرح آموزش نیروی متخصص و توانمند مطابق با نیاز بازار کار است، که بر اساس آن سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور افراد واجد شرایط را به اتاق اصناف برای آموزش در یک واحدصنفی و رسته مورد نظر معرفی می‌کنند.

وی ادامه داد: بر این اساس کارفرما طی مدت مقرر آموزش های مهارتی لازم را به صورت رایگان به کارآموز ارائه می کند تا بتواند مهارت توآم با اشتغال را در یک حرفه بیاموزد و بعد از اتمام آن با مهارت و تخصص کافی وارد بازار کار شوند.

رئیس اتاق اصناف ایران تصریح کرد: کارآموز دارای مهارت، تخصص و اطلاعات کافی در مورد یک شغل، سریعتر جذب بازار کار می شود و این طرح برای جوانانی که به دنبال اشتغال پایدار و حرفه مناسب با علاقه خود هستند بسیار مفید و کارآمد خواهد بود.

وی اظهار داشت: بر اساس اجرای این طرح فردی که به عنوان کارآموز به کارفرما معرفی می شود تنها تحت عنوان کارآموز برای آموزش رایگان در یک زمان تعیین شده در محل کار حضور می یابد و مشمول بیمه و حقوق نمی شود و لیکن در پایان دوره می تواند به راحتی وارد بازار کار شود.

نوده فراهانی تصریح کرد: در حال حاضر شاهد بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی در رشته های مختلف تحصیلی به دلیل نداشتن آموزش های عملی مهارت و عدم تخصص مورد نیاز در بازار کار هستیم که صرفاً مدرک دریافت کرده اند و همین روال باعث شده تا آمار رصد اشتغال در کشور پایین باشد.

وی با بیان اینکه ضرورت اجرای طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار به خوبی احساس می شود، گفت: در این زمینه با سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به تفاهم رسیده ایم و این طرح به زودی با تشکیل کمیته مشترک بین دو سازمان اجرا و با ابلاغ بخشنامه به اتاق های اصناف سراسر کشور عملیاتی خواهد شد و میزان افراد متخصص و مهارت آموخته یقیناً افزایش خواهد یافت.

وی افزود: این طرح نخستین بار در اواخر دوره دولت دهم مطرح شد اما مانند طرح امروزی کامل نبود و صرفاً دانشجویان برای برخی از کلاس آموزش عملی داشته و علم و تجربه را توام می آموختند که به صورت جدی دنبال نشد، اما این دوره با جدیت تمام و تعامل اتاق اصناف ایران و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به مرحله اجرا در خواهد آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *