جزئیات اجرای طرح اشتغال روستایی/ سهم ۳۰ درصدی اشتغال روستایی از طرح های توسعه ای

اشتغال روستایی

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه کسب و کارهای نوین جوانان وندا:

مدیر پروژه های اشتغال روستایی و فراگیر وزارت کار گفت: تا پایان سال ۱۴۰۰ حدود ۱۰۵۶۸۱ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی از سوی موسسات عامل پرداخت شده است.

به نقل از تسنیم ،رامین اسدی, مدیر پروژه های اشتغال روستایی و فراگیر وزارت کار ، در تشریح آخرین وضعیت اشتغال روستایی گفت: در راستای اجرای قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی ذیل اجرای اصل یکصدوبیست و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران لایحه ای توسط رئیس جمهور وقت به مجلس شورای اسلامی ارسال و در شهریور ماه سال 1396 به تصویب رسید. با توجه به تصویب آیین نامه اجرایی و ابلاغ دستورالعمل اجرایی آن و همچنین اولین سپرده گذاری صندوق توسعه ملی، مقدمات اجرایی این قانون از اواخر پاییز سال 1396 شروع شد و عملاً پرداخت تسهیلات به متقاضیان طرح های سرمایه‌گذاری نیز از اواخر این سال وارد مرحله اجرایی شد. مطابق آیین نامه اجرایی این قانون، مسئولیت اجرای این قانون بر عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مسئولیت نظارت عالیه نیز بر عهده سازمان برنامه و بودجه کشور گذاشته شده است.

وی ادامه داد: کل منابع واریز شده صندوق توسعه ملی به موسسات عامل برای اشتغال روستایی طی پنج مرحله تا پایان سال 1400 مبلغ 105681 میلیارد ریال است که با احتساب منابع موسسات عامل و کسر کردن ذخیره قانونی، منابع قابل پرداخت تسهیلات به میزان 190226 میلیارد ریال است که مبلغ 6000 میلیارد ریال جهت کمک به خسارت دیدگان ناشی از زلزله استان کرمانشاه و مبلغ 37500 میلیارد ریال در اختیار نهادهای حمایتی اختصاص گردید.

اسدی گفت: همچنین سهم بخش های هدف و سهم استان ها براساس شاخص ترکیبی جمعیت روستایی، نرخ بیکاری و عکس درآمد سرانه استان تبیین گردید که خلاصه ای از مهمترین اقدامات انجام شده و نتایج بدست آمده بشرح زیر است:براساس اطلاعات سامانه‌ ثبت نامی (کارا) اجرای این برنامه به 159334 طرح مجموعاً 183626 میلیارد ریال معادل 96 درصد منابع جهت بررسی و پرداخت تسهیلات به موسسات عامل ارسال گردید.

مدیر پروژه های اشتغال روستایی و فراگیر وزارت کار اظهار داشت: تعداد 153928 طرح به مبلغ 151589 میلیارد ریال معادل حدود 80 درصد منابع توسط موسسات عامل پرداخت صورت گرفت که بانک کشاورزی 95درصد، بانک توسعه تعاون84 درصد، صندوق کارآفرینی امید 69 درصد و پست بانک ایران66 درصد از اعتبار واریزی را پرداخت کرده اند. شایان ذکر است، بر اساس ارقام تعهد اشتغال طرحهای دریافت کننده تسهیلات، تا پایان آبان ماه سال 1401 حدود 289 هزار شغل پیش بینی شده است.

وی افزود: از کل طرح‌های پرداختی، 34 درصد به زنان متقاضی تسهیلات و مابقی به مردان تعلق گرفته است که این موضوع عملکرد به نسبت مطلوبی در خصوص ایجاد اشتغال برای زنان و گامی در جهت کاهش عدم تعادل‌های جنسیتی بازار کار (کاهش فاصله نرخ بیکاری زنان با مردان) است.

اسدی با بیان اینکه  از کل اشتغال ایجاد شده، سهم طرح‌های ایجادی 64 درصد و سهم طرح‌های توسعه‌ای و سرمایه در گردش به ترتیب 30 و 6 درصد می‌باشد گفت: انتظار می رود در طرح های توسعه‌ای، اشتغال ایجاد شده از پایداری بیشتری برخوردار باشد.

وی بیان کرد: از کل تعداد طرح‌های پرداختی، سهم دستگاه اجرایی 56 و نهادهای حمایتی 44 درصد می‌باشد. با توجه به این‌که سهم نهادهای حمایتی از تسهیلات پرداختی حدود 15 درصد و سهم آنها در تعداد طرح های حمایت شده حدود 44 درصد است، می‌توان استنباط نمود که طرح‌های نهادهای حمایتی عمدتاً خود اشتغالی و خرد هستند.

اسدی با بیان اینکه  از کل طرح های پرداخت شده به متقاضیان نهادهای حمایتی، کمیته امداد امام خمینی (ره)  بیشترین میزان جذب از منابع ابلاغی را دارا می باشد گفت: در راستای پیشبرد اهداف مندرج در قانون، وزارت جهاد کشاورزی مبلغ 88797 میلیارد ریال، وزارت صنعت، معدن و تجارت به مبلغ 30062 میلیارد ریال، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به مبلغ 12671 میلیارد ریال و در سایر دستگاه های اجرایی به مبلغ 20060 میلیارد ریال از تسهیلات پرداخت شده را در معرفی، بررسی و صدور مجوز نقش بسزایی داشته اند.

وی گفت: از کل تسهیلات پرداختی، در بخش کشاورزی24142میلیارد ریال، بخش صنعت30633میلیارد ریال و در بخش خدمات 96814میلیارد ریال جذب گردید.

اسدی در آخر بیان کرد: رسته هایی اولویت دار پرورش دام سبک و سنگین41 درصد، صنایع دستی 9 درصد، پرورش فرآورده های طیور و زنبور عسل 8 درصد، فرش دستباف 7 درصد از تعداد کل طرح های پرداخت شده را به خود اختصاص داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *