اخبار و اطلاعیه ها

رشد ۳۹۱ درصدی ایجاد اشتغال خانگی‌در ۷ ماهه امسال

مشاغل خانگی

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه کسب و کارهای نوین جوانان وندا:

ئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی با اشاره به اینکه ۳۰هزار شغل خانگی در هفت ماه ۱۴۰۱ ایجاد شده است گفت:در زمینه ایجاد اشتغال خانگی شاهد رشد ۳۹۱درصدی بوده‌ایم.

به نقل از تسنیم،نقش مشاغل خانگی در اقتصاد مسئله ای است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد چرا که یک فعالیت کارآفرینانه مثبت تلقی می شود.

بخش زیادی از مفهوم کارآفرینی را شاید بتوان منحصر به فعالیتهایی دانست که در منزل و توسط زنان خانه دار انجام می شود.

مشاغل خانگی به تمام فعالیت هایی گفته می شود که توسط بانوان یا حتی آقایان در زمینه ایجاد و راه اندازی یک کسب و کار در فضای مسکونی شکل گیرد به طوری که بتوان بدون ایجاد مزاحمت برای دیگران، محصولاتی را برای فروش به بازار عرضه کرد.

آزیتا همتیان,رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی از صدور آنی بیش از 95درصد درخواست‌های مجوز مشاغل خانگی خبر داد و افزود: در صدور مجوزهای مشاغل خانگی نسبت به سال گذشته رشد 368درصدی به ثبت رسیده است.

همتیان با بیان اینکه بیش از 30هزار شغل خانگی در هفت ماهه اول سال 1401ایجاد شده است، تصریح کرد: در زمینه ایجاد اشتغال خانگی نیز شاهد رشد 391درصدی بوده‌ایم.

وی با بیان اینکه بیشترین سهم پرداختی تسهیلات تکلیفی مشاغل خانگی در سال 1401 متعلق به بانک‌های توسعه تعاون و رفاه کارگران است، افزود: پست‌بانک در رتبه سوم و بانک کشاورزی با 8 درصد جذب کمترین میزان پرداخت را داشته است.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی با بیان اینکه اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در سال 97 در 9 استان به صورت پایلوت آغاز شد، تصریح کرد: در حال حاضر این طرح در سه فاز شناسایی، توانمندسازی و ایجاد بازار در 31 استان اجرا می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: براساس این طرح با توانمندسازی بیش از 59 هزار نفر به بیش از 45 هزار فرصت شغلی دست یافته‌ایم.

همتیان با بیان اینکه تسهیل‌گری صدور مجوزها برای اولین بار در دولت سیزدهم عملیاتی شد، گفت: بیش از 128 هزار مجوز رشته‌های ثبت‌محور صادر شده است.

وی ادامه داد: در هفت ماهه اول سال 1401 بیش از 70 هزار مجوز صادر کرده‌ایم که وزارت کار پیشتاز صدور مجوز مشاغل خانگی از نظر تعداد و سرعت صدور در بین سایر وزارتخانه‌هاست.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی تأکید کرد: در دولت سیزدهم برای اولین بار مجوزهای مشاغل خانگی آنی صادر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *