اخبار و اطلاعیه ها

دستورالعمل نحوه انتخاب اعضای هیئت علمی نمونه کشوری ابلاغ شد

هیئت علمی

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه کسب و کارهای نوین جوانان وندا:

دستورالعمل نحوه انتخاب اعضای هیئت علمی نمونه کشوری بازنگری، به تایید وزیر علوم تحقیقات و فناوری رسید و ابلاغ شد.

با توجه به برگزاری هر ساله مراسم تجلیل از اعضای هیئت علمی نمونه کشور، توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در اردیبهشت ماه، آخرین نسخه از دستورالعمل نحوه انتخاب اعضای هیئت علمی نمونه کشوری بازنگری و به تأیید وزیر علوم، تحقیقات و فناوری رسید که متن کامل این دستورالعمل به شرح زیر است:

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر اساس این دستورالعمل به منظور تجلیل از اعضای هیئت علمی نمونه کشور، با برپایی مراسم آئین نکوداشت اعضای هیئت علمی نمونه کشوری، نسبت به تکریم شأن و منزلت ایشان اقدام به عمل می‌آورد. این مراسم ترجیحاً در اردیبهشت ماه هر سال به مناسبت سالروز شهادت استاد مطهری و روز معلم برگزار می‌شود.

انتخاب و معرفی اعضای هیئت علمی نمونه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی کشور که از این پس «مؤسسه» نامیده می‌شوند. از میان اعضای هیئت علمی با مراتب مختلف بر اساس این دستورالعمل صورت می‌گیرد.

 عضو هیئت علمی نمونه مؤسسه می‌بایست از میان اعضای هیئت علمی شاغل و تمام وقت با حداقل پنج سال سابقه خدمت در وضعیت رسمی (اعم از آزمایشی یا قطعی) که حداقل امتیازات زیر را از جدول امتیازات عضو هیئت علمی نمونه احراز نموده است، پیشنهاد شود.

مرتبهعضو هیئت علمی آموزشی_ پژوهشیعضو هیئت علمی پژوهشی
استادیحداقل ۳۰۰ امتیازحداقل ۲۱۵ امتیاز
دانشیاریحداقل ۲۶۵ امتیازحداقل ۲۰۰ امتیاز
استادیاریداقل ۲۴۰ امتیازحداقل ۱۸۵ امتیاز
مربیحداقل ۲۱۵ امتیازحداقل ۱۶۵ امتیاز

 در مورد انتخاب استادیاران و مربیانی که از نظر امتیاز در شرایط برابر قرار دارند میزان سابقه خدمت آموزشی و پژوهشی و خدمات برجسته ملاک عمل خواهد بود.

 امتیازات آموزشی برای اعضای هیئت علمی پژوهشی بر مبنای حداکثر ۳ واحد در هر نیم سال قابل محاسبه است.

 مؤسسه می‌تواند به ازای هر ۱۵۰ عضو هیئت علمی، یک تن و حداکثر چهار تن از افراد واجد شرایط را معرفی نماید.

 مؤسسه هر ساله از بین اعضای هیئت علمی خود افراد واجد شرایط را که بر اساس شاخص‌های تعیین شده، بیشترین امتیازات را دارا می‌باشند، انتخاب و معرفی می‌کنند.

۱-۴: ترکیب کمیته «انتخاب اعضای هیئت علمی نمونه» شامل رئیس مؤسسه (رئیس کمیته)، معاون آموزشی (دبیر کمیته در مؤسسات آموزشی)، معاون فرهنگی یا عناوین مشابه، معاون پژوهشی (دبیر کمیته در مؤسسات پژوهشی)، رؤسای دانشکده‌ها (پژوهشکده‌ها) ی وابسته به مؤسسه حسب مورد، مدیران گروه‌های آموزشی (پژوهشی) حسب مورد، سه تن از اعضای هیئت ممیزه ذیربط و یا سه تن از اعضای هیئت علمی صاحب نظر و با سابقه (در مؤسسات بدون هیئت ممیزه) با انتخاب رئیس مؤسسه، دبیر هیئت ممیزه منطقه یا مدیر کل دفتر نظارت و سنجش دانشگاه (در مؤسسات بدون هیئت ممیزه)، فرم‌های تکمیل شده مربوط به افراد منتخب، پس از تأیید کمیته «انتخاب اعضای هیئت علمی نمونه» برای بررسی نهایی با امضای رئیس کمیته، به دبیرخانه کمیسیون موضوع ماده «۵» ارسال می‌شود.

مرکز هیئت‌های امنا و هیئت‌های ممیزه به عنوان دبیرخانه کمیسیون «انتخاب اعضای هیئت علمی نمونه» وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت می‌کنند. مؤسسه می‌بایست بر اساس ضوابط این دستورالعمل، نسبت به معرفی افراد پیشنهادی اقدام نماید. بدین منظور، ضروری است صورت جلسه مربوط (پیوست شماره یک)، به همراه فرم مشخصات افراد ذینفع (پیوست‌های ۲ و ۳) و مدارک و مستندات مورد درخواست (که همه ساله طی بخشنامه‌ای اعلام می‌شود) در موعد مقرر به دبیرخانه کمیسیون «انتخاب اعضای هیئت علمی نمونه» ارسال شود.

به پیشنهادهایی که بعد از تاریخ تعیین شده ارسال شود و یا مدارک و مستندات لازم را به همراه نداشته باشند، ترتیب اثر داده نخواهد شد و رسیدگی به این گونه موارد برای سال بعد نیز منوط به دریافت پیشنهاد مجدد خواهد بود.

معرفی افرادی که در سال‌های قبل به عنوان عضو هیئت علمی نمونه انتخاب و معرفی شده و مورد تقدیر قرار گرفته‌اند؛ امکانپذیر نیست.

شرکت مجدد کسانی که انتخاب نمی‌شوند، در سال‌های بعد بلامانع است.

پرونده‌های رسیده از مؤسسات، در کمیسیون «انتخاب اعضای هیئت علمی نمونه» مورد بررسی نهایی قرار گرفته و سپس افراد منتخب با رعایت ماده «۹» این دستورالعمل توسط دبیرخانه کمیسیون برای تأیید نهایی به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری پیشنهاد می‌شوند.

ترکیب اعضای کمیسیون «انتخاب اعضای هیئت علمی نمونه» موضوع ماده «۵» معاون آموزشی وزارت، معاون پژوهشی وزارت، معاون فناوری و نوآوری وزارت، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت، رئیس مرکز هیئت‌های امنا و هیئت‌های ممیزه (دبیر کمیسیون)، مدیر کل دفتر وزارتی، دو تن از اعضای هیئت ممیزه مرکزی به پیشنهاد دبیر کمیسیون و تأیید وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دو تن از شخصیت‌های علمی و فرهنگی کشور (ترجیحاً از اساتید نمونه سال‌های قبل) به پیشنهاد دبیر کمیسیون و تأیید وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هستند.

جلسات کمیته مؤسسه و کمیسیون وزارت، با حضور حداقل ۷ تن از اعضا، رسمیت یافته و مصوبات آنها با ۴ رأی اعضای حاضر قانونی می‌باشد. دعوت از اعضا توسط دبیر انجام می‌پذیرد.

تصمیمات کمیسیون «انتخاب اعضای هیئت علمی نمونه» پس از تأیید وزیر علوم، تحقیقات و فناوری قانونی است.

این دستورالعمل در «۹» ماده و «۷» تبصره به تصویب وزیر علوم، تحقیقات و فناوری رسید و از تاریخ ابلاغ لازم الاجرا است و جایگزین دستورالعمل نحوه انتخاب اعضای هیئت علمی نمونه کشوری به اول خرداد 1400 می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.